Köpeğiniz için Egzersiz: Ne Kadarı Yeterlidir?

Köpeğinizin gün içinde ne kadar egzersiz yapması gerektiğini öğrenin.
Köpeğiniz için Egzersiz: Ne Kadarı Yeterlidir?

Son Güncelleme: 25 Mart, 2019

Köpeğinize günlük egzersiz rutini sağlamak önemlidir. Ancak, çok fazla egzersiz ya da egzersiz eksikliği köpekte davranış bozukluklarına ya da sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olmaları için ılımlılığın temel olduğu noktadır.

Televizyon programları ve parktaki arkadaşlarımız bize sürekli olarak köpeğimizin bolca egzersiz yapması gerektiğini söyler. Ancak, onlar bahçede koşmak yerine kanepede uzanmayı tercih eder gibi görünür.

Köpeğinize egzersiz yaptırdığınızda, yukarıda verdiğimiz önerileri ve diğer bazı bilgileri göz önünde bulundurmayı unutmayın. Ayrıca, diğer fiziksel özelliklerinin yanı sıra köpeğin yaş ve boyutunu dikkate almanız gerekir.

Gergin bile olsalar, bir  yavru köpeği egzersiz yapmaya zorlamamak gerekir. Tüm enerjileri zaten egzersize harcanacak. Onlarla oynamanız gereklidir, ama dinlenmeleri ve gelişimlerini tamamlamaları için onlara zaman da vermelisiniz. Bir köpek yavrusu bir, bir buçuk ya da iki yıllık olduğunda onu koşmaya ya da egzersize götürmeye başlamanız gerekir.

Köpeğin Yaşını Göz Önünde Bulundurun

İki ila beş yaşlarındaki yetişkin köpekler isterlerse bizimle egzersiz yapabilir. İnsanlar gibi, başlamadan önce ısınmaları gerekir. Yedi yaşından itibaren, kemikleri ve eklemleri zayıflamaya başlar. Bu nedenle, egzersiz söz konusu olduğunda bu köpeklere karşı daha az talepkar olmamız gerekir. Eninde sonunda, egzersizi tamamen ortadan kaldırmalıyız.

Veterinerin bunu önerdiği bazı durumlar dışında, köpeğimizi bizimle koşmaya ya da günlük egzersiz için topla oynamaya zorlamak gerekmez. Normalde, üç iyi yürüyüş bir köpeğin ihtiyaçları için yeterlidir.

Bir yetişkin köpek için, sokakta toplam bir buçuk saatlik üç yürüyüş yapmak yeterli bir egzersizdir. Köpekler düz bir çizgide yürümez, bu yüzden aslında bizden daha çok yürürler. Şanslıysanız, köpeğiniz parkta başka bir köpek ile buluşacak ve birkaç yarış yapacaklar.

oyun oynayan köpekler

Normal günlük egzersiz köpekler için yararlıdır. Aslında, hareket ederken ilginç şeyler yaptıkları için, bir amacı vardır. Gerektiğinde durma şansı da vardır.

Köpeğin Boyutunun Önemi

Köpeğinizin boyutunu ve özelliklerini görmezden gelmemelisiniz. Konu günlük egzersiz ve bunun miktarı olduğunda, hayvanın boyutunu düşünmeniz gerekir. Küçük bir köpek, orta ya da büyük boy bir köpekten daha fazla çaba harcar. Buna ek olarak, daha kırılgan vücutları vardır.

Öte yandan, çok büyük köpekler eklem ağrısına eğilimlidir. Kısa bacaklar ve uzun gövdeli köpekler, günlük rutinlerinden daha fazla egzersiz yapmamalıdır. Çok küçük köpekler için, günlük yürüyüşler tavsiye edilenden daha fazla egzersiz anlamına gelir.

Köpeğinize ne kadar egzersiz yaptıracağınızı anlamak için önce köpeğinize bakmalı ve onu tanımalısınız. Vücudu nasıl? Sağlık durumu, yaşı, ihtiyaçları vb. nedir? Bir sonuca varmadan önce göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır.

Zihinsel Egzersizi Unutmayın

Egzersiz hakkında düşünürken, akla ilk gelen fiziksel egzersizdir. Çok az kişi zihinsel egzersiz hakkında düşünür. Bir köpeğin yarım saat boyunca top arkasında koşması ve sonra eve dönüp sıkılması ona yardımcı olmaz. Can sıkıntısı  da kötü davranışlar yaratabilir.

Köpeklerin çoğu günlük rutinleri sırasında yeterli fiziksel egzersiz yapar. Ancak, zihinsel egzersiz üzerine daha fazla düşünmek gerekir.

bulmaca çözen köpek

Köpeklerin düşünmesi için onlara bir şeyler vermek çok basittir. Günde on dakika, zihinsel oyunlar oynamak için yeterli bir zamandır.  Hatta oyuncaklar olmadan bunu yapabilirsiniz: Ko kuları takip etmek, yeni bir parka gitmek ve başka köpekleri görmek ve koklamak. Başka bir oyun evin etrafına küçük mamalar gizlemek ve köpeğinizin onları bulmasına izin vermektir.

Ayrıca bunu oyuncaklarla da yapabilirsiniz. Köpekler için interaktif oyuncaklar, bulmacalar ya da aromalı kilimler mevcuttur. Bunlar köpeğinizi zihinsel olarak uyarmak için basit metodlardır.

Köpeğinize ne kadar egzersiz yaptıracağınıza karar vermeden önce, yaşını ve fiziksel durumunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Aynı zamanda, onlara eşit derecede zihinsel uyarıcı vermek de önemlidir. Bu evcil dostunuzun iyi davranışlarını ve mutluluğunu teşvik edecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pellegrino, F. J., Risso, A. L., Arias, D. O., Blanco, P. G., & Corrada, Y. (2014). Optimización del rendimiento deportivo en caninos. Revista de Investigaciones Veterinarias del Perú, 25(4), 449-454.

  • International Association of Animal Behavior Consultants (2019) Manual de Entrenamiento Canino. IAABC. Recuperado el 29 de mayo de 2022, disponible en: https://m.iaabc.org/docs/espanol/IAABCManual_digitalv120919.pdf


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.