Köpeklere Alerji Testi Yapılması Mümkün Müdür?

Bugünkü yazımızda köpeklere alerji testi yapılıp yapılmayacağını ve ne gibi alerjilerle karşı karşıya kalabileceğinizi keşfedeceksiniz.
Köpeklere Alerji Testi Yapılması Mümkün Müdür?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Alerji sorunu yaşayanlar yalnızca insanlar değildir. Esasında günümüzde gitgide daha çok hayvan alerji sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Bundan ötürü, uzmanlar köpeklere alerji testi yapılması için çeşitli araştırma ve deneylere ağırlık vermeye başladılar.

İnsanların alerjik belirtileri daha kolay bir şekilde göze çarpar. Köpeklerde ise alerjik reaksiyonları kolay kolay anlayamayabilirsiniz. Dolayısıyla dostunuzun görünüşündeki ya da davranışlarındaki en ufak bir değişimin dahi farkında olmanız son derece önemlidir.

Köpeğinizde fiziksel ya da davranışsal bir değişim fark ettiğinizde bunun tedavisini aramaya koyulmadan önce en kısa sürede onu veteriner kliniğine götürmeniz gerekir.

Alerji Nedir?

Bağışıklık sistemi temel olarak farklı mikroorganizmalarla savaşır ve vücudun dengesini sağlar. Bu süreçte ortaya çıkan bazı reaksiyonlar can sıkıcı belirtilere yol açabilir. Basit olarak alerjiyi bu şekilde açıklayabiliriz.

Köpeklere alerji testi

Evcil hayvanlarda görülen alerjiler fazla güncel bir tartışma konusu olmasa da pek çok hayvan alerjik reaksiyonlar gösterir. Uzmanlar köpeklerde de insanlar kadar hatta daha fazla alerji görüldüğünü belirtiyorlar. Bundan ötürü, köpeklere yapılan alerji testlerini bilmenizde fayda olacağı kanısındayız.

Ne Gibi Durumlar Alerjiye Neden Olabilir?

Vücut bir alerjenle karşı karşıya geldiğinde alerjik süreçler tetiklenmiş olur. Bu alerjenler ciltte emilmeyle, gıdalarla, nefes alış veriş ile ya da böcek ısırığıyla vücuda girebilirler.

Alerjilere neden olan durum birden fazla madde olabilir ve alerjinin türü ile özellikleri alerjene göre değişebilir.

Sık Rastlanan Alerjiler ve Köpeklere Alerji Testi Yaptırmak

Gıda Alerjileri

Çoğu köpeğin belli gıdalara alerjisi vardır. Yapılan teşhislerin iki katı kadar da farkında olunmayan alerji yapıcı gıdalar olduğu tahmin ediliyor.

Gıda alerjisi durumunda en sık görülen belirtiler iritasyon, kaşıntı, kusma ya da ishal gibi sindirim bozukluklarıdır.

Tedavi için köpeğinizin beslenme düzenini değiştirmeniz gerekir. Böyle bir durumda, veteriner hekiminiz köpeğinizin büyüklüğüne, türüne ve belirli özelliklerine göre hipoalerjenik mamalar önerecektir.

Pire Alerjisine Bağlı Dermatit (FAD) ya da Pire Isırığına Karşı Aşırı Duyarlılık

Dermatit cildi etkileyen alerjik enflamatuvar bir reaksiyondur ve köpeğiniz pire tarafından ısırıldığında ortaya çıkar. Bu dış parazitin tükürüğündeki maddelerin çeşitli tepkimelere girmesi sonucu dermatit oluşumu görülür.

Temel belirtileri kaşınma, bölgesel ve genel tüy dökülmesidir. Vücudun her kısmında görülebilse de genelde köpeklerin sırtında rastlanır.

Bu durumda, köpeğinizin üzerindeki ve evdeki canlı pirelerin öldürülmesi gerekir. Veteriner hekiminiz bunun için uygun ürün ve uygulanması gereken miktarı sizinle paylaşacaktır.

Çevredeki Maddelere Karşı Alerjiler

Köpekler çevrelerindeki maddelere karşı da alerjik olabilirler. Polen bu bağlamda en sık alerjik reaksiyon gösterilen maddelerden biridir. Bunu takiben toz ve küf de alerji yapıcı maddelerdendir.

Her köpek bu maddelere karşı aşırı duyarlılık gösterebilir. İngiliz Bulldog, Fransız Bulldog, Pug ve Shar-Pei (düz suratlı köpekler) gibi bazı türler bu maddelere karşı daha duyarlıdırlar.

Bu maddelere maruz kalındığı zaman kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkar. Belirtilerin azalması adına, cilt enflamasyonunun dindirilmesi için müdahale edilir ve alerjenlere temasın kesilmesi sağlanır.

Bazı köpekler fiziksel özelliklerinden ötürü alerjiye daha yatkındırlar. Bağışıklık sisteminin baskılanması, hormonal rahatsızlıklar ve kimi otoimmün hastalıkları hayvanları alerjiye yatkın hale getirebilir.

Köpeklere Alerji Testleri

Alerjilerin teşhisi pek zor değildir. Bunun için köpeklere alerji testi yapılabilir.

Yerde uyuyan kahverengi beyaz köpek

Belirtiler başta rahatsızlıkla karıştırılabilir. Teşhis konulması genelde alerjinin daha ciddileştiği durumlarda mümkün olur. Bundan ötürü, önleyici bir hareket olarak köpeklere alerji testlerinin yapılması için belli bir sorunun ortaya çıkmasını beklememenizi öneririz.

Test öncesi veteriner hekiminizin dostunuzu muayene etmesi ve organik değişimlerin olup olmadığını tespit gerekir. Köpeklere uygulanabilen üç çeşit alerji testi vardır.

Beslenmede Elemeye Gitme

Köpeklerde en yaygın görülen alerji türlerinden biri gıda alerjileri olduğu için onlara belli gıdaları vermeniz ve vermemeniz bunlara alerjileri olup olmadığını tespit etmek için kullanılan en etkili ve kolay yöntemlerden biridir.

Bunun için köpeğinize yalnızca hipoalerjenik gıdalar vermeniz gerekir.

Köpeklere Alerji Testleri: Deri İçi Alerji Testleri

İnsanlarda ve köpeklerde en çok uygulanan testler deri içi alerji testleridir. Vücuda enjeksiyonla kontrollü bir şekilde farklı alerjenler verilir. Bu alerjenlere verilen tepkiler gözlemlenir ve uygun tedavi yöntemleri uygulanır.

Kan Testi

Bu deri içi alerji testine göre daha kesin ve etkili bir kontrol yöntemidir. Kan testiyle hayvanın kanındaki antikorlar tespit edilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.