Köpeklerde Artrit: 7 Belirtisi

Artrit, yaşlı köpeklerde görülen kronik ağrıların en yaygın nedenidir ve bu sorun her 5 köpekten 4'ünü etkilemektedir. Bu hastalık bedensel engele neden olabilir, iyileştirilemeyebilir ve tedavi edilmezse ilerlemeye devam edebilir.
Köpeklerde Artrit: 7 Belirtisi

Tarafından yazılmıştır Alba Muñiz

Son Güncelleme: 21 Mart, 2023

Günümüzde artrit sorunu yaşayan köpeklerin sayısı, önceki yıllara göre çok daha fazladır. Köpeklerin yaşam süresinin uzaması ve obezite gibi faktörler bu artışın ana nedenleri arasında yer almaktadır. Peki köpeklerde görülen artritin belirtileri nelerdir? Bu yazıda size bu hastalık hakkında bildiklerimizi anlatacağız. Köpeklerde artrit düşündüğünüzden daha yaygın bir sağlık problemidir.

Artrit yaygın bir sorundur ancak hala tam olarak anlaşılamamıştır. Aslında artrit tek bir hastalıktan oluşmaz ve esas olarak eklem ağrısını veya eklem hastalıklarını ifade eder. Artrit insanlarda ve köpeklerde yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır ve aynı zamanda kronik ağrıların en yaygın nedenlerinden biridir.

Köpeklerde görülen artrit, kıkırdağa zarar veren dejeneratif bir hastalıktır. Kıkırdakların sinir uçları yoktur ve bu yüzden hasar gördüğünü anlamak kolay değildir. Kıkırdak kötü bir şekilde aşındığında, altında yer alan kemik de zayıflamaya ve şeklini değiştirmeye başlar.

Bu durum çok acı vericidir çünkü kemikler sinir uçlarına sahiptir. Ayrıca, bu hastalık sadece ağrılı olmakla kalmaz aynı zamanda hayvanın fiziksel aktivitesini de sınırlar. Bazı vakalarda anormal kemik büyümesine yol açabilir.

Dahası, bir köpek kilo aldığında, vücudu yıkıcı proteinleri daha fazla üretir ve bu proteinler vücut içinde serbest kalır. Sadece birkaç kilo vermek bile eklem ağrısını ve iltihaplanmayı azaltabilir; hatta artrit riskini yarıya bile indirebilir.

Köpeklerde artrit: Yaygın bir köpek hastalığı

Araştırmalara göre her beş köpekten biri yaşamı boyunca bir noktada artrit problemi yaşıyor. Daha büyük köpek ırklarında görülen kalça, dirsek çıkması ve eklemleri etkileyen sorunlar artrite de neden olsa da, bu sağlık problemi her türden köpeği etkileyebilir.

beyaz, patisini gösteren köpek ve köpeklerde artrit

Köpeğinizin yaşa bağlı olarak artritten muzdarip olduğunu gösteren semptomları doğru bir şekilde tanımlamayı öğrenin.

Köpeklerde fazla kilo ve artrit ilişkisi

Bu bilgilere ek olarak, artrit vakalarındaki ana artışın nedenlerinden biri de şehir merkezlerinde yaşayan aşırı kilolu köpeklerin yaşam alışkanlıklarıdır. Bunun temel nedeni şudur: Kemikler taşıyabileceğinden daha fazla ağırlık taşımaya zorlanır ve bu durum da eklemlerde her türlü hasara yol açabilir.

Obezite genellikle aşırı gıda alımı, yetersiz beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite sonucunda ortaya çıkar. Bir köpek maması üreticisinin elde ettiği istatistiklere göre, köpeklerin %25 ile 30’u en az fazladan birkaç ekstra kiloya sahip (yaşına ve sağlık durumuna göre).

Ancak köpeklerde görülen artritin tek nedeni fazla kilo değildir. Köpeklerde artrite neden olan başka faktörler de bulunmaktadır:

 • Yaş: Artrit yaşlanmayla bağlantılı olan bir hastalıktır ve genelde 8 yaşından daha büyük köpekleri etkiler.
 • Söz konusu köpek ekstra büyük bir cinse aitse
 • Söz konusu köpek genetik olarak artrit sorunu yaşamaya yatkınsa; örneğin Alman çoban köpeği, Retriever, tazı, boxer ve Rottweiler cinsi köpekler genetik olarak bu hastalığa sahip olmaya diğer türlere göre daha yatkındır.

Artritin belirtilerini tespit etmeyi öğrenin

Peki köpeğinizin artriti olup olmadığını nasıl anlarsınız? Aşağıdaki belirtiler bu hastalığa özeldir:

 1. Yürüyüşe çıkardığınızda köpeğiniz yavaş hareket ediyor ve sık sık geride kalıyorsa
 2. Artrit sorunu yaşayan köpekler ayağa kalkmada ve oturmakta güçlük çeker. Bazen sadece oturup yemek yememeyi bile tercih edebilir. Bu tür bir sorun yaşıyorsa genelde rahat bir pozisyon bulamıyor gibi görünür.
 3. Her zaman keyif aldığı oyunlara ve uzun yürüyüşlere olan ilgisini kaybeder.
 4. Dahası, arabanın koltuğuna, kanepeye ya da evinizin eğer varsa üst katına çıkmak konusunda isteksizdir. Yani bir zamanlar kolaylıkla yaptığı şeylerin çoğunu yapmakta zorlanabilir.
 5. Aynı zamanda bir bacağını kullanmayı diğerine tercih edebilir veya sorun yaşadığı bacağı basit bir şekilde topallar. Bu semptom hayvan hareket ettiğinde çok daha belirgin bir şekilde gözünüze çarpar.
 6. Uzuvlarının belirli kısımlarına dokunduğunuzda köpeğiniz sızlanır veya inler.
 7. Köpeğinizin alışkanlıkları ve davranışları değişiklikler gösterir. Örneğin köpeğiniz daha uzun süre uyumak isteyebilir, iştahsızlık ortaya çıkabilir, daha kolay sinirlenebilir veya takıntılı bir şekilde bacaklarının belirli bölgelerini yalayabilir.

Köpeğinizin artrit problemi yaşadığını düşünüyorsanız bir veterinere danışın

Köpeğinizin artrit sorunu yaşadığından şüpheleniyorsanız derhal bir veteriner tarafından değerlendirilmesi için harekete geçin. Bu konuda uzman olan veteriner eğer artrit teşhisini doğrularsa, köpeğinizi daha rahat ettirmek ve yaşam kalitesini artırmak için bir tedavi önerir. Artritin farklı tedaviler şunlardır:

 • Ağrı ve iltihap için ilaç
 • Glukozamin ve kondroitin gibi beslenme takviyeleri
 • Fazla vücut ağırlığını azaltmak için belirli bir diyetin uygulanması

Köpeğinize asla reçetesiz ilaç vermeyin, özellikle de insanların kullanımı için tasarlanmış ilaçları veterinerinize danışmadan asla köpeğinizin üzerinde kullanmayın. Tüm bunlara ek olarak, evinizde köpeğinizin etrafta dinlenebileceği ve zeminin yumuşak olduğu alanlar oluşturun. Yerde yürüyebileceği rahat bir alan sağlamaya çalışın. Son olarak, onu ne kadar sevdiğinizi her fırsatta hatırlatın ve onu sevgi dolu sözlerle şımartın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.