Davranışsal Problemler: Köpeklerde Uygunsuz Üste Çıkma Davranışları

Bir şeylerin üstüne çıkmak ile basitçe takıntılı gibi görünen bazı köpekler vardır. Peki bu köpekler neden bu kadar takıntılıdır? Ve uygunsuz üste çıkma davranışlarından nasıl kaçınabilirsiniz?
Davranışsal Problemler: Köpeklerde Uygunsuz Üste Çıkma Davranışları

Son Güncelleme: 11 Kasım, 2020

Kızgınlık döneminde olan bir dişi köpek gördüğünde bir erkek köpeğin delirmesini görmek şaşırtıcı değildir. Ancak eğer bu köpek sonrasında buna devam edip yolundan geçen her köpeğin üstüne çıkmaya çalışırsa bu biraz… utanç verici olabilir. Bir minder, bir oyuncak bebek, bir yastık hatta sahiplerinin bacakları gibi şeylerden hangisi olduğunu umursamadan basitçe bir şeylerin üstüne çıkmak ile takıntılı gibi görünen bazı köpekler de vardır. Peki bu köpekler neden bu kadar takıntılıdır? Ve uygunsuz üste çıkma davranışlarından nasıl kaçınabilirsiniz?

Bu yazımızda bu soruları ve daha da fazlasını cevaplayacağız. Ayrıca, size bu “uygunsuz” köpek alışkanlığının nereden geldiğini de söyleyeceğiz.

Köpekler Üste Çıkma Davranışlarına Küçük Yaşlarda Başlar

Yan yana, birbirlerine çok benzeyen iki köpek.

Büyük ihtimalle halihazırda bildiğiniz üzere, yeni doğan köpek yavrularının anneleri ve kardeşleri ile en az iki ay geçirmeleri gereklidir. Küçük bir yaştan itibaren, üste çıkma davranışlarını bir iletişim metodu olarak kullanırlar.

Bazı köpek yavruları bir oynama yolu olarak ya da onlarla iletişim kurmak için kardeşlerinin üstüne çıkarlar. Ancak bu zaman içerisinde ortadan kaybolması gereken bir davranıştır, ama bunu bazen aşırı mutluluk anlarında görebilirsiniz.

Ancak, bazen, bu durum bunu hakimiyetlerini (dominantlıklarını) göstermek için kullanan yetişkin köpeklerde kompülsif bir davranıştır. Örneğin, eğer köpeğiniz bacağınızın üstüne çıkmaya çalışıyorsa, sizin üzerinizdeki hakimiyetini göstermeye çalışıyor olabilir.

Bu durumda, köpeğinizin sürüde ikinizin de nerede durduğunuzu anlamasını sağlamanız gerekir.

Köpeklerde Uygunsuz Üste Çıkma Davranışları: Alışılmadık Durumlar

Bu çok yaygın olmasa da, dişi köpekler yerine sahiplerinin bacaklarının ya da objelerin üstüne çıkmayı bırakamıyor gibi görünen  köpekler vardır.

Ayrıca, dişi köpeklerin hormonal problemlerinin bir sonucu olarak erkeklerin onların üstüne çıkmasına izin vermediği durumlar da vardır.

Köpeklerin kendileri ile aynı biyolojik cinsiyete sahip köpekler ile çiftleşmeye çalıştıklarına dair hiçbir kaydedilmiş durum olmasa da bir dominantlık gösterisi olarak bir köpeğin diğerinin üstüne çıkabildiği zamanlar da vardır.

Köpekler için bir sürünün parçası olmak elzemdir. Ancak pek çok köpek için yalnızca bir sürünün bir parçası olmak yeterli değildir; bu sürüye liderlik etmek de isterler. Köpeğinizi uygun şekilde yetiştirmek bu yüzden önemlidir, bu şekilde evde ve diğer köpekler ile karşılaştığınızda bu problemlerden kaçınabilirsiniz.

Uygunsuz Üste Çıkma Davranışı: Nasıl Durdurulur

Uygunsuz üste çıkma davranışlarını durdurmak için yapabileceğiniz çeşitli şeyler vardır, bunların arasında aşağıdakiler de bulunur:

Uygunsuz üste çıkma davranışı gösterme riski olan köpekler.

1. Köpeğinizi kısırlaştırmak. Kısırlaştırmak, köpeklerde bu davranışı azaltmanın bir yoludur. Ancak, bunun %100 garantisi olmadığını bilmek de önemlidir. Bir evcil hayvanı kısırlaştırıp kısırlaştırmama kararı her bir sahip tarafından alınmalıdır, ancak kısırlaştırmanın erkek köpeklerde cinsel dürtüyü ve aşırı cinsel davranışları hatırı sayılır bir seviyede azalttığı görülmüştür.

2. Veterineriniz ile konuşmak. Kısırlaştırmak tek tıbbi seçenek değildir. Bazen uygunsuz üste çıkma davranışları bir stres işaretçisi ya da basitçe bir kötü alışkanlık olabilir. Bir veteriner evcil hayvanınızın davranışının nedenini söylemek ve bu problemi çözmek için en iyi yoldur.

3. Eğitim vermek. Köpeğinizin sürekli bir şeylerin üstüne çıkmak istemesini durdurmak için eğitim vermeyi kullanmanızın pek çok yolu vardır. Güçlü, kesin bir sesle “hayır” deyin. Köpeğiniz sinirlendiğinizi düşünebilir ancak bu, bu istenmeyen davranıştan onu caydırmak için yararlıdır. Komutu vermeden önce beklemeyin; uygunsuz üste çıkma davranışını gördüğünüz anda bu komutu vermek en iyisidir.

4. Onları durdurmak. Köpeğinizin bacağınıza çıkmaya karar vermesini ne kadar komik bulursanız bulun, bunu yapmasına izin vermemelisiniz. Onu sağlam bir şekilde üzerinizden itin ve bunu yapmaya çalıştıklarını fark ettiğiniz anda “hayır” diyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.