Köpeklerde Osteoartrit Belirtilerini Fark Etmek

Bu yazıda size köpeklerde osteoartrit hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve evcil hayvanınıza yardım etmek için neler yapabileceğinizi anlatacağız.
Köpeklerde Osteoartrit Belirtilerini Fark Etmek

Son Güncelleme: 27 Nisan, 2021

Köpeklerde osteoartrit, eklemleri etkileyen ve ilerleyici bir hareketlilik kaybına neden olan kronik bir hastalıktır. Genellikle asemptomatik olmasına rağmen, bu çok ağrılı bir hastalık olabilir. Sonuç olarak, sahiplerin evcil hayvanlarındaki belirtileri ve değişiklikleri fark edebilmeleri gerekir.

Eklemler

Eklemler, kıkırdaktan oluşan hassas yapılardır. Çok esnektirler ve kemiklerin birleşim noktalarında bulunurlar. Eklemler, sert iskelet sisteminin hareketliliğini arttırırlar. Eklemler olmazsa, kemiklerin kırılması kolaylaşır ve eninde sonunda motor işlevi bozulur.

Genç, sağlıklı bir vücutta kıkırdak kalındır, esnektir ve sinovyal sıvı ile kayganlaşmıştır. Bu sıvı, kemikleri ve eklemleri günlük kullanımdaki genel aşınma ve yıpranmaya karşı korur.

dili dışarıda yaşlı köpek

Zamanla eklem yapıları bozulmaya ve esnekliğini kaybetmeye başlar. Artrit, hem köpekleri hem de insanları etkileyen en yaygın eklem hastalıklarından biridir.

Artritin erken belirtilerini öğrenmek, evcil hayvanınızın daha sağlıklı ve daha aktif bir yaşam sürmesine yardımcı olabilir.

Köpeklerde osteoartrit nedir?

Osteoartrit, eklemleri etkileyen dejeneratif değişikliklere verilen isimdir. Bu hastalık, bütün dünyada yaygındır ve birçok evcil ve vahşi memeli türünü etkiler.

Artrit hafif, orta veya şiddetli olabilir ve ilerleyici, uzun vadeli bir hastalıktır. Bu, artritten muzdarip bir hayvanın hayatının geri kalanında bu koşulla yaşamak zorunda kalacağı anlamına gelir.

Ölümcül sayılmasa da, yürüme veya oyun oynama gibi temel günlük işleri bile zorlaştıran çok ağrılı bir hale gelebilir. Hareketlilik kaybı, hayvanın fiziksel ve psikolojik sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir ve refahı için önemli bir tehdit oluşturabilir.

Egzersiz yapamayan veya eğlenemeyen bir köpek hızla hareketsiz hale gelebilir. Bu genellikle obezite, depresyon ve kalp ve / veya solunum sorunlarına yol açar.

Osteoartritin nedenleri

Yaşlanma, köpeklerde osteoartritin önde gelen nedenidir. Yıllar geçtikçe kıkırdağın doğal aşınması eklem fonksiyonunun bozulmasına neden olur. Bu nedenle, gelişmiş artrit vakalarının çoğu yaşlı köpeklerde görülür.

Dirsek veya kalça displazisi eklemlerin dejenerasyonunu hızlandırabilir. Artrit söz konusu olduğunda, genetik önemli bir faktör oynar. Hatta, köpeklerde artritin ana nedenlerinden birinin genetik yatkınlık olduğu düşünülmektedir.

Obezite bir diğer önemli risk faktörüdür. Vücut yalnızca belirli bir ağırlığı destekleyebilir ve sindirebilir. Aşırı ağırlık, eklemlerin iskelet yapısına verilen zararı azaltmak için daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelir. Bu da, kıkırdağın daha hızlı bozulmasına neden olur.

Bazı ırklar osteoartrite diğerlerinden daha yatkın mıdır?

Araştırmalar, Alman Çoban Köpekleri, Rottweiler ve Labradorlar gibi daha büyük ırkların artrit ve kalça displazisi geliştirmeye daha yatkın olduklarını göstermiştir. Bu genetik yatkınlık, hastalığın hızla ilerlemesinde de kendini gösterir.

Konu bu türler olduğunda fiziksel aktivite ve beslenme şekli özellikle önemlidir. Diyetle desteklemek eklem sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilirken, aşırı kalori alımı kilo alımına yol açarak artrit ve displazi riskini artırabilir.

Köpeklerde osteoartritin belirtileri

Osteoartriti olan köpekler genellikle fiziksel hareketlerinde ve genel hareketliliklerinde değişiklikler yaşarlar. Daha sert, topallayarak veya kambur şekilde yürüyebilirler.

Hastalık ilerledikçe ağrı da artar. Buna bağlı olarak, hayvan normal günlük aktivitelerden kaçınmaya başlayacaktır. Merdivenlerden inip çıkmayı reddedebilirler ya da oyun oynamak ve yürüyüşe çıkmak için daha az istekli olabilirler.

sahibiyle yatakta kitap okuyan köpek

Daha ilerlemiş vakalarda, ağrı o kadar şiddetli olabilir ki, hayvan iştahsızlık veya yorgunluk gibi semptomlardan muzdarip olabilir. Bazı köpeklerde agresif davranışlar da görülebilir.

Bu semptomlardan herhangi birini fark ettiğiniz anda bir veterinere danışmanız gereklidir. Erken tedavi, ağrıyı azaltmaya ve hayvanın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Köpeklerde osteoartrit tedavisi

Köpeklerde bu hastalığın tedavisi yoktur. Tüm dejeneratif durumlar gibi, tedavi de sadece hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Her zaman olduğu gibi, evcil hayvanınız için doğru tedaviyi reçete etmeye yetkili tek kişi, veterinerinizdir.

Evcil hayvanınızın yaşam kalitesini iyileştirmek için bazı basit adımlar atmanızı da öneririz. Etkilenen bölgelerde sıcak kompresler, hafif masajlar ve çok zorlamayan egzersizler etkili olabilir. İlgini çekebilir ...

Köpeklerde Eklem İltihabı (Artrit) Olduğunu Nasıl Anlarız
My AnimalsRead it in My Animals
Köpeklerde Eklem İltihabı (Artrit) Olduğunu Nasıl Anlarız

Köpeklerde eklem iltihabı insanlardakine çok benzer. Bu, bir ya da birden fazla eklemi etkileyen dejeneratif bir eklem hastalığıdır.