Kedinizin Sahip Olduğu Pençeler Ne İşe Yarar?

Kedigiller avlanma ve savunma gibi pek çok iş için pençelerini kullanırlar. Ayrıca pençeleri kedilere dengelerini korumaları ve streslerini atmaları için yardımcı olur. Yaşları gençken kendi alanlarını belirlemek için pençelerini kullanırlar. Bu, evinize zarar verebilir. 
Kedinizin Sahip Olduğu Pençeler Ne İşe Yarar?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evde kedi olmasıyla ilgili bir sorun çıktığında genelde bu onların pençeleriyle ilgilidir. Kediler için keskin pençeler önemlidir. Bu nedenle pençelerini mobilyalara sürterek keskinleştirirler. Ancak mobilyalarını tamir etmek için servet harcamaktansa, kedi sahipleri, bu sorunu çözmek için hayvanlarına başka cazip seçenekler sunabilirler.

Kediler, özellikle de kazıma ve tırmanma için pençelerini çok fazla kullanırlar. Pençeler dışarıdaki tehlikelere karşı kendini savunma amaçlı kullanılabilir. Ayrıca kediler bir şeyin yüzeyini kazırken vücutlarını bile esnetirler.

Söz konusu kedinizin pençeleri olduğunda en iyisi onlara herhangi bir hasara yol açmadan kullanabilecekleri bir yer ayarlamaktır. Örneğin bir tırmanma oyuncağını, eski bir mobilya parçasını veya eski bir yatağı kullanabilirler.

Kedilerin pençeleri

Kediler, pençelerini özellikle avlanma ve kendini savunma için kullanırlar. Ancak başka şeyler için de pençelerini kullandıkları olur. Pençeleri dengelerini ve hareketliliklerini sürdürmeleri için onlara yardımcı olur. Ayrıca hayatlarının ilk aylarında pençelerini sahip oldukları alanın neresi olduğunu işaretlemek için kullanırlar.

Kediler streslerini atmak için tırnaklarını kullanabilirler. Endişeli bir kedi bir parça mobilyayı veya oyuncağı sürekli kazıyacaktır. Bu, onların ne kadar stresli olduklarını sahiplerine göstermek için kullandıkları bir yol olabilir. Bu nedenle, neden bu şekilde davrandıklarını anlamaya çalışmalısınız.

Bazı ülkelerde kedilerinin pençelerinin alınması normal görülen bir uygulamadır. Bu prosedüre karşı olan pek çok insan vardır. Çünkü bunu hayvanın hayatının ilerleyen yıllarında depresyon, kas erimesi ve yürümede zorluk gibi sorunlarla karşılaşmasına yol açabilecek bir sakatlama yöntemi olarak görürler.

kedi oyuncak

Pençeler: Verdikleri zarardan nasıl kaçınılır?

 1. Pençeleri düzgün bir şekilde kesilmiş olsun. Bu basit alışkanlık hem faydalıdır hem de uygulanması kolaydır. Yalnızca hayvanın hijyeni açısından iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda mobilyanıza hasar vermesini önlemeye de yardımcı olacaktır.
 2. Kedinize her zaman aynı yerleri ve oyuncakları kazımayı öğretin. Kazıma ve tırmanma oyuncakları kedilerin pençelerini kullanmaları için harikadır. Tırmanmak, asılmak ve kazımak için yapılmış farklı oyuncaklar vardır.
 3. Mobilyanızı koruyucularla kapatın. Göze hitap eden bir seçenek olmasa da mobilyanızı korumanıza yardımcı olacaktır. Dayanıklı bir koruyucu almanız önemlidir: Plastik, bezden daha iyidir.
 4. Kovucu veya su kullanın. Bazı kedi sahipleri kedilerini korkutmak için suyla dolu sprey şişelerini kullanmayı tercih ederler. Ayrıca kedilere hoş gelmeyen veya koku alma duyularını nötr hale getiren kovucular da vardır. Ayrıca işe yaraması için bu uygulamanın sürekli yapılması gerekir.
 5. Kendi alanlarını belirlemekten kaçınmalarını sağlayın. Kediler belli bölgelere yüzlerini veya boyunlarını sürterek orayı kendi alanları ilan ederler. Eşyalarında veya kendilerine ait olmasını istedikleri bu alanlarda koku bırakmak için vücutlarının bu bölgelerinden yağlar salgılarlar.
 6. Evinizdeki bir alanı kendi alanları olarak ilan etmelerini önlemek için kokusu onlara hoş gelmeyen bir ürünle mobilyalarınızı ovalayabilirsiniz.
kedi tırnak kesimi

Kedilerin pençelerine bakım

 • Pençelerini düzeltin. Bazı kedi sahipleri kedilerinin tırnaklarını düzeltme cesaretine sahiptirler. Bunu yapmaya karar verirseniz doğru tırnak makasına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Tırnakları keserken perde arası damarlardan daha derine inmemelisiniz. İnerseniz bu kedinizin acı çekmesine yol açabilir.
 • Patilerini nemli tutun. Köpeklerin ve kedilerin patilerini nemlendirmek için kullanabileceğiniz pek çok krem vardır. Onların kurumalarını önlemeniz ve kuruluk nedeniyle oluşabilecek herhangi bir sorundan kaçınmanız önemlidir. Bu, özellikle kediler için geçerlidir. Çünkü her şeye tırmanma eğilimi gösterirler.
 • Beslenmelerine dikkat edin. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, doğru beslenme kedilerin tırnaklarının gücünü ve gelişimini etkiler.
 • Özel kedi yiyeceklerinde kedinizin tüylerinin ve tırnaklarının iyi durumda kalmasına yardımcı olacak besinler bulunur. Tamamlayıcı diyetlerle ilgili bilgi sahibi değilseniz onlara bu tür yiyecekleri vermeniz her zaman en iyisi olacaktır.
 • Pençelerini kapatmak için plastik kapatıcılar kullanın. Plastik pençeler gün geçtikçe popüler olan bir seçenektir. Tırnaklara geçirilen esnek plastik kaplardır. Böylece hayvan evdeki eşyalara hasar vermeden onları kazıyabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.