Köpeğinizin Ateşi Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Farklı emareleri olduğu için köpeğinizin ateşi olduğunun farkına varmak zor bir durum olabilir. Bir termometre kullanmaktan daha ziyade, evcil hayvanınızın hasta olup olmadığını anlamak adına kullanabileceğiniz farklı yöntemler de vardır.
Köpeğinizin Ateşi Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Son Güncelleme: 10 Haziran, 2019

Bazen bir köpekteki hastalık emarelerini görmek zor bir durum olabilir. En bilinen emarelerden biri ise ateştir. Peki ama köpeğin ateşi olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Eğer bu sorunun cevabını bilmiyorsanız, o zaman bu makalede, hem sizin hem de köpeğiniz için işleri tamamen kolaylaştıracak birkaç yöntemi paylaşacağız.

Bir Derece Olmadan Köpeğinizi Ateşini Ölçebilir Misiniz?

Evet ölçebilirsiniz! Yine de, köpeğinizin vücut sıcaklığının 38 ile 38.8 derece arasında gidip gelebileceğini aklınızda bulundurun. Eğer evinizde bir derece yok ise, aşağıdaki yöntemler ile köpeğinizin ateşini ölçebilirsiniz.

  • Kulaklarını ve ayaklarını kontrol edin.Köpeğinizin yüksek ateşi olup olmadığını kulaklarına ve ayaklarına dokunarak anlayabilirsiniz. Eğer her iki yer de sıcaksa, o zaman büyük ihtimalle köpeğin ateşi vardır. Emin olmak adına, kendi yanaklarınıza ya da vücudunuzun diğer hassas yerlerine dokunarak, köpeğinizin kulağı ya da ayakları kadar sıcak olup olmadığına bakın.
  • Burnu. Bir köpeğin burnu da aynı zamanda ateşi olup olmadığına bakmak için kullanılabilir. Köpeğinizin ateşini burnu vasıtası ile ölçmek için, sadece elinizi o bölgeye koymanız yeterlidir. Burun ısısı ılık olmalı ve normal olarak sarımsı ya da yeşilimsi bir salgısı olmalıdır. Fakat, kuru bir burun yapısı normal olarak bir yüksek ateş göstergesi değildir.
  • Kasık ve koltuk altı. Bu bölgeler genellikle soğuk olup, çok hassas yapıdadır. Eğer sıcaklık hissederseniz, o zaman köpeğinizin ateşi olabilir.
  • Ağzı. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, ateşi olan bir köpeğin de ağzı kuru olacaktır. Bu nedenle diş etleri kuru, solgun ve donuk görünebilir.
köpeğin ateşine bakmak

Yine de, eğer bir dereceniz varsa, o zaman onu kullanın. Buradaki sorun nasıl kullanacağınız ise, okumaya devam edin.

Bir Derece Kullanarak Köpeğin Ateşini Ölçmek

Köpeğinizin, derece kullanmanızdan hoşlanmayacağını baştan söyleyelim. Bu nedenle, doğru bir şekilde kullanmak adına, birkaç şeyi aklınızda tutmakta yarar var.

Dereceyi Saklayın

Bir derece kullanarak köpeğinizin ateşini ölçmeye çalıştığınız zaman, size karşı koyacak ve hatta dereceyi yerleştirmeyi başarabilseniz bile, kendisi çıkaracaktır. Her ne kadar sakin kalmaya çalışsanız da, oldukça sinir bozucu bir durum olduğunun farkındayız. Peki bu sorunu nasıl aşabilirsiniz?

Yapılacak en iyi şey, sağlam bir malzemeden yapılma, hızlı okuma göstergesi olan bir derece kullanmaktır. Bu sayede,  vücudunda çok uzun süre durmasına gerek kalmayacağı için, köpeğinizin derecesini ölçmek daha kolay olur.

Doğru Duruşu Belirleyin

En güvenilir ateş ölçme tekniği rektum kanalı ile yapılabileceği için köpeğinizin dört ayağının üzerinde durması gerekir. Tabii bunu yapmak için, dereceyi rektumuna yerleştirmeniz gerekir. Köpeğinizin bu şekilde kalmasını sağlamak adına yarıma ihtiyacınız olduğu aşikardır. Benzer şekilde, kullandıktan sonra dereceyi dezenfekte etmeyi de unutmayın.

köpeğin ateşine bakılacak

Ateşine Bakarken Köpeğinizin Sağlığına Dikkat Edin

Köpeğinizin vücut ısısının yükselmesine rağmen herhangi bir hastalık ile ilgisinin olmadığı durumlar da olacaktır. Örneğin, çiftleşme dönemi gelmiş dişi bir köpek varsa, yeni bir eve taşınmışsanız, köpeğiniz seyahat ediyorsa ya da bazı egzersizler yapmış ise, vücut ısısında artış görülebilir.

Eğer köpeğiniz yukarıda ifade ettiğimiz durumların herhangi birinde halsiz görünüyorsa, ateşi olduğunu varsaymayın. Bırakın biraz dinlensin ve normal hallerine dönüp dönmediklerini arada bir kontrol edin. Eğer normale dönerlerse siz de rahatlayabilirsiniz.

Bu pratik ipuçları ile köpeğinizin ateşini ölçmenin çok zor olmadığının farkına varmışsınızdır. Artık düşündüğünüzden daha kolay bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.