Köpeklerde Bacak Şişmesi: Sebepleri ve Belirtileri

Kötü duruş, fazla egzersiz ya da obezite, iltihaplanma riskini arttırır.
Köpeklerde Bacak Şişmesi: Sebepleri ve Belirtileri
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde bacak şişmesi, basit bir yaralanma ya da kronik bir hastalığın işareti olabilir. Eğer ilgili belirtilere bakarsanız, köpeğinizi rahatsız eden sebebi bulabilirsiniz.

Köpeklerde bacak şişmesine neden olan birçok etken bulunmaktadır. İlk olarak nasıl geliştiğine, etkilenen bölgelerin sayısına ve iltihap türüne bakacağız. Bölgesel ağrı ya da sıvı birikimi rahatsızlığın ana iki nedenidir. Ancak, hastalığın şiddeti bakımından spektrumun zıt iki ucunda yer alırlar.

Sonuç olarak, en iyi yöntem köpeğinizi veterinere götürmektir.

Sebepler ve belirtiler

Ana sebep ne olursa olsun, ağrı ve hararet yaygın belirtilerdir. Vücut sıcaklığındaki bu artış, ateşe yol açabilir.

Şişmeye neden olan birkaç durum aşağıdaki gibidir:

  • Eklem yangısı: Ağrı ve hararetin yanı sıra, kızarıklık ve topallık da en yaygın belirtilerdir. Genelde yaşlı köpeklerin eklemlerinde görülse de genetik eğilimi olan köpeklerde de ortaya çıkabilir.
  • Burkulma: Belirli bir yaralanma ya da sürekli fiziksel gerilime neden olan hareketler sonucu oluşabilir. Bu durum genelde büyük köpeklerin başına gelir ve topallamalarına neden olabilir.
bileğini burkmuş köpek
  • Hipertrofik osteodistrofi. Bu kemik hastalığı, gelişim gösteren çeşitli ırklardan yavruları etkilemektedir. Genelde çok acı verir, birden fazla bacağı etkiler ve ateşle birlikte görülür. Antienflamatuvar ile, iyi hijyenle ve dinlenme ile düzgün tedavi edilmezse durum kötüleşebilir.
  • Higrom. Köpeklerin eklemlerinde ağrısız sıvı birikimi olarak görülür. Genelde oturmanın ya da uzanmanın sonucunda eklemlere aşırı baskı yapıldığında görülür. Enfeksiyonu önlemek amacıyla bu durumu tedavi etmek önemlidir.
  • Osteosarkom. Bu kemik hastalığı en ölümcül hastalıklardan bir tanesidir ve genelde büyük köpekleri etkiler. Hastalık ilerledikçe iltihap, ağrı ve bölgesel hararet durumu kötüleşir.

Köpeklerde bacak şişmesi tedavisi

İlk olarak, veteriner şişliğin sebebini belirlemek amacıyla bir dizi test uygulayacaktır. Bunlar arasında kan ve idrar testleri ve muhtemelen eklemlerin röntgeninin çekilmesi yer alacaktır. Eğer bu testler kesin bir sonuç açıklamazsa, MR taraması gerçekleştirebilirler. Osteosarkom’dan şüphelenildiği durumlarda kemik biyopsisi gerçekleştirirler.

eklem röntgeni

Daha az ciddi durumlar için, veteriner büyük ihtimalle antienflamatuvar, istiharat ve belki fizyoterapi önerecektir. Eğer köpeğinizin eklemlerinde sıvı birikintisi varsa, veteriner operasyonla sıvıyı almak isteyebilir. Kanser durumlarında ise, kemoterapi dışında, en yaygın tedavi ampütasyondur.

Köpeklerde bacak şişkinliğini önlemek her zaman mümkün değildir. Ancak, eklem yangısı durumunda köpeğinizin kilosunu sağlıklı bir düzeyde tutmak ve bolca egzersiz yaptırmak önemlidir.

Ancak aşırıya kaçmayın. Aşırı fiziksel aktiviteler hareketsizlik kadar tehlikelidir. Ayrıca higroma ihtimalini azaltmak için kötü duruşlardan ve sert yataklardan da uzak durmaya çalışın.

Son olarak, bu sorunlardan uzak durmak için yapılacak en iyi şey köpeğinizin sağlıklı bir hayat sürmesini sağlamak ve düzenli olarak veteriner kontrollerine götürmektir. Eğer bir sorun geliştirirlerse, mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.