Bulaşıcı Tümörler: Köpeklerde olan bir şey mi?

Bulaşıcı venereal tümör olarak bilinen bu hastalık, taşıyıcı bir köpekle koklama, yalama ya da çiftleşme sırasında temas kurmanın sonucunda bulaşabilir.
Bulaşıcı Tümörler: Köpeklerde olan bir şey mi?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpek dünyasında farklı kanser türleri olan bazı bulaşıcı tümörler vardır. Sadece köpeklerde görülen transmissible venereal tümör (TVT), diğer tümör tiplerinden farklı olarak bulaşma özelliğine sahiptir. 

Bulaşıcı tümör nedir?

Venereal tümör bilinen en eski kanser türüdür ve sadece köpekler arasında bulaşıcıdır. Ancak heybeli sıçan ve deniz tarağı gibi başka hayvan türlerinde de bulaşıcı tümör görülebilir. Köpeklerdeki bulaşıcı venereal tümör, taşıyıcı bir köpekle koklama, yalama ya da çiftleşme sırasında temas kurmanın sonucunda bulaşabilir.

Enfeksiyon hayvanın vücudunda son derece kuvvetli etkiler yaratır. Bu durumda hastalık, enfekte ettiği bedenin dışında da yaşamını sürdürecek kadar ilerlemiş demektir.

köpeklerde bulaşıcı tümörler

Köpeklerde kötü tümör nasıl oluşur?

Venereal tümör normalde çiftleşme sırasında ya da köpeğin hastalık taşıyan mukusu koklaması veya yalamasıyla bulaşır. Bu yüzden bu tür bir tümör genelde köpeğin genital bölgesinde ya da burnunda oluşur.

Bu bulaşıcı tümörlerin ilginç yanı ise hayvanları etkileyen diğer tümörlerin çoğuna kıyasla tamamen farklı ve benzersiz bir davranış göstermesidir. Bu tümörler yeni dokulara yayılarak daha çok ilerlemek üzere evrilmiştir.  

Köpekler bu hastalığı ancak kanser hücreleri olan başka bir köpekle temas ederse kapabilir, bulaştırıcı bir virüse gerek yoktur. Deriyle temas gerçekleştiği zaman kanser hücreleri hayvanlar arasında yayılarak uzun süre yaşamaya devam eder.

Hastalığın ilk yayılması

Yapılan bazı araştırmalar bu tür tümörlerin taşıyıcılardan farklı bir DNA’ya sahip olduğu sonucuna ulaştı.  Tümörlerin çoğu hücrelerin kontrol edilemez şekilde mutasyona uğramasıyla meydana gelir. Bu yüzden de hastayla aynı DNA’ya sahiptir. Ancak venereal tümörlerde durum böyle değildir.

Araştırmacılar bu tip tümörlerin yaklaşık 11,000 yıl önce oluşmaya başladığını tahmin ediyor. Günümüze kadar adapte olmayı başararak evrilebildiği için bu kadar inatçı olmuştur.

Bu tümör aslında tedaviye çok iyi cevap verdiği için metastaz yapmaz. Fakat böyle bir ihtimal her zaman vardır. Diğer tümör çeşitleriyle karşılaştırıldığında TVT en az agresif olanıdır.

battaniyeye sarılı köpek

TVT’yi önlemek mümkün müdür?

Köpek sahipleri, köpeklerinin hastalığı bulaştırabilecek bir şeye maruz kalmaması konusunda önlem alabilir. En iyi tedavilerden biri köpeğinizi kısırlaştırmaktır. Bunu yapmak için de en uygun yaş 12 ay ya da büyük köpek türlerinde 8 ay olmalıdır.

Köpeğinizi kısırlaştırmak önemlidir çünkü bu hastalık çiftleşmeyle kolayca bulaşabilir. Kısırlaştırarak üreme organlarını almak köpeğinizin hastalık kapma ihtimalini azaltır.

Aynı zamanda köpeğinizi kontrol altında tutmanız da önemli bir konu. Köpeğinizi düzenli olarak veterinere götürmelisiniz; özellikle de köpeğinizin durumunda belirgin bir farklılık gördüyseniz. İçeride oluşan bir tümörü fark etmek her zaman kolay olmayacaktır.

Ancak TVT söz konusu olduğunda köpeklerin kanayan kırmızı bir yarası olur. Hijyen konusunda titiz davranmak hem sizin hem de köpeğiniz için sağlıklı kalmanın anahtarıdır.

Sonuç

Bulaşıcı tümörler kesinlikle köpeklerde olan bir şey. En kolay bulaşma yolları çiftleşme, bazı durumlarda ise koklama ya da yalamadan geçer. Yani bu demek oluyor ki, köpeğinizi kontrol edebildiğiniz bir ortamda tutun ve kısırlaştırın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.