Köpeğinizde Hot Spot Belirtileri

Köpeğinizin cildinde tahrişe neden olan herhangi bir şey, köpeğinizin durmaksızın kaşınmasına neden olacaktır.
Köpeğinizde Hot Spot Belirtileri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tıp dünyasında hot spot, akut sulu dermatit olarak bilinir. Bu lezyonların oluştuğu bölgeler sıcak olduğu için hot spot yani sıcak bölge adını alırlar. Bu derideki tahrişler, köpeğinizin sürekli olarak kaşınmasına ve bu noktaların iz bırakmasına neden olur.

Bu hastalık veteriner kliniklerinde oldukça yaygındır. Hot spotlarla ilgili daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Hot spot nerelerde görülür?

Köpeğinizin cildinde tahrişe neden olan her şey, hot spot nedeni olabilir. Alerji, sokma, uyuz, kesik, çizik ya da kuruluk ciltte kaşıntıya neden olabilir.

Bu kaşıntılar hayvanın şiddetle kaşınmasına ve cildine zarar vermesine neden olur. Kulaktaki ya da anüsteki enfeksiyonlar bile köpeğin bile isteye kaşınmasına neden olur.

kaşınan köpek

Bu lezyonlar çok rahatsız edicidir. Yara enfeksiyon kaptığı zaman köpekler burayı kaşır ve yalar. Bu da enfeksiyonun hızla irin sızan ıslak ve tüysüz bir bölge haline getirir. Bunlar açık bir yara olarak ortaya çıkabilen ya da kötü bir koku yayan kabukla kaplı derin lezyonlardır.

Hot spot belirtileri genelde köpeklerin yanaklarında, kalçalarında, göğsünde ve kafasında daha sık görülür. Mantıken, kaşıyabileceği her yerde.

Hot spotların ortaya çıkmasını önlemenin tek yolu, köpeğin cildini tahriş edebilecek faktörleri engellemektir. Evcil hayvanınızın kendisini sürekli olarak kaşıdığını fark ettiyseniz, onu dikkatlice kontrol etmenizi öneririz.

Köpeklerdeki hot spot nasıl tedavi edilir?

Bu yaraları tedavi etmek için köpeğinizi veterinere götürmeniz gerekecektir. Hot spotlar, tedavi edilmesi için genellikle ilaç uygulamasını gerektiren bakteriyel enfeksiyonlu lezyonlardır. Buna ek olarak, acıdan dolayı köpekler yaralı bölgelerine dokunulduğunda agresif bir şekilde tepki gösterebilirler.

tedavi gören köpek

Hot spotlar hızlı bir şekilde büyür. Birkaç saat içinde, büyük ölçüde genişlemiş olurlar. Hızlı hareket ederek onların yayılmasını ve kötü bir hal almasını engelleyebilirsiniz.

Köpeklerdeki hot spot tedavisi hem enfekte lezyonları iyileştirmeye hem de nedenlerini ortadan kaldırmaya yönelik olmalıdır. Bu yüzden, köpeğin en baştan kaşınmasına neden olan durumu bilmek de önemlidir.

Tedavi süreci, iltihaplı bölgeyi hava ile temas ettirerek ve ne kadar genişlediğini görmek için yaranın çevresindeki tüyleri tıraş ederek başlar. Daha sonrasında yara antiseptik kullanılarak temizlenir ve dezenfekte edilir.

Lezyonu kurutmak için özel ürünlerden yararlanılabilir. Yaranın hava alması ve kötüleşmemesi için yakından izlenmesi gerekmektedir. Yaraların ciddiyetine göre, veteriner antibiyotiklerin yanı sıra antienflamatuar ve analjeziklerin uygulanıp uygulanmayacağına karar verecektir.

Lezyonları tedavi ettikten sonra

Lezyonları kontrol ettirmek için tekrardan veterinere gitmeniz gerekmeyebilir. Ancak bu durum lezyonların ciddiyetine göre değişebilir. Büyük olasılıkla veteriner size yaraları evde nasıl temizleyeceğinizi ve tedaviyi nasıl uygulayacağınızı anlatacaktır.

Şüphesiz köpeğin yaraları ısırmaması ve yalamaması için elizabeth yakalığı takması gerekecektir. Köpeğin oyuncaklarla ve egzersizle meşgul edilmesi, dikkatini yaranın verdiği rahatsız durumdan alacaktır.

Tedavi edildikten sonra köpeklerdeki hot spotlar birkaç hafta içerisinde düzelecektir. Köpeğinizde yara izleri kalsa da bu durum o kadar da yaygın değildir.

Önleme

Köpeğinizin hot spottan muzdarip olma şansını en aza indirmek için bazı önlemler alabilirsiniz:

  • Köpeğinizi sık sık temizleyin. Uzun tüylü bir ırka ait köpeklerin tüylerini özellikle yaz aylarında kısa tutmaya özen gösterin.
  • Köpeğinizin zaman geçirdiği yerlerde pire ve keneleri önleyecek ilaçlar kullanın. Ayrıca, düzenli olarak köpeğinizi anti parazit şampuanlarıyla yıkamanızı da öneririz.
  • Köpeğinizin çok fazla kaşındığını ve bu durumdan çok rahatsız olduğunu fark ederseniz, cildinde herhangi bir yara veya ısırık izi olup olmadığını dikkatlice kontrol etmelisiniz.
  • Herhangi bir besin alerjisi olmadığından emin olmak için diyetini yakından takip etmelisiniz.
  • Köpeğinize günlük olarak egzersiz yaptırın. Can sıkıntısı endişeye neden olabilir, bu da ciltte lezyonlara yol açan kaşıntı ve yalama ataklarını tetikleyebilir.

Tespit edilmesi zor herhangi bir rahatsızlığı olmadığını doğrulamak için, köpeğinizi düzenli aralıklarla veterinere götürün. Herhangi bir ağrı veya rahatsızlık kaşıntıya neden olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerde Oral Pire Tedavisinin Yararları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Oral Pire Tedavisinin Yararları

Evcil hayvanlarımız, çeşitli parazitlere maruz kalmaktadır. Pireler en yaygınlarından biridir. Piyasada köpekler için oral pire tedavileri vardır.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.