Kedilerde Hipertansiyon

Bu makalede, kedilerde hipertansiyon konusu hakkında her şeyi öğrenin. Bu durum hakkında daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin!
Kedilerde Hipertansiyon
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedilerde hipertansiyon sessizce gelişebilir ve evcil hayvanınızın sağlığı için ciddi bir risk oluşturur. Bugün sizi bu durumu önlemenin ve tedavi etmenin belirtileri ve yolları hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet ediyoruz.

Kedilerde hipertansiyon nedir?

Tıpkı insanlar gibi, kediler de hipertansiyon ve diğer kalp ile ilgili rahatsızlıklardan muzdarip olabilir.

Hipertansiyon, atardamarlarınızdaki kan basıncı sürekli olarak yüksek olduğunda ortaya çıkar. Yani normal ve sağlıklı parametrelerden yüksektir.

Kediler söz konusu olduğunda, kan basıncı seviyeleri 160/95 mm/Hg’yi aştığında endişe verici olarak kabul edilir.

yerde yatan güzel gözlü kedi

Hipertansiyon kendi kendine, kendini gösterebilir ve hayvanı etkileyen tek durum olabilir.

Bununla birlikte, kediler, sağlıklarını etkileyen diğer koşullar nedeniyle de bu bozukluğu geliştirebilir. Bu durumlarda hipertansiyon, kendi başına bir semptom olan ikincil bir patoloji olarak kendini gösterir.

Bu durumun ana nedenleri

Bu bağlamda, kedi hipertansiyonu, insanlardaki hipertansiyona benzer. Başlıca nedeni, aşırı kilo ve fiziksel hareketsizliğe yol açan sağlıksız alışkanlıklarla ilgilidir.

Bu durumlarda, genellikle ana hastalıktır. Böylece, hayvanın rutininin belirli yönlerini değiştirerek onunla savaşabilirsiniz.

Birçok kedi hipotiroidizmin bir sonucu olarak hipertansiyon geliştirir. Uygun şekilde tedavi edilmediğinde, bu durum metabolizmayı bozar, aşırı kilo ve buna bağlı hastalıkları destekler.

Kronik böbrek yetmezliği de kedilerde hipertansiyonun yaygın bir nedeni olarak kendini gösterir. Esas olarak uygun şekilde su almayan veya çok fazla protein tüketen hayvanları etkiler.

Kedilerde tansiyon nasıl ölçülür

Teknik, insanlarda kan basıncının ölçülmesine çok benzer. Tek yapmanız gereken cihazın manşetini hayvanın bacağına yerleştirmek ve kan basıncını ölçmek.

Kolay gibi görünse de hayvanı idare eden insanın tecrübesine bağlı olarak zor olabilir. İdeal olarak, okumalara müdahale etmemek için hayvanı strese sokmamaya çalışmalısınız.

Duygusal olarak rahatsız bir kedi, yanlış bir hipertansiyon teşhisinin kurbanı olabilir. Başka bir deyişle, hayvanın tansiyonu bir hastalıktan değil, içinde bulunduğu bağlam veya ortamdan dolayı yüksek çıkmış olabilir.

Bu nedenle, hipertansiyonu teşhis etmek için veteriner hekimin her bir hayvanın tıbbi geçmişini de hesaba katması gerekir.

Kedi hipertansiyonunun belirtileri

Bu yazıda bahsettiğimiz gibi, kedilerde ve insanlarda hipertansiyon sessizce gelişebilir. Ek olarak, ilk belirtileri basit halsizlik ile karıştırılabilir.

İşte kedilerde yüksek tansiyonun ana belirtileri:

  • Her şeyden önce, hiperaktivite ve kaygı
  • İkincisi, ani kilo kaybı
  • Üçüncüsü, beslenme davranışı, mizaç veya kedi kumu kullanımı değişiklikleri,
  • Geçici körlük
  • Son olarak, idrarda değişiklikler ve böbrek hasarı

Daha ciddi vakalarda, hipertansiyon nörolojik bozukluklara neden olabilir. Hayvan ışığa aşırı hassasiyet göstermeye başlar, sık sık göz kırpar ve hareket etmekte güçlük çeker. Hastalık ilerledikçe, kedi ataksi geliştirebilir. Ataksi, ekstremitelerin koordinasyon eksikliğidir.

Genellikle asemptomatik bir hastalık olduğundan, korunma önemlidir. Ek olarak, hayvanın alışkanlıklarında veya davranışlarında herhangi bir değişiklik fark ettiğinizde kedinizi veterinere götürmeniz önemlidir.

Hastalığın tedavisi

Tedavi hipertansiyonun nedenine bağlıdır. Bu bağlamda, kedinin altta yatan başka bir patolojisi varsa, ana nedene karşı savaşmak için tedavi daha spesifik olmalıdır.

Veteriner, evcil hayvanınızın kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olmak için antihipertansif ilaçlara ihtiyacı olup olmadığını belirleyecektir. Ayrıca, her hayvan için uygun bir tedavi önerebilecek tek kişinin o olduğunu hatırlamakta fayda var.

veterinerde kedi

Bu durum nasıl önlenir

Hipertansiyon, aşırı kilo, hareketsiz bir yaşam tarzı ve diğer ilişkili hastalıklarla ilgili olma eğilimindedir. Bu nedenle, bu durumu önlemek için sağlıklı ve aktif bir rutin şarttır.

Ek olarak, uzmanlar kedinizin diyetini dengelemenizi ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak enerji harcaması ve kilo vermesi için teşvik etmenizi önerir.

Sahip ve evcil hayvan arasındaki bağ, çeşitli hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için de güçlü bir müttefiktir. Kedinizi okşamak ve ona huzurlu bir ortam sağlamak, onun daha güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olabilir.

Kedilerde hipertansiyon ve diğer birçok hastalığı önlemek için kedinizi düzenli olarak veterinere götürmeniz önemlidir. Ek olarak, aşılarını takip ettiğinizden ve zaman zaman kurtlarını temizlediğinizden emin olmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.