Labradorlarda Artrit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Labradorları hangi tip artritin etkilediğini, neden bu hastalığa karşı daha hassas olduklarını ve köpeğinize bu konuda yardım etmek için neler yapabileceğinizi öğrenin.
Labradorlarda Artrit Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazı köpek cinslerinin bazı hastalıklara ve durumlara daha yatkın olduğunu biliyor musunuz? Labradorlarda artrit de böyle bir durumdur. 

Labradorların aşırı kilo almaya yatkınlığı, onları bu hastalığa yatkın kılan faktörlerden biridir. Yine de,  artritin etkilerini önlemek ve rahatlatmak için kontrol edilebilecek başka tetikleyici şeyler de vardır.

Artrit‘ terimi genellikle eklemlerdeki enflamasyon demektir. Bu durum sadece insanları değil, birtakım hayvanları da etkiler. Hayvanın boyutu, kilosu, yaşı ve genetik özelliklerine göre riskli olma durumları değişir.

Labradorlarda artrit çok yaygındır. Bunun sebebi de; boyut olarak daha büyük bir köpek cinsi olmasıdır. Eklemleri seneler içinde, küçük köpek cinslerine oranla, yıpranma ve yırtılmaya daha çok maruz kalır. Alman çoban köpeği, Saint Bernard, Mastiff ve Danua cinsleri da artritten muzdarip olma açısından daha riskli gruplardır.

Labradorlarda Artrit ve Çeşitleri

Köpeklerde yaygın olarak görülen 4 farklı çeşit artrit vardır. Temel olarak, kök sebeplerine göre ayırt edilirler.

Üstte bahsettiğimiz şeylerden başka tetikleyiciler nelerdir? Eklemlerde yaralar veya çatlaklar, enfeksiyonlar, bağışıklık sisteminde değişiklikler veya metabolik problemler de artrite sebep olabilir. Köpeklerde artrit türleri şunlardır:

 • Osteoartrit veya Dejeneratif Eklem Artriti: Eklemi çevreleyen kıkırdakta devam eden bir bozulma anlamına gelmektedir. Yaşlanma ve aşırı kilo ile bağlantılıdır.
labradorlarda artrit
 • Kalça Displazisi: Kalça ekleminde deformasyona sebep olan genetik bir durumdur. Bu tip artrit kalça çukurunda bir hizasızlık meydana getirir. Bu rahatsızlık, eklemin etrafındaki kıkırdakta git gide kötüleşen bir bozulmaya ve kronik enflamasyona sebep olur.
 • Dirsek Displazisi: Bir önceki durumdaki gibi, bu durumun da sebebi dirsek ekleminin düzgün bir şekilde gelişmemesidir. Kalıtsal olduğu düşünülmektedir. Artritin sebep olduğu, tipik kıkırdak bozulmasına ek olarak, çok ciddi durumlarda kemiklerde parçalanma da meydana getirebilir. Labradorlardaki artrit genellikle budur, büyük köpek cinslerinde yaygındır.
 • Diz Displazisi: Bu artrit diz eklemindeki bozulmadan kaynaklanır. Fakat genellikle küçük köpekleri etkiler. Klinik terimi patella lüksasyondur veya diz kapağı çıkığı da denir.

Köpeklerde Artrit Tedavisi

Köpeğinize artrit teşhisi konulduğunda ne yapılabilir? Ne kadar ilerlediğine ve artritin türüne bağlı olarak, bazı tedavi önerileri şunlardır:

 • Ağrıyı yatıştırmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuvar ilaçlar kullanmak.
 • Köpeğin kilolu veya metabolik bir rahatsızlığı olduğu durumlarda diyet planı uygulamak.
 • Eklem kıkırdağının yeniden oluşmasına yardımcı olacak besin takviyeleri.
 • Eklem bozulmasının (displazi) kalıtsal olduğu durumları düzeltmek için cerrahi müdahale uygulamak.
çimlerde koşan köpek

Hastalığın Önlenmesi

Labradorlarda artrit, hayvanın yapısı gereği, yaş ile orantılı olarak doğal bir şekilde ortaya çıkabilir. Yine de, alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Bunlar sadece bu rahatsızlığın görülme olasılığını azaltmaz aynı zamanda olası semptomların şiddetini de hafifletir.

 • Düşük Etkili Egzersizler: Köpeğin fiziksel ve ruhsal sağlığı için aktif bir hayat her zaman iyi bir fikirdir. Bu aynı zamanda köpeğinizin kilosunu kontrol etmenize de yardımcı olur. Köpeği artrite yatkın olan sahipler, köpeklerine yaptırdığı egzersizlere ayrıca özen göstermelidir. Köpeğinizin eklemlerine çok yüklenmediğinden emin olun. Koşmak veya zıplamak yerine uzun yürüyüşler daha iyidir.
 • Kilo Kontrolü: Büyük cinsler obeziteye daha yatkındır. Köpeğinizin yediği şeyleri ve miktarını kontrol etmek ve onun için en uygun mamayı seçmek çok önemlidir.
 • Köpeğinizi check-up için sık sık veterinere götürün.
 • Kıkırdak gelişimi için takviye vermek, köpeğinizin sağlığını iyileştirmenize yardımcı olacaktır. Masaj veya akupunktur ve fizyoterapi gibi alternatif tedavileri de deneyebilirsiniz.

Artrit, labradorlarda en çok görülen rahatsızlıklardan biridir. Neyse ki, alacağınız önlemler sayesinde, bunun sadece yaşlılığında ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Tabii ki, sizin ve veterinerizin yapacağı iş birliği ile durumu etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.