Köpeklerde İnmemiş Testis veya Kriptorşidizm

Kriptorşidizm, tüm köpeklerin yaklaşık %1.2'sini etkiler. Bu makalede daha fazlasını öğrenin.
Köpeklerde İnmemiş Testis veya Kriptorşidizm

Son Güncelleme: 18 Temmuz, 2021

Tıpkı insan bebeklerinde olduğu gibi, köpeklerde inmemiş testis vakası temel olarak skrotumda bir veya her iki testisin olmamasıdır. Doğal olarak türün sadece erkek bireylerini etkiler. Çocuklarda olduğu gibi, köpeklerde de inmemiş testis veya kriptorşidizm, hayvanın üreme veya cinsel aktivitesini olumsuz etkileyebilir.

Bu hastalığın kökü veya nedeni henüz net değil. Çoğu uzman, genetik yatkınlığın en belirleyici risk faktörü olduğu düşünülür. Bununla birlikte, köpekler hastalığı hem anneden hem de babadan alabilirlerr.

Benzer şekilde, uzmanlar, yeni doğan bir örneğin, babası veya önceki yavrudan bir kardeşi bundan etkilenmişse, bu rahatsızlığı gösterme şansının dört kat daha yüksek olduğunu tahmin ediyor.

Öte yandan, hastalığın nedeni hala belirsiz olsa da , bu anomaliyi geliştirme olasılığı istatistiksel olarak daha yüksek olan ırklar vardır. Bu anlamda Yorkshire, Teckel, Poodle, Boxer, Maltese Bichon, Minyatür Schnauzer ve Pekingese yavruları öne çıkıyor.

Çevresel faktörler, annede obezite veya dietilstilbestrol gibi bazı kimyasallara maruz kalma ve diğer koşullar da erkek yavrularda bu durumun görülme nedeni olabilir.

Bazı erken doğmuş köpeklerin bu hastalıktan muzdarip olma olasılığı çok daha yüksektir. Köpeklerde inmemiş testis veya kriptorşidizm vakalarının sadece %6’sı tam dönem sona eren gebeliklere aittir.

İnmemiş testis teşhisi

Erkek yavrularda testislerin normal oluşum ve yerleşim süreci gebelikle başlar. İlk aşamada, doğuma kadar kaldıkları alt karın bölgesinde bulunurlar.

ormanda tek aşına dili dışarıda köpek

Doğumdan yaklaşık on gün sonra testisler kasık kanalına iner. İlk 15 gün, testislerin nihai hedeflerine ulaşma zamanı: skrotal kese.

Ancak, bu süreç hiç standart değil. Bazı örneklerde, 12 haftaya kadar, bazen daha da uzun sürebilir. Bu nedenle veteriner hekimler kesin tanı koymak için genellikle köpek 6 aylık olana kadar bekler.

Bu anomalinin varlığından şüphelenildiğinde, bir veteriner hekimin değerlendirme yapmak için sadece hayvanın skrotumunu incelemesi yeterli olacaktır. Erkek gonadların tam olarak nerede sıkıştığını belirlemek için bazı numunelerin ultrason testine ihtiyacı vardır.

4 çeşit inmemiş testis veya kriptorşidizm vardır:

  • Tek taraflı: Sadece bir testis skrotum kesesine ulaştığında
  • Bilateral: Testislerin hiçbiri keseye ulaşamadığında
  • Kasık: Testisler, penisin her iki yanında bulunan kasık kanalından geçemediğinde
  • Karın: Organlar oluştukları bölgeden serbest bırakılmadığında

Belirtiler ve ikincil tehlike

Başlangıçta, bu patoloji evcil hayvanınızın davranışında herhangi bir belirgin semptom göstermez. Ancak zamanında tespit edilmez veya tedavi edilmezse daha sonra büyük sıkıntılara neden olabilir. Bu zorluklar, hayvanın cinsel ve üreme aktivitesini ve davranışlarını koşullandırmanın ötesinde, hayatlarını kesinlikle riske atacaktır.

Skrotumun dışındaki erkek gonadlar ısınabilir ve yüksek sıcaklıklara ulaşabilir. Bu nedenle, herhangi bir yararlı işlevi yerine getirmemelerine ek olarak, tamamen körelebilirler. Bazı örneklerde bu, testislerin burulması ve testis kanserinde en ciddi senaryolarda sonuçlanır.

Bölgede bir yumru göründüğünde, hem fiziksel olarak hem de evcil hayvanın davranışında aşağıdaki değişiklikler belirgindir:

  • Penis boyutunda dramatik bir azalma
  • Gebelik döneminde bir dişininkine benzer meme bezlerinin gelişimi
  • Feminizasyon sendromu veya başka bir deyişle, idrar yaparken kadınsı pozisyonları benimseyen köpekler

Tedavi

Çocuklardan farklı olarak, köpeklerde cerrahi müdahale ile testis tutulumunun düzeltilmesi etik olmayan bir işlem olarak nitelendirilmektedir. Her şeyden önce bunun nedeni, bu hastalığın yayılma riskinin çok fazla artmasıdır.

çimlerde yatan pitbull cinsi köpek

Potansiyel olarak tehlikeli malformasyonlardan kaçınmak için, dünya çapında uzmanlar tarafından alınan en yaygın önlem, yanlış yerleştirilmiş testisin çıkarılmasıdır.

Köpeklerde kriptorşidizm gelişimi nasıl önlenir

Genetik faktörlerin, yavruların bu hastalığın kurbanı olma riskini artıracağını hatırlamak önemlidir. Bu nedenle yayılmasını durdurmak için tek özel önlem sterilizasyondur. Bu, inmemiş veya cerrahi olarak yeniden düzenlenmiş testisleri olan erkekler için geçerlidir. Ek olarak, bu aynı zamanda, yavruları birden fazla etkilenen yavru vakası gösteren dişilere de uygulanmalıdır. Ancak, bu eylemler toplam riskleri de azaltmaz.

Her 1000 erkek köpek doğumundan yaklaşık 150’si bu hastalıktan etkilenir. Bugünkü makaleyi ilginç buldunuz mu? Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle! İlginizi çekebilir ...

Erkek Köpekleri Etkileyen Üreme Hastalıkları
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Erkek Köpekleri Etkileyen Üreme Hastalıkları

Erkek köpekleri etkileyen çeşitli üreme hastalıkları vardır. Fakat genelde bunları hafife alırız çünkü dişilerin üreme hastalıkları daha çok dikkat...