Kedilerde Kalça Displazisi: Bilmeniz Gerekenler

Kedilerde kalça displazisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız. Çok sık olmasa da bunun istenmeyen bazı sonuçları olabilir.
Kedilerde Kalça Displazisi: Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 23 Kasım, 2019

Bu yaygın olmasa da çoğunlukla genetik bir konudur, hayvanınızın nasıl yürüdüğü konusunda; yani bu özel bozukluk hakkında biraz bilgi edinmek önemlidir. Bugün, özellikle kedilerdeki kalça displazisine ve bunların onları nasıl etkilediğine odaklanacağız.

Kedilerde kalça displazisi nedir?

Bu, köpeklerde kedilerden çok daha yaygın bir durumdur. Kalça displazisi temel olarak vücutlarının bir kısmının alışılmadık şekilde gelişmesine neden olur ve çevresindeki eklemler zamanla aşınır.

Kedilerde kalça displazisi kalıtsal bir durumdur. Maine Coon kedileri ve dişileri özellikle bu hastalığın riski altındadır. Daha ciddi olan vakalarda alışılmadık yerlerde kemikler oluşmasına, doğal olmayan hareketlerden kaynaklanan kıkırdak oluşumuna, topallanmaları nedeniyle artroz ve felç edici ağrılara neden olabilir.

Kalça displazisi genellikle kediler halen yavruyken başlar. Başka bir deyişle, kedilerin kemik yapıları tamamen gelişmeden önce başlar ve zaman geçtikçe daha da kötü hale gelir. Çıkıklar ve kıkırdak hasarları, düzgün yürümesini, tırmanmasını, zıplamasını ve oynamasını engelleyen mikro çatlaklara neden olur.

veterinerde kedi muayene oluyor

Kedilerde kalça displazisinin belirtileri nelerdir?

Veterinerin kesin tanı koyması gerekir, ancak sahipleri olarak siz de kedinizdeki kalça displazisi semptomlarına dikkat etmek zorundasınız. İşte bunlardan bazıları şunlardır:

1. Kediniz daha az aktiftir

Bir kedinin daha az aktif olması durumu çoğu zaman yaşlandıkça ortaya çıkar. Yine de, yaşlı olsalar bile sağlıklı kedilerin çoğu koşacak, zıplayacak ve ağaçlara tırmanacaklardır. Yani, eğer kediniz oynamayı veya eskisi gibi şeyler yapmayı bıraktıysa, onu veterinere götürmelisiniz.

2. Acısı vardır

Kalça displazisi kediler için çok acı vericidir. En belirgin uyaranı ise belirli bir pozisyondayken sızlanması veya belirli bir şekilde hareket etmesidir. Alt sırtına dokunursanız, kediniz yüksek sesle miyavlayabilir. Bunun sebebi her zaman okşamanızın hoşuna gitmemesi değildir – kediniz acı çekiyor olabilir.

3. Çatırtı sesi

Kedinizin yürüdüğü, uyuduğu veya hareket ettiği zamanlarda çıkardığı “seslere” dikkat edin. Displazi vakalarında kalçalarda kütürtü sesleri duymak yaygındır. Bu, özellikle kediniz birkaç saat hareketsiz kaldıktan sonra ya da yatakta uzandıktan sonra ortaya çıkar.

kedi displazisi röntgeni

4. Omuzlar daha geniştir

Kedilerde kalça displazisinin bir başka belirtisi ise vücutlarının ön kısmının daha büyük veya daha geniş hale gelmesidir. Bu neden olur? Kediniz hareket etme şeklini değiştirmek zorunda kaldığından, tüm ağırlığını vücudunun önüne yükler. Spor salonuna gittiğinizi ve sadece vücudunuzun üst yarısında çalıştığınızı düşünün.

5. Kavisli sırt

İlgili bir nokta da kalça displazisi aynı zamanda kedinizin omurgasında değişikliklere neden olacaktır. Tüm ağırlığını ön pençelerinde tutmaya çalıştığı için öne eğilmesine yardımcı olmak için sırtında kemerleşme ortaya çıkacaktır. Hareket etmek için arka pençelerini zor kullandığını fark edebilirsiniz. Muhtemelen topalladığını da fark edeceksiniz.

Kedilerde kalça displazisinin tedavisi

Benzer semptomları olan başka durumlar da olduğundan, bazı kediler her zaman doğru tanıyı alamazlar. Çoğu durumda, kalça displazisinin kesin kanıtı olarak işlev gören sadece aşırı topallamadır (vücudunun bir veya iki tarafında).

Veterineriniz, kedinizin kalça eklemlerine bakmak ve kesin sorunu belirlemek için pelvik röntgen çekmek zorunda kalacak. Aslında, kedinizin kalça displazisi varsa, rahatlatması ve semptomları yavaşlatması için bazı tedaviler bulunmaktadır. Ne yazık ki hastalığı ortadan kaldırmak için hala bir tedavisi mevcut değildir.

Bu tedavilerin bazıları, fizik tedavi, bazı aktiviteleri kısıtlama, anti-enflamatuar ilaçlar (oral veya enjekte) ve kilo takibini içerir. Daha ciddi vakalarda kalça protezi ameliyatı gerekebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Moraleda, L., Albiñana, J., Salcedo, M., & Gonzalez-Moran, G. (2013). Displasia del desarrollo de la cadera. Revista Espanola de Cirugia Ortopedica y Traumatologia. https://doi.org/10.1016/j.recot.2012.10.005
  • Elices Mínguez, R., & Morán Cuesta, M. (2007). Feline hip dysplasia: nutritional factors. Canis et Felis (España).
  • Patsikas, M. N., Papazoglou, L. G., Komninou, A., Dessiris, A. K., & Tsimopoulos, G. (1998). Hip dysplasia in the cat: a report of three cases. Journal of small animal practice, 39(6), 290-294.
  • Perry, K. (2016). Feline hip dysplasia: A challenge to recognise and treat. Journal of feline medicine and surgery, 18(3), 203-218.
  • Loder, R. T., & Todhunter, R. J. (2018). Demographics of hip dysplasia in the Maine Coon cat. Journal of feline medicine and surgery, 20(4), 302-307.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.