Dostunuzun Sağlığı İçin Veteriner Kontrolü Nasıldır?

Tıpkı insanlar gibi evcil hayvanlarımız da sağlıklı kalmak için iyi bir beslenmeye, egzersize ve veterinerde düzenli sağlık kontrolü yaptırmaya ihtiyaç duyar. Yavru da olsa yaşlı da olsa köpeğinizi hastalıklardan korumak ya da hastalığını tespit etmek için düzenli bir rutin izlemeniz gerekir.
Dostunuzun Sağlığı İçin Veteriner Kontrolü Nasıldır?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Erken tanı daha basit bir tedaviyi, daha çabuk iyileşme sürecini ve veteriner faturalarından tasarruf etmeyi garantiler. Bu yüzden, yıllık veteriner kontrolü için bir plan oluşturmak çok önemlidir. 

Aklınıza şu soru takılmış olabilir: veteriner kontrolü nasıl bir şeydir? Bu kontrolde hangi işlemler yapılır? Bu yazımızda bu sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz ve böylelikle dostunuzu veterinere götürürken hazırlıklı olacaksınız.

Dostunuz için veteriner kontrolü nasıl yapılır ve hangi işlemler uygulanır?

Veterinerinizin yapacağı ilk şey evcil hayvanınızı başından kuyruğuna kadar muayene etmektir. Veteriner dostunuzun kulak kanallarını, dişlerini ve bacaklarını iyice inceler. Ayrıca, kalp atışlarını stetoskop kullanarak dinler ve nefes alışverişine bakar.

Veteriner dostunuzun kilosunu tartar ve boy ölçümü yapar, ensesindeki bezeleri, kasları ve karnını elle muayene eder; bu şekilde yumrulara, ağrı tepkisine ya da şişkinlik olup olmadığına bakar. Ayrıca ateşini ölçer, dikkat seviyesine bakar, oturmasını ve yürümesini gözlemler.

Son olarak, aşı karnesinin tam olup olmadığını kontrol eder. Eğer kontrol esnasında bir hastalık semptomuna rastlarsa muhtemelen bir kan ya da idrar tahlili isteyecektir.

veteriner kontrolü

Bazı durumlarda röntgen, ultrason taraması ya da EKG gerekebilir. Veterineriniz bu kontrol esnasına size de bazı spesifik sorular soracaktır. 

Örneğin, evcil hayvanınızın bağırsak hareketlerini ya da normalden farklı davranışları olup olmadığını sorabilir. İşte bu esnada veterinere dostunuzun sağlığıyla ilgili aklınıza takılan her şüpheyi ve endişeyi sormalısınız.

Veteriner kontrolü hangi sıklıkla yapılmalıdır?

Evcil hayvanınızı doğduktan sonraki ilk bir yıl içerisinde birkaç kez kontrole götürmelisiniz. Onu evinize aldıktan birkaç gün sonrasında veterinerinizden randevu almanız gerekir. Yavru köpeklerin kontrolü, doğuştan bir hastalığı olup olmadığını tespit etmek üzerine yapılan muayeneleri kapsar. Yavru köpeğinizin ilk aşıları yapılır ve veteriner bunu takip eden kontrollerin bir planını hazırlar.

Veteriner gerekli görürse evcil hayvanınızı kurtlarından arındırır ya da dışkı analizi yapar. Ayrıca dostunuzun yaşına uygun bir beslenme ve eğitim planı çizmeniz için tavsiyelerde bulunur.

Yaşlı hayvanların, özellikle 10 yaşından sonra veteriner kontrolleri daha sık yapılmalıdır. Bunun sebebi, yaşlı köpeklerin savunma mekanizmalarında gerileme olduğu için daha hassas hale gelmeleri ve yeni aşılara ihtiyaç duymalarıdır.

Eğer köpeğinizi barınaktan ya da petshoptan aldıysanız veteriner kontrolünden geçirmeniz iyi olur. Bu hayvanlar büyük ihtimalle diğer hayvanlarla temasa girmiş olduğu için bazı hastalıklar kapmış olabilirler.

sokak köpekleri

Aşıları tam yapılmış yetişkin köpeklerde ise senede bir kontrol yeterlidir. Ancak idrar problemleri, halsizlik, sindirim problemleri ya da dostunuza rahatsızlık veren herhangi bir sorun fark ettiğinizde en kısa zamanda veterinere götürmelisiniz.

Evcil hayvanınızı veteriner kontrolüne nasıl hazırlarsınız?

Hiçbir hayvan veterinere gitmeyi sevmez ve genelde tedirgin olur. Bunun başlıca sebebi alışkın olduğu ortamdan koparılmasıdır. İkinci sebebi ise veterinerde onu korkutan yabancı objeler görmesidir.

Evcil hayvanınızı veterinere götürmek stresli bir durum; onun için olduğu kadar sizin için de bu böyle. Dolayısıyla, özellikle de bir kediniz varsa onu taşımanızı kolaylaştıran bir taşıma çantasına koymanız gerekir. Köpeğinizi ise mutlaka tasmayla götürün. Böylece kaçmasını ya da diğer hayvanlara saldırmasını önleyebilirsiniz.

Evcil hayvanınızı sakinleştirmek için önce kendiniz sakin kalmalısınız ki gerginliğinizi hissetmesin. Evcil hayvanlar sahibinin stresli ya da gergin olduğunu sezebilir. Onunla kendinden emin ve yumuşak bir sesle konuşmalısınız. Sık sık onu sevmek ve okşamak da yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.