Köpeklerde İbuprofen Zehirlenmesi

İnsan ilaçlarının erişimi kolay olduğu için ve veterinere para harcamak istemedikleri için köpek sahipleri genellikle evcil hayvanlarına ibuprofen verir.
Köpeklerde İbuprofen Zehirlenmesi

Son Güncelleme: 15 Haziran, 2021

İnsanların çok sık yaptığı ciddi bir hata, köpeklere insan ilaçları vermektir. Ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler onlar için tehlikelidir. Vücutları farklıdır ve uygun bir reçete olmadan çok risklidirler. Bu tehlikeli ilaçlar arasında ibuprofen listenin başında yer almaktadır. Bugün köpeklerde ibuprofen zehirlenmesi hakkında her türlü bilgiyi tartışacağız.

İbuprofen Neden Risklidir?

Kimin ecza dolabında ağrı kesici yok? Hangimiz kullanmıyoruz ki? İnsanlar arasında yaygın ve genellikle güvenli bir uygulamadır. Bununla birlikte, bir köpeğe gelişi güzel bir şekilde ağrı kesici verildiğinde, zararlı hatta ölümcül olabilir.

İbuprofen, insan vücudu için özel olarak üretilmiş ve tasarlanmıştır. Düşük dozlarda bile köpeklerde önemli sorunlara neden olabilir. Köpeklerde ibuprofen zehirlenmesi kanıtlanmış bir gerçektir. Bir evcil hayvanı ibuprofen ile tedavi etmek, ciddi sonuçları olan ciddi bir hatadır, ancak yine de yaygındır.

veterinerde köpeği kontrol ettirmek

Köpek sahipleri kendi kullandıkları ikaçlar halihazırda var oldukları için ve hayvanlar için yapılan ilaçlardan daha ucuz oldukları için veya veterinere para harcamak istemedikleri için genellikle evcil hayvanlarına ibuprofen verirler.

Köpeklerde İbuprofen Zehirlenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ne yazık ki ibuprofen, parasetamol ve aspirin zehirlenmeleri en sık görülen zehirlenme türleridir. Her üç kişiden birinin evcil hayvanlarına bu ilaçlardan birini verdiği tahmin edilmektedir.

Bir hayvanın vücudu, bir insan vücudundan çok farklıdır. Bu nedenle, insanlar ilaçları hayvanlarda çok farklı şekilde işler. Vücutta ilaçlara saldıran bazı enzimler vardır. Hayvanlarda bu enzimler, vücudun ilaçları çıkarmak için kullandığı yöntemler gibi farklıdır.

Bu, bazı maddelerin bir köpeğin vücudunda kaldığı anlamına gelir. Bunları doğru ve eksiksiz bir şekilde ortadan kaldırma yapılmadığı için zehirlenme meydana gelir. Peki, ne olur? Özetle, hayvanın vücudu bu tür ilaçları almaya ve işlemeye hazır değildir ve toksik maddeleri ortadan kaldırmaz. Köpeklerde ibuprofen zehirlenmesinin nedeni budur.

İbuprofen Köpeklerde Hangi Sorunlara Neden Olur?

İbuprofen, bir köpeğin midesinin astarını koruyan maddelere müdahale eder. İlaçtaki toksinler ayrıca böbreklerindeki kan dolaşımını da engeller. Bu nedenle hasar öncelikle bu iki organda meydana gelir.

Bir köpeğin vücudunun çıkarmadığı her şey böbreklerinde ve karaciğerinde birikir. Zamanla, bu kanamaya, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir.

Belirli Bir Doz İbuprofen Köpekler İçin Toksik Değil mi?

İbuprofen dozu ne olursa olsun, köpekler için her zaman toksiktir. Örneğin yarım bir hap 50 kg’lık bir köpeği zehirleyebilir. Mide ülseri, böbrek sorunları ve kalp sorunları ortaya çıkabilir. Ayrıca sinir sistemlerine zarar vererek nöbetlere veya komaya neden olabilir. Sonuçlar köpeğin boyutuna bağlıdır; küçük bir doz bile küçük köpekler için öldürücü olabilir.

İstisnalar

Bazı veterinerler hayvanlara çok düşük dozlarda asetaminofen reçete etse de, bunu yalnızca siz ve köpeğiniz önce veterineri görüp onayını alırsanız yapmalısınız.

Bazı ülkelerde ilgili düzenlemeler vardır. Örneğin, İspanyol İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, uygun reçetelerle birlikte köpekler için hangi insan ilaçlarının kullanılabileceğini belirler. İbuprofen, onaylanmış ilaçlar listesinde değildir.

Sorunlardan biri, bu tehlikeli ilaçların hiçbirinin hayvanlar için uygun kullanım talimatları vermemesidir dolayısıyla bir çocuğa uygun dozun hayvanlar için de uygun olacağını varsaymak büyük bir hatadır.

Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri

Evcil hayvanınız ibuprofen yuttuysa, aşağıdaki belirtiler olası zehirlenmeyi gösterir:

 • Zayıflık
 • Uyuşukluk
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kramplar
 • İshal
 • Koyu veya siyah dışkı
 • Böbrek yetmezliği

İpuçları ve Tavsiyeler

Son olarak, konuyla ilgili birkaç yararlı ipucu eklemek isteriz:

 • Evcil hayvanlara asla insan ilaçları vermeyin (dozu her ne olursa olsun)
 • İlk yardım çantanızı ve diğer ilaçları köpeğinizin erişemeyeceği bir yerde tutun.
 • Köpeğiniz hastalanırsa, güvenilir bir veterinere görünün. Size köpeğiniz için hangi ilaçların uygun olduğunu ve uygun dozu (nasıl uygulanacağı dahil) söyleyeceklerdir. Veteriner hekiminiz gerçekten güvenilir ise, basit bir telefon görüşmesi bile yeterli olabilir.
 • Herhangi bir semptom fark ederseniz, hemen bir veterinere görünün.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.