Köpeklerin Kemikleri ve Eklemlerinin Bakımı

Yaş, egzersiz eksikliği, aşırı kilo ve yetersiz beslenme gibi faktörler köpeğimizin kemik ya da eklem sorunlarından muzdarip olmasının sebeplerinden bazılarıdır.
Köpeklerin Kemikleri ve Eklemlerinin Bakımı

Son Güncelleme: 26 Şubat, 2019

Herkes evcil hayvanının sonsuza dek genç kalmasını isterdi; ama bu imkansızdır. Ne yazık ki hayvanların yaşlanmalarını engellemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bununla birlikte, köpeklerin kemikleri ve eklemlerine dikkat ederek yaşlılık dönemlerinde daha sağlıklı olmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Peki köpeğinizin sağlığı için bunu nasıl yapabileceğinizi bilmek ister misiniz? Köpeklerin kemikleri ve eklemleri için yapabileceğiniz farklı bakım seçenekleri vardır. Detaylar için bu makaleyi mutlaka okuyun.

Köpeklerin kemikleri ve eklemlerine özen göstermek neden önemlidir?

Tıpkı insanlar gibi, hayvanların da bedenine ne kadar iyi bakıldığına bağlı olarak, yaşlandıkça daha iyi ya da daha kötü bir fiziksel duruma sahip olabileceğini biliyorsunuz. Eğer köpeğinizin kemiklerine ve eklemlerine şu andan itibaren bakmaya başlarsanız, köpeğiniz yaşlılık döneminde güçlü ve sağlıklı olur.

Peki bu neden önemlidir? Aslında cevap çok basittir. Köpeklerin kemikleri ve eklemleri yıllar boyunca yıpranır. Bu da kemik ve eklemlerin birbirine sürtünmeye başladığı anlamına gelir.

Fakat bu durum gerçekten de çok kötü bir durumdur; çünkü köpeğiniz bu sürtünme sebebiyle acı çekmeye başlayacaktır. Köpeğinizin yürümek, oynamak ve diğer günlük aktivitelerini yapmakta zorluk çekeceğinden bahsetmemize bile gerek yoktur.

Bunun yanı sıra, bu durum onların diğer hayvanlarla olan dengesini ve ilişkisini de etkileyecektir. Bazen insanlar vücutlarının bazı kısımlarının kıymetini pek bilmez. Ancak kemiklerimiz ve eklemlerimiz günlük hayatımızda gerçekten önemlidir ve aynı şey evcil hayvanınız için de geçerlidir.

koltukta dinlenen köpek

Köpeğinizin kemikleri ve eklemlerine nasıl dikkat edilmelidir?

Vücudun bu kısımlarını iyi durumda tutmak gerçekten önemli olduğu için, bunu yapmanın en iyi yolunu keşfetmenin zamanı geldi. İşte izlemeniz gereken bazı ipuçları:

Köpeğinizi sağlıklı bir kiloda tutun

Aşırı kilo ya da obezite köpeklerin kemik ve eklem problemleri geliştirmesinin ana nedenlerinden biridir. Bundan kaçınmanın en iyi yolu, köpeğinize ihtiyaç duyduğundan daha fazla yiyecek vermemek olacaktır.

Kaliteli mama satın alın

Her ne kadar pazarda köpekler için pek çok farklı mama türü olsa da, bu mamalardan en ucuzlarını satın almak iyi bir fikir değildir. Kaliteli mama köpeklerin kemikleri ve eklemleri de dahil olmak üzere, hayvanın vücuduna uzun vadede bakar.

BARF (çiğ et) diyetini kullanın

Eğer köpek mamasının iyi bir seçenek olmadığını düşünüyorsanız, BARF (Bones and Row Foods, yani “Kemik ve Çiğ Gıdalar) diyeti harika faydalar sağlar; çünkü bu diyette aynı zamanda vücudun bu kısımlarını sağlıklı tutmaya yardımcı olacak kemik iliği gibi kollajenli yiyecekleri de seçebilirsiniz.

Egzersiz

Egzersiz sağlıklı kemikler ve eklemler için esastır. Birçok köpek sahibi, köpeklerini günde üç defa kısa bir süre yürüyüşe çıkarmanın yeterli olacağını düşünür. Ancak bu kesinlikle böyle değildir!

Evcil hayvanınızın her gün yeterli ve uzun süren egzersiz rutinlerine ihtiyacı vardır; çünkü sedanter bir yaşam tarzı (düzensiz fiziksel aktivitenin olduğu ya da fiziksel aktivitenin olmadığı bir yaşam tarzıdır) yalnızca aşırı kilo ya da obeziteye değil; aynı zamanda zayıf eklemlere neden olur.

Takviyeler

Evcil hayvan dükkanları, köpeğinizin kemikleri ve eklemleri için çok çeşitli takviye ürünleri satar. Bu gibi konularda veterinerinize her zaman danışmalısınız. Böylece köpeğiniz için en iyi seçeneğin ne olduğunu size söyleyebilirler.

Bununla birlikte, bu takviye ürünler köpeğinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacak mükemmel bir tamamlayıcıdır. Köpeğiniz beş yaşına bastıktan sonra bu ürünleri köpeğinize vermeye başlayabilirsiniz; böylece hayvanlar yaşlılık yıllarında güçlü ve sağlıklı olurlar.

ağzına ilaç konmuş köpek

Gördüğünüz gibi, bu işe biraz çaba harcarsanız, evcil hayvanınız için harika şeyler yapabilirsiniz. Hayvanlarınızı sağlıklı tutmak sizin sorumluluğunuzdadır ve bunu şimdi yapmaya başlarsanız, büyük olasılıkla yaşlılık dönemlerine geldikleri zaman çok iyi bir durumda olabilirler.

Köpeğinizin beslenme düzeninin kemik ve eklemlerinin bakımı konusunda çok önemli olduğunu unutmayın. Piyasada vücudun bu kısımlarını sağlıklı tutmak için çok iyi özel köpek mamaları vardır. Her ne kadar bu mamalar pahalı olsa da, uzun vadede sonuçları takdir edeceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.