Dişi Köpekler: Kızgınlık, Hamilelik ve Doğum Dönemleri

Dişi köpekler ne zaman kızgınlık dönemine girer? Ne kadar süreliğine hamile kalırlar? Ne zaman doğum yaparlar? Hadi beraber keşfedelim.
Dişi Köpekler: Kızgınlık, Hamilelik ve Doğum Dönemleri

Son Güncelleme: 24 Mart, 2021

Yakın zamanda dişi bir köpek sahiplendiniz ve aklınız sorularla dolu. Dişi köpekler ve girdikleri dönemleri duymuş ama tam detayları bilmiyor olabilirsiniz. Köpeğiniz kızgınlık döneminde ya da hamile olduğu zaman bunu nasıl anlayacaksınız? Eğer bunlar gerçekleşirse bu doğumun gerçekleşmesi ne kadar sürer? Endişelenmeyin çünkü bugünkü yazımızda bunlar ve bu gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Bugün sizlerle beraber dişi köpeğinizin dönemi geldiği zaman aklınızda oluşabilecek bazı soruları analiz etmek istiyoruz. Bu sayede neler beklemeniz gerektiğinizi bilecek ve doğru zaman geldiğinde yardım edebilecek kalifiyeye sahip olmuş olacaksınız.

Kızgınlık dönemi, hamilelik ve doğum hakkında sorular

Kızgınlık döneminde olan dişiler regl olur mu?

Bir köpek ve veteriner

Bunun cevabı hayırdır. Döneminde olan dişi köpeklerin kanadığı doğru olsa da bu insanların regl döneminden çok daha farklıdır.

Kadınlar döllenmemiş yumurtalarını boşaltmak için her ay kadar, dişi köpeklerde ise bu kanama kızgınlık dönemlerinin başında yani yumurtlama döneminden önce başlar. İnsanlardan farklı olarak köpekler rahim astarını (rahmin iç kısmındaki duvarı) atmazlar. Bunun yerine köpekler bu astarı atmaktansa absorbe ederler. Onlarda kanamayı tetikleyen şey östrojendir.

Dişi köpekler senede kaç kere dönemlerine girerler?

Dişi köpekler senede bir ya da iki kere bu döneme girerler. Yani köpeğiniz her altı ayda bir kızgınlık döneminde olur. Peki neden yıllık kızgınlık dönemi sayıları bu kadar düşük?

Bu onlara hayatta kalmak için sürekli olarak savaşması gereken kurt atalarından kalan bir miras gibi gözüküyor. Yani hamile kalmak ve devamında yavrulamak onları dayanıksız hale getiriyordu ve bu durum da onlara zarar veriyordu.

Bu yüzden köpekler de kontrolsüz doğumu engelleyecek bir şekilde evrim geçirdi. Bu sayede hayatta kalabilmeleri için yavruları ile düzgün bir şekilde ilgilenebildiler.

Östrus dönemi ne kadar uzun sürer? Ne zaman gerçekleşir?

Her östrus 2 ila 4 hafta sürmelidir. Eğer köpeğinizin döngüsü normalden daha uzun sürerse sorunun altında ciddi bir sebep olma ihtimaline karşı bir veterinere danışmalısınız.

Sağlıklı ve iyi bakılmış bir köpekte ilk kızgınlık dönemi 8 aylıkken gerçekleşmelidir. Bununla birlikte bu sayı köpeğin cinsi ve boyutuna göre değişiklik gösterebilir.

Küçük cinsler genellikle büyük olanlara kıyasla daha erken bu döneme girerler. Bunu aklınızın bir köşesine not ettiğinize emin olun. Gelecekte bir veterinere danışmanız gerekirse bu bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Dönemlerinde olan dişi köpekler nasıl davranır?

Köpeğinizin sadece davranışlarında gerçekleşen bir değişim değil, fiziksel görünüşlerinin de değiştiğini göreceksiniz. Rahimleri genişler ve genellikle kanamalar olur.

Hayvan muhtemelen stresli ve yorgun hissedecektir. Daha iyi hissedene kadar bolca dinlenip rahatlaması gerekir.

Dönemlerinde olan dişi köpekler neden çok uyur?

Dişi köpekler ve kızgınlık dönemleri

Bu oldukça normaldir lakin her köpekte olmak zorunda da değildir. Döngüden kaynaklanan yorgunluktan dolayı köpeğin daha fazla uyumak istemesi oldukça mümkün bir durum. Bu regl dönemlerinde kadınların yaşadıklarına benzer bir durum. Hatta bu kızgınlık döneminde en rahat farkına varılabilen davranışsal değişikliklerden biridir.

Dişi bir köpek ilk döngüsünde hamile kalabilir mi?

Bu sorunun cevabı olsa da fiziksel ya da psikolojik sorunlara sebep olabileceği için tavsiye edilmez. Eğer yavru köpekleriniz olsun istiyorsanız bunu ikinci ya da üçüncü döngüye göre planlamak daha iyi bir fikir olabilir.

Döneminde olan dişi köpeklerin en az bir kez yavrulaması gerekli midir?

Bu dışarıda ısrarla devam eden efsanelerden biridir. Dişi köpeklerin ne çiftleşme ihtiyacı vardır ne de çocuk sahibi olmalarını gerektiren “biyolojik saatleri” atmaya devam eder.

Yani ömrü boyunca hiç hamile olmamış bir köpek hiçbir sağlık riski altında değildir. Dişi bir köpeğin kısırlaştırılmadan önce yavrulamasının fiziksel ya da mental hiçbir avantajı yoktur.

Dişi bir köpeğin kısırlaştırılmadan önce bir kere yavrulaması gerekip gerekmediği sorusu etrafında dolaşan efsanelerden biri de bunun köpeği sakinleştireceği yönündedir. Ama bunu destekleyecek kesinlikle hiçbir kanıt yok. Aşırı hareketli bir köpek genellikle yaşlandığında ve düzgün bir eğitimle sonradan sakinleşir.

This might interest you...
Kızgınlık Dönemindeki Dişi Köpeklerin Davranışları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kızgınlık Dönemindeki Dişi Köpeklerin Davranışları

Kızgınlık dönemindeki dişi köpekler ve onların davranışları ile ilgili bazı şeyleri bilmek faydalı olacaktır. Bu konuyla ilgili her şey için hemen ...