Yaşlı Köpeklerde Görülen 3 Sağlık Durumu

Yaşlı köpekler ailelerin yaşamının büyük bir bölümü haline gelmiştir. Hayatlarının son günlerinde onları olabildiğince mutlu etmek için onlara tüm sevgi ve ilginizi verin.
Yaşlı Köpeklerde Görülen 3 Sağlık Durumu

Tarafından yazılmıştır Alberto Fuentes

Son Güncelleme: 21 Mart, 2023

Köpeklerdeki yaşlanma süreci insanlarınkinden çok da farklı değildir. Köpekler yaşlandıkça vücutlarında birtakım değişimler yaşarlar. Bu durum, günlük rutinlerinde ve hatta ruh hallerinde bile değişime neden olabilir. Bu yazımızda yaşlı köpeklerde görülen 3 yaygın sağlık durumuna değineceğiz.

Yaşlı köpeklerde fiziksel değişimler

Köpeğinizin yaşlanırken geçireceği tipik fiziksel değişimleri anlamak, köpeğinize ihtiyacı olan diyeti, bakımı ve egzersiz rutinini sağlamanız konusunda size yardımcı olacaktır. Yaşamları boyunca bizim için yaptıklarını göz önünde bulundurursak en azından bunu hak ediyorlar.

1. Eklem ağrıları

Köpekler, yavruyken sahip oldukları enerji ve canlılığın büyük bir kısmını yetişkin hayatları boyunca da saklarlar. Yaşlanma süreçleri bizimkiler kadar yavaş gerçekleşmez. Hatta köpekler geç yaşlanır. Aniden ortaya çıkar ve bir gecede köpeğinizde bariz değişimler fark edebilirsiniz.

Yaşlı köpeklerde en yaygın görülen sorunlardan bir tanesi de osteoartrit, eklem kıkırdağına zarar veren bir romatizma hastalığıdır. Bu eklemlerde acıya, sertliğe ve hareket kaybına neden olur. Bunun sonucunda hayvan eskisi gibi hızlı ve çevik hareket edemez.

Osteoartrit, aşırı kilolu köpeklerde ve çok yoğun fiziksel aktivite yapan köpeklerde daha yaygındır. Her iki etken de eklem kapsülünde büyük oranda yırtılmaya ve yıpranmaya neden olur. Bu durum da kemiklerin birbirlerine acı verici şekilde sürtünmesine neden olur.

Bu hastalıktan muzdarip köpekler yürüyüşlerde her zamanki hızlarını koruyamazlar. Bazı durumlarda acı çok şiddetli olduğu için hiç yürüyüş yapmak istemezler. Ayrıca hareketlerinde de bazı değişimler fark edeceksiniz. Genelde yürürken bacaklarını daha katı bir şekilde tutarak, daha az rahat ve doğal yürürler. Bu durumu özellikle merdiven inip çıkarken daha rahat fark edebilirsiniz.

Düşündüğünüzün tam aksine, eklem ağrısıyla baş etmenin en iyi yolu, köpeğinizin iyi bir formda kalmasını sağlamak için orta seviyede bir egzersiz yaptırmaktır. Ayrıca kilolarını kontrol altına almak ve eklemlerine çok fazla baskı yaptırmamak da önemlidir.

2. Yaşlı köpeklerde kalp sorunları

Yaşlı köpeklerdeki başka sorunlardan bir tanesi de kalp sorunlarıdır. Bunlar genelde yıllar boyunca dejeneratif değişimlere uğraması muhtemelen kalp kapakçıklarını kapsamaktadır. Bunun anlamı, kalbin vücuda eskisi kadar etkili bir şekilde kan pompalayamamasıdır. Bu da birçok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

kalp masajı

Atriyum ve karıncığı ayıran kapakçık düzgün çalışmıyorsa, atriumdan karıncığa giden kan yolu iyi çalışamaz. Zamanla, valvüler yetmezlik, köpeğiniz için ölümcül olabilecek kalp yetmezliğine neden olabilir.

Bir kalp hastalığını erken aşamalarında teşhis etmek amacıyla, veterinerin ilk bakacağı ana belirtilerden bir tanesi anormal yükseklikteki kalp hızı artışıdır. Valvüler yetmezliği telafi etmeye çalışan kalp, kan akışını normal düzeyde tutmak için daha hızlı atmaya başlar.

Yaşlı köpeklerdeki bu tür bir sağlık sorununu sadece uzman bir veteriner fark edebilir. Bu sebeple, yaşlanmaya başlayan köpeğinizi veterinere düzenli olarak kontrole götürmelisiniz.

3. Yaşlı köpeklerde diş sorunları

Yaşlı köpeklerdeki en yaygın sorunlardan bir tanesi de diş sorunlarıdır. İnsanlar gibi, köpekler de yaşlandıkça diş sorunları yaşayabilir, bu yüzden acı verici bir durumla karşılaşmamak adına önemli adımları almak önemlidir.

yaşlı köpeklerde görülen diş hastalıkları

Evcil hayvanınızın hayatı boyunca benimsediği beslenme tarzı, yaşlandıkça dişlerinin durumuna büyük bir etki yapacaktır. Örneğin, çok fazla ıslak mama yemek, plak birikimini arttıracaktır. Uzun sürede, bu durum enfeksiyona ve en sonunda diş kaybına neden olur.

Fazla tartar ve plak biriktikçe damak hastalıkları ile birlikte ağzın geri kalanını etkileyen bir dizi başka problemler ortaya çıkacaktır. Bu da enfeksiyon ve diğer ciddi sorunlara neden olacaktır.

Erken yaştan itibaren köpeğinizin dişlerine iyi bir bakım yapmak, gelecekteki sorunları da önleyecektir. Ayrıca sağlıklı dişler ve diş eti için köpeğinize dengeli ve besleyici bir diyet sağlamanız da önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.