Köpeklerin Göz Çevresindeki Siğiller

Farklı birçok hayvanda siğil görülebilir. Genelde virüslerin neden olduğu bu durum, hayvanın bağışıklığının düşük olduğu zamanlarda ortaya çıkar.
 

Siğiller derinin yüzeyinde büyüyen iyi huylu tümörlerdir. Vücudun ağız çevresi, kulak, koltuk altı, karın ve genital bölge dahil olmak üzere, farklı birçok bölgesinde görülebilir. Bazı durumlarda göz çevresinde de siğiller görülebilir.

Sadece köpekler ya da memelilerde siğil görülmez. Kuşlar gibi farklı hayvanlarda da siğil görülebilir.

Göz çevresindeki siğiller: sebebi

Siğiller genelde virüs kaynaklıdır. Daha ayrıntı vermek gerekirse, belirli türlerde papilloma virüsü görülür. Köpeklerde papilloma canine görülür. Bundan siğillerin farklı türler arasında bulaşıcı olmadığını, bu yüzden size de bulaşmayacağını anlayabiliriz.

Bu virüs yaşlı ve zayıf bağışıklık sistemi olan köpeklerde daha çok görülse de, her yaştan köpeği etkileyebilir.

yaşlı köpek

Köpeklerde siğil görülme nedenleri

Papiloma canine virüsü, hayvanla temas ettiğinde bulaşır. Genelde ağız yoluyla yayılır. Örneğin, köpeğiniz kontamine suyu içerken ya da virüslü bir köpeğin oynadığı oyuncağı ağzına aldığında bulaşabilir.

Ancak sırf virüs ile temas etti diye köpeğinizde siğil görülmez. Tamamen bağışıklık sistemine bağlıdır. Kuluçka dönemi 1 ila 2 ay arasında değişebilir.

Siğiller genelde yavruları, yaşlı köpekleri ve kanser, enfeksiyon, ırsi bağışıklık yetmezliği gibi hastalıklara karşı savunmasız olan köpekleri etkiler.

Bazı siğil türleri, sebase bezlerindeki bir sorun neticesinde ortaya çıkan sebaceous adenoma gibi virüs kaynaklı olmayan sebeplerden de görülebilir. Bu durum genelde yaşlı köpeklerin göz kapakları ve patilerinde görülür.

 

Siğillerin görünüşü nasıldır?

Genelde yuvarlak şekilli ve karnabaharın tepesini andıran yüzeyi ile, özellikle göz ve ağız çevresindekilerin belirli bir boyuta ulaştığında fark edilmemesi neredeyse imkansız bir hal alır.

Genel anlamda siğiller can yakmaz, ancak bazen çok uygunsuz yerlerde ortaya çıkmalarından dolayı evcil hayvanınızı rahatsız edebilir. Ayrıca köpeğiniz sürekli yalayıp kaşımazsa, genelde kanamazlar da.

siğiller ve tedavisi

Göz çevresindeki siğiller nasıl tedavi edilir?

Siğiller genelde belirli bir boyuta ulaştıktan sonra daha fazla büyümez. Genelde endişe uyandırmaz ve zamanla kuruyup giderler. Çoğu durumda siğillerin varlığının hayvan üzerinde negatif bir etkisi yoktur, bu sebeple genelde veteriner tedavisi gerektirmez.

Ancak, renginde herhangi bir değişiklik ya da şeklinde bir farklılık görürseniz, en iyisi köpeğinizi kontrol amaçlı bir veterinere götürmelisiniz. Kanserli tümörler genelde siğil olarak ortaya çıkarlar bu açıdan veterinere götürmeniz bu aşamada hayati önem taşır.

Veterinerde bu durumun kontrolü, siğilden bir doku parçası alarak gerçekleşir. Bir iğne yardımıyla siğil içerisindeki sıvıdan az bir miktar alarak, içerisindeki hücreler bir mikroskop altında incelenir.

Ameliyat ve kriyoterapi

Eğer siğil yüzünden evcil hayvanınız göremiyor, düzgün yemek yiyip yürüyemiyorsa ya da siğili sürekli olarak kaşıyarak ve yalayarak kanatıyorsa veya kanser riski taşıyorsa siğili aldırmak gerekebilir. Bu operasyon her zaman bir uzman tarafından veteriner kliniğinde gerçekleştirilmelidir.

 

Veteriner, siğili kaldırmak için ufak bir operasyon uygulayabilir ya da yumru kaybolana kadar kriyoterapi ile dondurabilir. Köpeğin de bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve sebep olan virüsle savaşabilmesi için ilaca ihtiyacı olabilir.

Siğili ortadan kaldırmayı asla denemeyin. İnsanlar için hazırlanan ev yapımı uygulamalar ya da ürünleri hayvanınızda kullanmayın, özellikle göz çevresindeki siğillerden uzak durun. Çünkü ciltte lezyonlara neden olabilir, görüşlerini bozabilir ve hatta gözlerine bile bulaşabilir.

Evcil hayvanınızın cildinde herhangi bir siğil fark ederseniz, veterinere başvurun. Çoğu durumda ortada endişelenecek bir durum yoktur.

  • Lange, C., Zollinger, S., Tobler, K., Ackermann, M. y Favrot, C. Clinically Healthy Skin of Dogs Is a Potential Reservoir for Canine Papillomaviruses. J. Clin. Microbiol. 49: 707.
  • Diagnósticoveterinario.com
  • Toppercan