Logo image
Logo image

Köpeklerde Sık Kusma Durumu

2 dakika
Köpeğiniz çok sık kusuyorsa derhal veterinere başvurmalısınız. Uygun teşhisi koyup gerekli tedaviyi uygulayacaklardır.
Köpeklerde Sık Kusma Durumu
Son Güncelleme: 12 Mayıs, 2020

Eğer köpeğinizde kusma durumu sık görülüyorsa, ortada bir sorun var demektir. Belki fazla yediği için ya da tam çiğnemeden yuttuğu için kusmuş olabilir, ancak ciddi bir hastalıktan da kaynaklanabilir.

Bu sebeple köpeğinizin kusma durumuna karşı hazırlıklı olmanız gerekir. Bilgi güçtür, onun bu aşamayı atlatmasına yardımcı olabilirsiniz.

Veterinerin analiz edebilmesi için köpeğinizin kusmuğundan bir örnek alın. Bu sayede, teşhisi daha hızlı koyabilirler, neyin yanlış olduğunu tespit edebilir ve uygun tedaviyi önerebilirler.

Sık kusma durumunda köpeğinize mutlaka su verin

Çok sık kusan köpeklere bol su verilmesi gerekir. Sebebi ne olursa olsun, sık kusan bir köpekte dehidrasyon görülür. Bu sebeple, tüylü dostunuzun her zaman taze bir kap suya erişimi olmalıdır. Ancak, onu su içmeye zorlamayın. Susadığı zaman kendisi su içecektir.

Veteriner kusmayı azaltacak ilaç yazabilir, ancak önemli olan asıl hastalığı tedavi etmektir. Herhangi bir durumda, kusmayı önleyebilecek birçok tedbir bulunmaktadır.

Some figure

Köpeğinizde kusmayı nasıl azaltabilirsiniz?

Köpeğiniz çok sık kusuyorsa şunları yapabilirsiniz:

 • Beslenme düzeninde ani değişiklikler yapmayın. Mesela, mama markasını aniden değiştirmeyin. Yavaş yavaş değiştirirseniz, vücudu yeni düzene alışacaktır.
 • Köpeğinize hem iç hem de dış parazit tedavisi uygulatın.
 • Köpeğinizin yemeğe saldırmasına ya da fazladan mama veya atıştırmalık yemesine izin vermeyin. Israrlı ağlamalarına karşı da dayanıklı olun. Unutmayın, onun sağlığı daha önemli.
 • Çöpten yemek artığı yememesine dikkat edin. Ayrıca, hem evin içerisinde hem de dışında zehirli maddelerin erişebileceği yerlerde olmamasına dikkat edin.

Köpeğinizde kusma yaratabilecek hastalıklar

Eğer köpeğinizin çim yemeye çalıştığını görürseniz, midesindeki rahatsızlıktan dolayı kusmaya çalıştığını anlayabilirsiniz. Eğer hayvan ısrarla kusmaya çalışıyorsa, sorunu anlayabilmek adına veterinere götürmelisiniz. Köpeğiniz bazı yiyeceklere alerjik reaksiyon geliştirmiş ve bunun sonucunda hasta olmuş olabilir.

Eğer böyle bir durum söz konusu ise, asıl sebebi öğrenmeniz gerekir.

Some figure

Tüylü dostunuzun normalden daha sık kusmasına neden olan başka sebepler de bulunabilir. Bazıları çok ciddi hastalıklardan kaynaklanabilir:

Köpeğinizdeki sık kusma durumunun dikkate alınması gereken işaretleri

Köpeğinizde aşağıdaki belirtiler varsa, acil durum olarak düşünerek hareket etmelisiniz:

 • Halsiz bakışlar
 • İştahsızlık
 • Su içmemesi
 • Karın şişliği
 • Kusmukta bulunan kan
 • Ateş

Bu belirtileri gördüğünüzde hiç vakit kaybetmeden köpeğinizi veterinere götürmelisiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Multiple magnetic gastrointestinal foreign bodies in a dog
  Garneau M, McCarthy R
  Journal of the American Veterinary Medical Association, vol. 246, issue 5 (2015) pp. 537-539
 • Poisoning of dogs with tremorgenic Penicillium toxins
  Eriksen G, Jäderlund K, Moldes-Anaya A, Schönheit J, Bernhoft A, Jæger G, Rundberget T, Skaar I
  Medical Mycology, vol. 48, issue 1 (2010) pp. 188-196

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.