Rottweiler Cinsi Köpekler Hakkında Daha Fazlasını Öğrenin

Rottweiler Cinsi Köpekler Hakkında Daha Fazlasını Öğrenin

Son Güncelleme: 23 Temmuz, 2018

Rottweiler cinsi köpekler hakkında Mastiff ırkı köpeklerle yarışacak derecede güçlü ısıran köpeklerden olduğunu öğrenmeniz sizi korkutur muydu? 

Rottweiler cinsi köpekler İspanya’da potansiyel olarak tehlikeli köpekler sınıfında. Korkutucu bir görünüşleri (ki kesinlikle saygıyı hak ediyor) var! Ancak, Rottweiler, doğru yetiştirilip sosyalleşmesine izin verildiğinde sadık ve arkadaş canlısı bir köpek. 

Ataları Roma’lı olan bir köpek

Rottweiler cinsi köpekler - köpek

Bu ırkın kökeni Roma İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. O dönemde Rottweiler cinsi köpekler sadece koruma amaçlı değil, sürülerin güdülmesinde de kullanılıyormuş. Ama Romalılar Rottweil diye bilinen Almanya topraklarına ulaştıklarında, bu yerel köpekleri çiftleştirme işi Rottweil’in Kasap Köpekleri diye bilinen bir mertebeye ulaşmış. Çünkü bu köpekler büyükbaş hayvanlarla ilgili işlerde kullanılmaya başlanmışlar.Ek olarak, çok cesur oldukları için insanlar bu Rottweiler cinsi köpekleri mülklerinin koruması için de kullanmışlar. Ama zamanla, bu köpeklerin diğer yetenekleri de keşfedilmiş ve çok daha popüler olmuşlar.

“Rottweiler köpekleri tanıyın. Korkutucu görünüşünden dolayı saygıyı hak eden, doğru eğitilip sosyalleşmelerine izin verildiğinde son derece sadık ve sevecen olan köpekler.”

Korkutucu bir görünümü olan bir ırk

Rottweiler cinsi köpekler güçlü, dayanıklı ve atletik hayvanlardır. Ortadan büyük boya uzanan bir cüsseye sahip olan köpeklerin belki de en göze çarpan özelliği geniş ama orantısız kafalarıdır. Ve tabii bir de güçlü, makas gibi kesen çeneleri.

Bahsedilmesi gereken diğer fiziksel özellikleri ise:

  • Erkeklerde 61 – 68 santimetre arası boy, dişilerde 56 – 63 santimetre arası boy.
  • Erkeklerde 50 kilogram civarı, dişilerde 42 kilogram civarı ortalama ağırlık.
  • Ortalama yaşam süresi 12 yıl.
  • Ortalama büyüklükte, ögzüveni yüksek bir ifadesi olan koyu kahverengi gözler.
  • Öne doğru sarkan üçgen kulaklar. Ki kafalarına çok yakın durduğu için olduğundan büyük görünür.
  • Orta boyda, siyah ve turuncu tüyler. Ki bu karakteristik özellikleridir.

Rottweiler köpeklerin huyları ve yetenekleri

İtaatkar, dikkatli, cesur, sakin ve ailelerine sadık köpeklerdir – ki bunlar bu güzel tüylü dostlarımızı tarif eden sıfatlardan sadece birkaçı. Ama, Rottweiler cinsi köpekler için en uygun sıfatların ne olduğunu söylemek gerekirse, bunlar beceriklilikleri ve zekaları olurdu. 

Esneklikleri ve duygusal açıdan dengeli olmaları onların farklı aktivitelere adapte olmalarını kolaylaştırır. Ek olarak, çok kolay öğrenirler. Bu yüzden, çoğu insan onları ailelerini korumaları için seçse de, aynı zamanda aşağıdaki görevler için de kullanılırlar:

Çeşitli köpek yarışmalarında da öne çıkarlar.

Rottweiler cinsi köpekleri sosyalleştirmenin önemi

Öte yandan, bu boyut ve kişilikteki köpeklerin yavru oldukları dönemden itibaren sosyalleşmeleri gerekir. Bunun sebebi ise, her ne kadar ailelerine karşı çok sevecen ve korumacı olsalar da, diğer hayvanlar ve insanlara karşı o kadar da arkadaş canlısı olmayabilirler.Bu yüzden, eğer bu ırktan bir tüylü dost istiyorsanız, ona acilen kimin patron olduğunu ve ev kurallarının ne olduğunu öğretmelisiniz. Ancak, yine de hatırlatmakta fayda var ki bu ırktan köpekler İspanya gibi bazı ülkelerde “potansiyel olarak tehlikeli” sınıfındadırlar. Ki bu sınıflandırma biraz gayri resmi olsa da.
Gerçekte hiçbir hayvan, agresifliklerini teşvik edecek şekilde eğitilmedikleri veya yanlış yönlendirilmedikleri sürece bu şekilde sınıflandırılmamalı.

Bu ırktan köpeklerin bakımı

Rottweiler ırkı

Eğer Rottweiler ırkı bir köpek sahiplenmek istiyorsanız, köpeğin yapısından dolayı mama, veteriner ve diğer masraflarının yüksek olabileceğini unutmayın. Aynı zamanda, yürüyüşlerde, birlikte oynanan oyunlarda ve bu gibi durumlarda bu kadar güçlü ve çevik bir köpekle baş edip edemeyeceğinizi de düşünmelisiniz.

Yukarıdaki zorlukların dışında, Rottweiler ırkı köpeklerin hijyenini sağlamak kolaydır ve büyük sağlık sorunları yaşamazlar. Ancak, kilo almaya meyilli oldukları için veterinerinizin önereceği türde mamaları yine onun önereceği miktarlarda vermeniz çok önemli.

Bu aşırı aktif köpek için egzersizler de çok önemli. Bir avlusu veya bahçesi olan evler idealdir, böylece köpeğiniz zamanının büyük bir kısmını dışarıda oynayarak geçirebilir. Bir de, eğer kendiniz yapamıyorsanız da, onu çeşitli sporlarla ilgili eğitilebilecekleri uzmanlara götürmelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.