Yaşlı Köpekler İçin Doğru Diyetin Sağlanması

Çoğu insan, yaşlı köpekler için doğru beslenmenin genç köpeklerinkinden farklı olduğunu bilir. Ancak, gerçekten gerekli uyarlamaları yapan çok az kişi var.
Yaşlı Köpekler İçin Doğru Diyetin Sağlanması
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsan bedenlerinin yanı sıra köpeklerin vücutlarının da yaşamın her aşamasında farklı ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, yedikleri yiyecekleri beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ayarlamak önemlidir. Pek çok insan, yaşlı köpekler için doğru beslenmenin genç köpeklerinkinden farklı olduğunu bilir. Ancak, gerçekten gerekli uyarlamaları yapan çok az kişi var.

Yaşlı köpekler için doğru beslenmeyi sağlamak üzere bazı ipuçları

Yağları azaltın

Köpeklerin yaşamları boyunca daha az yağa ihtiyacı vardır çünkü vücutları gitgide daha az enerji harcamaya başlar. Bu nedenle diyetlerinde tükettikleri yağ miktarını azaltmak önemlidir. Fiziksel aktivitelerini azalttıkça metabolizmaları da değişir. Sonuç olarak, artık daha gençkenki ile aynı miktarda yağı yakamazlar.

Yaşlı köpekler için diyet nasıl olmalı?

Yaşlı köpeklerde yetersiz veya dengesiz beslenmeden kaynaklanabilecek en yaygın rahatsızlıklardan biri obezitedir. Bu, köpekler için ölümcül olabilir ve ayrıca kalp krizi, diyabet ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Proteinleri artırın

Birçok yaşlı köpeğin yaşadığı kas sorunları ve dejeneratif hastalıklar göz önüne alındığında, protein alımını artırmak önemlidir. Bunu yapmak, bu koşulların etkilerini önlemeye yardımcı olur. Dahası, proteinler, tüm besin maddelerini daha iyi çıkarmak için vücutlarının yiyecekleri daha küçük porsiyonlara dönüştürmesine yardımcı olur.

Yaşlı köpekler için C vitamini

Köpekler, tıpkı insanlar gibi, yaşlandıkça farklı nörolojik hastalıklardan muzdarip olma eğilimindedir. Bu nedenle uzmanlar, tükettikleri C vitamini miktarını artırmayı önermektedir. Bu, nöronlarının gevşemesini sağlar ve Alzheimer’ı, hafıza kaybını ve diğer ilgili sorunları önlemeye yardımcı olur.

Aynı zamanda, daha yaşlı bir köpeğin diyeti, fosfatidilserin gibi artan miktarda lipit içermelidir. Bu, evcil hayvanınızın nörolojik sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bu tür hastalıklardan kaçınmak, köpeğinizin yaşam kalitesini artırır, bu da evcil hayvanınızın daha uzun ve daha mutlu yaşayabileceği anlamına gelir.

Triptofan

Yıllar geçtikçe, yaşlı köpekler ruh hallerinde ve duygusal durumlarında değişikliklere maruz kalmaya başlayabilir. İştahlarını kaybettikleri saldırganlık nöbetleri ve depresyon veya anksiyete dönemleri yaşamaları yaygındır. Bu nedenle, veteriner hekimler diyetlerindeki Triptofan miktarının artırılmasını önermektedir.

Bu, ruh hallerini kontrol etmeye yardımcı olabilecek, bu nedenle köpeklerde yaşlılıkla birlikte gelen olağandışı davranışları dengeleyebilecek bir üründür. Önce bir profesyonele danıştığınızdan emin olun. Bir veteriner, köpeğinizin diyetiyle bu sorunları çözmenin mümkün olup olmadığını belirleyecek kişi olacaktır. Bazı durumlarda daha güçlü tedavi gereklidir.

Yaşlı köpekler için egzersiz yapmak

Yaşlı bir köpeğin fiziksel gücü artık eskisi gibi değildir. Metabolizmaları çok daha yavaştır. Bu nedenle, daha iyi kalori yakmalarına ve aktif kalmalarına olanak tanıyan etkili bir egzersiz rutini tasarlamak önemlidir. Bu aynı zamanda kas gücünü korumalarına yardımcı olacak ve böylece dejeneratif hastalıkları önleyecektir.

Su

Kaç yaşında olurlarsa olsunlar, köpeklerimizin susuz kalmaması önemlidir. Köpekler yaşlandıkça, daha fazla su içmeleri gerekir, çünkü diğer şeylerin de yanı sıra daha kolay susuz kalırlar. Dahası, doğru su alımı nörolojik dejenerasyonu önlemeye yardımcı olur.

Ödüller

Köpekler 7 yaşına geldiğinde, köpek bisküvileri ve diğer ikramları tüketmelerini azaltmak önemlidir. Bu tür ürünler, yüksek yağ içeriğine sahiptir ve ayrıca yapay renklendirme içerir, her ikisi de köpeğinizin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Köpeğiniz yaşlandıkça neleri değiştirmelisiniz?

Yaşlı köpekler için doğru gözlem

Özellikle kiloları söz konusu olduğunda yaşlı köpeklere göz kulak olmak önemlidir. Uygun bir diyetin etkisi bu anlamda anahtardır.

Köpeğinizin mamasını kademeli olarak değiştirin

Köpeğinizin beslenmesinde yaptığınız herhangi bir değişiklik aşamalı olarak gerçekleşmelidir. Yeni yiyecekleri azar azar tanıtın. Yeni mamayı 7 günlük bir süre boyunca köpeğinizin zaten alışkın olduğu mama ile aşamalı olarak karıştırın. Bu, köpeğinizin yeni yiyeceğe alışmasına izin vererek değişikliğin etkisini azaltacaktır.

Köpeğinizi veterinere götürün

Köpeğinizin veteriner hekimi, evcil hayvanınızın sağlığı için belirleyici bir faktördür. Köpeğinizin diyetine uygulamanız gereken değişiklikler hakkında veterinerle konuşmak önemlidir. Köpeğinizin veterineri ile periyodik kontroller bir zorunluluktur.

Yaşlı köpekler için kötü beslenme, sağlıklarında tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Obezite, depresyon, anksiyete ve stres gibi hastalıklara yol açan kontrol dışı bir metabolizma söz konusu olduğunda durum budur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.