Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar yolu enfeksiyonlarından muzdarip olan sadece insanlar değildir. Bu yazıda, köpeklerde idrar yolları enfeksiyonlarının nasıl tedavi edildiğinden bahsedeceğiz. 
Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir?

Son Güncelleme: 24 Haziran, 2020

Belki de hayvanlarda idrar yolu enfeksiyonları olabileceğini daha önce hiç duymadınız. Aslında bu sağlık problemi sık sık hayvanlarda da görülmektedir. Bu hastalığın belirtileri, başta basit davranışsal bozukluklar gibi görünür. Bu yazıda idrar yolu enfeksiyonlarının nedenlerini ve belirtilerini öğrenecek ve nasıl tedavi edilebileceği hakkında bilgi alacaksınız. Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonları tedavi edilebilen bir problemdir.

Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonları

buruşuk köpek muayene oluyor

Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor, herhangi bir köpek idrar yolu enfeksiyonu geçirebilir. Ancak sorumsuz ve umursamaz evcil hayvan sahiplerinin baktıkları veya sokakta yaşayan sahipsiz köpekler bu sorunu yaşamaya daha meyillidir.

Boşaltım sistemi, toksinleri ve diğer işe yaramayan atık maddeleri vücuttan dışarı çıkarmakla sorumludur. Bu yüzden yeteri kadar idrar olmazsa, bu bahsettiğimiz toksinler idrar yolunda birikir ve bir noktada idrar yolu tıkanır ve enfeksiyon oluşur. 

İdrar yolu enfeksiyonlarının nedenleri

Böbrek taşları ve tümörler idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Genellikle idrar yolu enfeksiyonları köpeklerdeki Escherichia coli bakterisinden kaynaklanır; ancak mantarlar ve diğer bakteri türleri de bu rahatsızlığa neden olabilir.

Köpekler söz konusu olduğunda, dişiler bu enfeksiyonlara daha fazla yakalanıyor. Çünkü dişi köpeklerin idrar yolları daha kısa ve daha geniştir. Bu durumun sonucunda bakteri ve parazitler daha kolay vücuda girer. Buna ek olarak, dişi köpekler erkeklerden çok daha az idrar yaparlar, bu da idrar kanallarında tıkanıklıklara neden olabilir.

Bu enfeksiyon türü köpeklerde yaygın olsa da, yine de çok dikkatli olmalısınız. Çünkü enfeksiyonun kana yayılması evcil hayvanınız için birçok ciddi soruna neden olabilir. Bu nedenle bu sağlık probleminin semptomları hakkında iyice bilgilenmeniz gerekiyor.

Belirtiler

Evcil hayvanınızda bir şeylerin ters gittiğini fark etmeniz düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Çünkü basit bir biçimde hayvanlar konuşamaz ve sorunları hakkında size net bir bilgi veremez. Ancak evcil hayvanınızın vücut dili bir şekilde sizi bu sorundan haberdar eder, acı çektiğini anlamanızın birçok yolu vardır. 

Peki evcil hayvanınızın idrar yolu enfeksiyonu yaşadığını nasıl anlarsınız? Aşağıda bazı belirtileri sıraladık, köpeğinizi dikkatli bir biçimde izlemeniz gerekiyor:

 • İdrarın her zamankinden daha keskin kokması
 • İdrarda kan gözlemlenmesi
 • İdrarın bulanık görünmesi
 • Evcil hayvanınızın idrar yapmaya çalışması ancak başarılı olamaması
 • Çok az idrar yapmak
 • Her zamankinden daha çok idrar yapmak
 • Hafif ateş
 • İştah kaybı
 • Genital bölgede iltihap
 • Belli bir bölgeyi sürekli yalaması
 • Depresyon

Eğer yukarıda sıraladığımız belirtilerden herhangi birini gözlemlerseniz, acilen veterinerinize gidin. Veterineriniz idrar örneği alarak enfeksiyon olup olmadığını tespit edebilir. Sonrasında ise muhtemelen antibiyotik önerecektir. Eğer ilaçlar işe yaramazsa idrar kültürü yapmak isteyebilir.

Bu işlem sayesinde veterineriniz bu enfeksiyona ne tür mantar veya bakterinin neden olduğunu tam olarak tanımlayacaktır. Bu şekilde veterineriniz uygun tedaviyi reçete edebilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanabileceğiniz ev reçeteleri

Ev yapımı ilaçları tercih eden biriyseniz, birazdan bahsedeceğimiz ilaçların bazılarını deneyebilirsiniz. Ancak yine de ilk önce veterinerinizle konuşmanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın, evcil hayvanınız yaşayan bir varlıktır ve en iyi bakımı ve özeni hak eder.

İdrar yolu enfeksiyonlarıyla savaşırken kullanabileceğiniz en iyi çözümleri sizinle paylaşacağız. Ancak bir iki gün içinde herhangi bir ilerleme gözlemlemezseniz  lütfen hemen veterinerinize danışın.

elma yiyen köpek
 • Evcil hayvanınızın içtiği sıvı miktarını arttırın. Bu, idrar yolu enfeksiyonlarıyla savaşırken yapabileceğiniz en iyi şeydir. Fazla sıvı ile idrar yollarını temizleyebilir ve köpeğinizin zararlı maddeleri çıkarmasını sağlayabilir. Her zamankinden daha çok su içmek istemezse, bir şırınga yardımıyla köpeğinize su vermeyi deneyebilirsiniz.
 • Portakal suyu. C vitamini idrardaki asit oranını arttırır ve vücuttan atık maddelerin alınmasını kolaylaştırır. Ancak fazla tüketmemesine de özen gösterin. Çünkü fazla asit köpeğinizin midesine zarar verebilir. Küçük bir bardağa portakal suyu koyun ve bunu köpeğinizin içme suyuyla karıştırın.
 • Elma sirkesi. Elma sirkesinin dünyadaki en iyi temizleyici olduğu söylenir. Evet bu gerçek ve elma sirkesi vücudu da temizleyebilir. Günde üç defa bir yemek kaşığı elma suyunu köpeğinizin içme suyuna karıştırın. Elma sirkesi idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olacak.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.