Köpeklerde Genetik Bozukluklar Nelerdir?

Bugünkü yazımızda, kalça çıkığı gibi köpeklerde en yaygın görülen genetik bozukluklardan söz edeceğiz. Okumaya devam edin!
Köpeklerde Genetik Bozukluklar Nelerdir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de genetik bozukluklara rastlanır. Çoğu köpekte doğum öncesi başlayan genetik rahatsızlıklar görülebilir. Bu durum ne yazık ki son derece yaygın bir biçimde hem safkanlarda hem de kırma cinslerde görülür. Köpeklerde genetik bozukluklar oldukça hassasiyetle yaklaşılması gereken bir durumdur.

Fakat bu gibi bozukluklar her zaman ırsî değildir.

Bu alanda araştırma ve deneyler yürüten kimi uzmanlar köpeklerde genetik bozuklukların evrimsel süreçte gelişen genlerle ilgili olduğunu belirtmektedir. Bu konu üzerinde epey bir ilerleme kaydedilmiştir. Son yüzyılda, köpek sağlığı alanında çok fazla çalışma yürütülmüştür.

Bu evrimsel genler evcilleştirilmiş köpeklerin genomlarında bulunduğu için bu bozuklukların görülmesi direkt olarak biyolojik bir durumdur.

Bilimsel gelişmeler ve araştırmalar sayesinde günümüzde köpeklerde görülen çoğu hastalığın önlem ve tedavisi mevcuttur. Bu sayede evcil hayvan sahipleri dostlarıyla daha uzun bir süre boyunca hayatlarını paylaşabilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayabilirler.

Köpeklerde Genetik Bozukluk Türleri

Evcil hayvanlarda hastalıklar genetik, çevresel ve beslenmeye dayalı nedenlerle ilişkilendirilebilir.

Köpeklerde genetik hastalıklar

Uzmanlara göre köpeklerde görülen beş genetik hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklar şunlardır:

Neyse ki bu genetik hastalıklar köpeklerin hayatlarını riske atmazlar. Köpeklerde genetik bozukluklar artık kontrol edilebilir bir hal aldı ve bu bozuklukların tedavisi de mümkün. Bilim dünyası gelişimini sürdürüyor ve evcil hayvanları etkileyen durumlara çeşitli çözümler bulunmaya devam ediyor.

Evcil hayvanınızın sağlığı ömrü boyunca size emanettir.

Köpeklerde Genetik Bozukluklara Karşı Alınabilecek Önlemler

Genetik bozukların önlenmesi için pek çok ipucu bulunmaktadır. Bu gibi bozuklukların önlemi son derece basittir. Ayrıca teşhis edildikten sonra tedavisi de mümkündür. İlgili ve sorumlu bir evcil hayvan sahibi bu sorunların üstesinden kolaylıkla gelebilir.

Köpeklerde görülen beş ana genetik bozukluk şu şekildedir:

1. Cilt Alerjileri

Köpeklerde sıklıkla cilt alerjilerine rastlanır. Bunlar işitsel enfeksiyonlar ya da cilt lekeleri gibi durumlardır. Bu hastalıklar her köpek cinsinde görülebilir. Tabii genetik özelliklerinden ötürü bazı cinsler bu hastalıklara diğer cinslere kıyasla daha yatkındır. Labradorlar ve Golden Retrieverlarda bu patojenlerin ırsî olarak aktarılma ihtimali daha fazladır.

Bunlar genelde çok ciddi rahatsızlıklar değildir. Günümüzde köpeklerde alerjilerin tedavisi için oldukça etkili tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

2. Kalça Çıkığı

Bu ırsî bir kas-iskelet rahatsızlığıdır ve her tür köpekte görülebilir. İstatiksel bağlamda büyük köpekler küçük köpeklere kıyasla bu hastalıktan daha çok etkilenir. Büyük köpekler bu hastalığı belirti ve etkilerini daha çok görürler.

Kalça çıkığı genelde ameliyatla çözülebilir. Fakat her köpeğin ameliyat olması mümkün olmayabilir. Bu oldukça hassas ve dikkatli olunması gereken bir süreçtir. Köpeklerde görülen en karmaşık genetik rahatsızlıklardan biri kalça çıkığıdır.

3. Brakisefal Hava Yolu Sendromu (BAS)

Bu hava yolu rahatsızlığı özellikle belirli köpek türlerini etkiler. Bulldog ya da Pug gibi düz suratlı köpekler diğerlerine kıyasla bu hastalığa daha yatkındırlar. Sendroma neden olan şey kafatası yapısından kaynaklanır. Kafatası yapısı hayvanın yutağı ve burnu arasındaki bağlantının yeterli olmasının önüne geçer.

4. Köpeklerde Genetik Bozukluklar: Çift Kapakçık Hastalığı

Bu hastalıklar genel olarak küçük köpeklerde görülür. Ciddi kalp rahatsızlıklarına yol açabilir. Köpeğinizin bir kalp rahatsızlığı varsa hemen veteriner hekiminize danışmanız gerekir.

Çift kapakçık hastalığı köpeklerde görülen en karmaşık genetik bozukluklardan biridir. Hemen müdahale edilmezse yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

5. Kafatası Çapraz Bağ Zedelenmesi

Kafasını yere dayamış kahverengi tüylü yeşil gözlü köpek

Rottweiler, Golden Retriever, Batı Highland Beyaz Terrieri ve Yorkie gibi türlerde bu ırsî hastalığın görülme ihtimali diğer türlere kıyasla daha fazladır. Tedavi için köpeklerin yeme alışkanlıklarına müdahale edilmesi gerekir. Mamaların bol mineral ve vitamin içermesi gerekir.

Görebildiğiniz üzere harekete geçtiğiniz takdirde bu gibi genetik bozuklukların tedavisi pek tabii mümkündür. Bunlardan yalnızca bazılarının çok ciddi sonuçları vardır. Fakat dostunuzun hayati risk taşıdığı durumlarda dahi rahatsızlığı dindirmek ve hatta kontrol altına almak için başvurulabilecek binlerce yol vardır.

Dostunuzun yaşam tarzı da bu hastalıkların gelişmesine neden olabilir. İyi beslenme ve düzenli kontrol bu bağlamda son derece önem arz eder. Evcil hayvanınızın tek başına başının çaresine bakamayacağını, onunla uzun yıllar birlikte olmak istiyorsanız bu sorumluluğu kabul etmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.