Kedinizle Oyun Oynamak İçin İpuçları

Kedinizle oyun oynarken, bu hayvanların avcı içgüdüleriyle uyumlu aktivitelere bayıldığını bilmelisiniz.
Kedinizle Oyun Oynamak İçin İpuçları

Son Güncelleme: 20 Mart, 2019

Belki de yakın zamanda bir kedi sahiplendiniz ve yeni arkadaşınızla zaman geçirmenin en eğlenceli yollarını merak ediyorsunuz. Kedinizle oyun oynamak, neleri sevdiğini ve onu nasıl mutlu edeceğinizi bildiğiniz sürece yapabileceğiniz en eğlenceli aktivite olabilir. İşte bu yazıda kedinizle oynamak için size birkaç ipucu vereceğiz.

Kedinizle oyun oynamak

Gerçek şu ki, kediler kendilerini hemen hemen her şeyle eğlendirebilirler. Bir top, biraz yüz, koltuktan kopmuş bir iplik parçası ile oynayabilirler. Kediler çok bağımsız hayvanlar oldukları için onlara bir tırmalama direği almanız canlarının sıkılmaması için yeterlidir. Bununla birlikte, evdeyken kedinizle oynamak istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.

1. En sevdiği oyuncağını seçin

Kedinizin sahip olduğu tüm oyuncaklar arasında, büyük olasılıkla bir favorisi vardır. Hatta yepyeni bir oyuncak ilgisini diğer oyuncaklardan daha fazla çekecektir. En popüler oyuncaklar, ucunda hareket eden bir şeyin bulunduğu bir sopa veya ip şeklindeki oyuncaklardır.

Bir başka ilginç ve eğlenceli fikir onlara bir karton kutu vermektir. Bütün kediler, ister bir Mavi Rus kedisi ister Siyam olsun, karton kutulara bayılırlar. Farklı kısımlarına birkaç delik açın ve kaçmaya çalışırsa kedinizi kutuya sıkıştırın.

2. Kedinizle oynamak için günde yarım saat ayırın

İşten eve geldiğinizde kedinizle oynamak için çok yorgun olabilirsiniz. Bununla birlikte, kedinizle günde en az 30 dakika kaliteli zaman geçirmek için çaba sarf etmeniz gerekir. Uzun süre yalnız kalmışsa, onunla ilgilenmenizi çok takdir edecektir.

kedinizle oyun oynamak

3. İçgüdülerine hitap edin

Kedilerin avcı hayvanlar olan kedigiller familyasından olduğunu hatırlamanız gerekir. Oyunların, kedileri saldırganlıştırmadan “vahşi” içgüdülerine hitap etmesi önemlidir.

Kedinizin çömelip “avını” izlemesini ve sonra aniden pençeleri arasına almasını sağlayacak oyuncaklar ve oyunlar seçin. Örneğin, peluş oyuncaklar veya plastik bir fare kullanabilirsiniz. Veya bir iplik de işinize yaracaktır. Bunlar için çok fazla para harcamanıza gerek yoktur. Onunla saatlerce böyle oynayabilirsiniz.

4. Kedinizle oyun oynamak için dikkatini çekmeye çalışın

Belki yavru veya canı çok sıkılmış kediler hariç bütün kediler oyun oynamak için sahiplerine koşturmaz. Bu nedenle, kedinizin dikkatini çekmek için uğraşmanız gerek. Nasıl mı? Ona doğru bir oyuncak sallayabilir, önüne parlak bir şey koyabilir ya da bir av bulmuş gibi davranabilirsiniz.

5. Nazik olun

Kediler çok fazla rahatsız edilmekten hoşlanmazlar. Dolayısıyla, kediniz ona karışmanız konusunda pek hoşgörülü davranmayabilir. Unutmayın ki kediler bölgelerini koruyan hayvanlardır. Bu yüzden herhangi bir sorun yaşamadan kedinizle oynamak istiyorsanız onu korkutmaktan veya ani hareketler yapmaktan kaçının.

tüylü oyuncakla oynayan kedi

6. Sinirlendiyse kedinizle oynamaya devam etmeyin

Kedinizin kuyruğuna dikkat ederek oyunlardan sıkıldığını veya bıktığını anlayabilirsiniz. Örneğin, kuyruğunu bir taraftan diğer tarafa kamçı gibi hareket ettiriyorsa, büyük olasılıkla sinirlenmiş demektir.

Kediler hoşnutsuzluklarını ifade etmek için bir yola daha başvurur: Kediniz dört ayağıyla elinize veya kolunuza tutunup sizi ısırmaya ya da tırmalamaya çalışıyorsa, hiç de mutlu olmadığını anlayabilirsiniz. Bazı kediler oyun oynarken biraz agresif olabilirler. Hatta pençeleriyle istemeden kendilerini yaralayabilirler.

Kediler, ne zaman oynamak istediklerini ve ne zaman kendi başlarına bir şeyler yapmayı tercih ettiklerini size ”söyleyecektir”. Size olan ilgisi kaybolduysa, tekrar dikkatini çekmeniz zor olacaktır. Bu durumda, o günlük oyunu bırakmanız ya da birkaç saat ara vermeniz iyi bir fikirdir.

Kedilerin en iyi yanı da siz evde yokken bile canının sıkılmayacağını bilmeniz. Evin etrafına oyuncaklar bırakmanız yeterli. Bu sayede mobilyalarınızı yok etmelerini ve canlarının sıkılmasını önlersiniz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.