Köpeklerin Tüylerinin Dökülmesi ile İlgili Nedenler

Çoğu köpeğin tüyleri dökülür, bu oldukça normaldir; ancak köpeğinizin tüylerinin bölge bölge ya da aşırı hızlı bir şekilde döküldüğünü fark ederseniz, sorunun nedenini bulup çözmeniz gerekir.
Köpeklerin Tüylerinin Dökülmesi ile İlgili Nedenler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerin tüylerinin dökülmesi ile ilişkilendirilebilecek şeyler arasında yetersiz bir beslenme düzeni, alerji, stres ve hormonal dengesizlikler bulunur. Bu nedenle, köpeğinize tüylerinin dökülmesini engelleme konusunda yardımcı olmak için ilk adım, bunun neden olduğunu bulmaktır. Bu şekilde sorunu en kısa sürede kontrol altına alabilirsiniz.

Bu problemi çözmeye gelince hatırlanması gereken birkaç şey vardır. Bunlardan biri, köpeklerin yılda iki kez tüylerini döktüğüdür. Bu nedenle, dengeli beslenmeleri ve sadece belirli köpek hijyen ürünlerini kullanmaları önemlidir.

Köpeklerin Tüylerinin Dökülmesi ile İlişkilendirilen Sebepler

köpeğin tüylerine bakım

Uyuz hastalığı, diyabet ya da yetersiz bir beslenme gibi, köpeğinizin tüylerinin dökülmesine neden olabilecek birçok potansiyel şey vardır. Ayrıca, cilt alerjileri de köpeklerin tüylerinin dökülmesi ile ilişkilendirilen durumlar arasındadır.

Köpeğinizin tüyleri stres ya da endişe nedeniyle dökülüyorsa, tedavisi daha zor olacaktır. Ne yazık ki, bu durumun her zaman bir çözümü yoktur ve bazen dökülen tüylerin geri dönüşü olmaz.

Köpek uyuz hastalığı, alerji, genel kaşıntı ya da buna benzer herhangi bir durum sebebiyle kendini sürekli kaşıyarak da tüylerinin dökülmesine neden oluyor olabilir.

İklim ve mevsimsel değişiklikler de potansiyel nedenlerdir. Köpeğiniz olması gerekenden daha fazla tüy döküyorsa, bazı sağlık sorunları yaşıyor olabilir. Öyleyse, köpeğinizde sorunun ne olduğunu bulmak için köpeğinizi doğrudan veterinere götürmelisiniz.

Köpeğinizin tüylerinin dökülmesini engellemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur, ancak doğru bakım ile dökülen tüy miktarını azaltabilirsiniz. Bazı küçük köpek cinsleri bazen aşı oldukları alanın çevresinde enfeksiyona yakalanabilir ve bu da köpeklerde tüy dökülmesine neden olabilir.

Diğer köpek cinslerinin yanı sıra, Buldog ve Boksör cinsi köpeklerin hassas bir cilde sahip olmalarından dolayı vücutlarında tahriş olma ve deri iltihabı yaşama olasılıkları daha yüksektir.

Köpeklerin Tüylerinin Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bu sorunun tedavisi tamamen neden olduğuna bağlıdır. Eğer köpeğinizin tüyleri kötü beslenme nedeniyle dökülüyorsa, o halde köpeğinizin tüylerini güçlendirmek için onu daha iyi beslemeniz gerekir.

Köpeğinizin tüyleri stres ya da endişe sonucu dökülüyorsa, onları psikolojik olarak etkileyen unsurları tedavi etmeniz gerekiyor demektir. Ayrıca, bir de bölgesel dökülmeler vardır. Bu tarz dökülmeler hayvanın pati gibi belirli bir bölgeyi sürekli yalaması nedeniyle meydana gelir.

Bu takıntılı ve sürekli yalama kaygı, stres ya da yalnızlık ile ilgili olabilir. Köpeğinizi taramak aynı zamanda fazla miktarda tüylerden kurtulmanızı sağlayacak ve derinin üzerindeki yağları yeniden dağıtacaktır; bu da kürklerinin sağlığı için elzemdir.

Bir köpeğin tüyleri dökülüyorsa uygulanabilecek en iyi beslenme

köpeklerin tüylerinin dökülmesini engellemek için beslenme

Zeytin ve keten tohumu yağı bir köpeğin beslenme düzeni için iki harika besindir. Her 5 kg (11 lbs) vücut ağırlığı için yaklaşık 5 ml (.17 oz) vermelisiniz. Bunların sağlıklı yağlar olduğunu unutmayın; çünkü bu yağların içinde iltihaplı cildi rahatlatan, kepeği azaltan ve cilt dokusunu iyileştiren omega 3 yağ asitleri vardır.

Salatalık, plantain ve yağsız et (kemiksiz) gibi sıvı bakımından zengin yiyecekler, köpeğinizi susuz bırakmamak için iyi bir yoldur. Bunun yanı sıra, köpeğin tüylerinin düz ve parlak kalmasına ve dökülmesini engellemesine yardımcı olacak sağlıklı besinlere sahiptirler.

Sadece köpeğinizin bol su içmesi bile tüylerinin dökülmesini engelleme konusunda size yardımcı olabilir. Bu yüzden etraflarında daima su olduğundan emin olun. Dehidrasyon kuru cilde neden olur; bu da tüylerin dökülmesine ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Özellikle gıdaya duyarlı köpekler, beslenme düzeni ile ilişkilendirilen tüy dökülmeleri için daha yüksek risk altındadır. Doğru olanı bulana kadar farklı yiyecekleri deneyin. Eğer bu bir sorunsa, uzman birinden yardım almanız önemlidir.

Vitamin takviyeleri de gerçekten yardımcı olabilir. Ancak köpeğinize çok fazla vitamin takviyesi vermek de bazı sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, vitamin takviyelerini sadece veterineriniz tavsiye ederse köpeğinize verin ve veterinerin size söylediği doza uyun.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerde Tüy Dökülmesi: Sebepleri ve Tedavisi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Tüy Dökülmesi: Sebepleri ve Tedavisi

Köpeği tüy dökme evresinden geçerken, kaçımız evi iki, üç hatta dört kere süpürmek zorunda kalmadı ki? Köpeklerde tüy dökülmesi oldukça yaygındır.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.