Kurtları Yok Eden Mucizevi Bitki Sarımsak

Şimdi sizlerle, parazitleri evcil hayvanınızdan uzak tutmanızı sağlayacak sarımsak hakkında bildiğimiz her şeyi paylaşacağız.
Kurtları Yok Eden Mucizevi Bitki Sarımsak

Son Güncelleme: 10 Haziran, 2018

Herkesin de bildiği gibi sarımsağın sağlığa olan faydaları saymakla bitmez. Hem hastalıkları tedavi etmede hem de diğer tüm anormal durumlarda kullanılabilen bir bitkidir. İnsanlara olan faydalarının yanı sıra hayvanlar için de kullanılabilir ve parazitlerden uzak tutmaya yardımcı olur.

Evcil hayvanlarımız için sarımsak kullanabilir miyiz?

Bazıları, sarımsağın hayvanlar için zehirli olduğunu düşünüyor ve bu konuda haklılar çünkü bu bitkinin içinde “allyl propyl disulfide” olarak adlandırılan zehirli bir madde vardır fakat bu bitkiyi kullanırken ölçüsünü bilirseniz hiçbir zararı olmayacaktır.

Aşırı derecede kullanırsanız vücuttaki hücreler zarar görebilir ve bu durum daha başka hastalıkları tetikleyebilir. Zürih’te hayvanlara verilmesi gereken uygun dozu belirlemek için bir araştırma başlatıldı.

Birçok farklı analizin ardından bir sonuca varıldı. Buna göre, bir hayvanın vücut ağırlığının kilogramı başına 5 ya da daha fazla sarımsak yemesinin hayvanı zehirleyeceği ortaya çıktı. Başka bir deyişle, normal bir sarımsak 2-3 gram olduğu için orta büyüklükteki bir köpeğin en az 5 diş sarımsak yemesi zehirlenmesine yol açacaktır.

Kurtlardan arındırıcı mucizevi bitki

Bu önemli bilgiyi unutmadan bu bitkiyi hayvanlarımız için kullanabiliriz.

Birçok insan, sarımsağın bir Antihelmintik olduğunu düşünüyor. Anthihelmintik ilaçlar intestinal parazitlere karşı etkilidir. Sarımsağın da böyle bir etkisi vardır çünkü sindirildikten sonra bile anti-bakteriyel maddelerin çoğu midede kalır.

Bunun yanı sıra kanı süzebilir, sindirim sistemini iyileştirici etkisi vardır ve vücudun kendini temizlemesine yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve daha fazla parazit oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Sarımsağı hayvanlarımıza nasıl vermeliyiz?

Sarımsağı çeşitli şekillerde kullanabiliriz fakat hayvanlarımız için en yararlı olan şekli taze sarımsaktır. Hayvanlarımızın yemeğine her gün 1 ya da 2 diş sarımsak koyarak parazitlerle mücadele etmesine yardımcı olabiliriz.

Bunun en az bir hafta yapılması öneriliyor ve daha sonra, parazite dair bir belirti olmasa bile bu işlemin tekrarlanmasının yararlı olacağı düşünülüyor. Bu işlemi bu sıklıkta uygulayamasanız bile, yılda en az bir veya iki kez yaparak hayvanınızın parazitlerden korunduğuna emin olabilirsiniz.

Zürih’te yürütülen çalışmayı da göz önünde bulundurursak dozajın günde 4 gramı geçmemesi, diğer bir deyişle günde iki dişten fazla olmaması gerekiyor.  Bu dozajın orta büyüklükteki bir köpek için olduğunu unutmayın, yani hayvanınız daha büyükse veya daha küçükse dozaj ona göre ayarlanabilir.

Ancak bu doğal yöntem her köpeğe iyi gelmeyebilir ya da tüm parazitleri yok etmeyebilir. Bu nedenle, her zaman söylediğimiz gibi, bu tedavinin uygun olup olmadığını öğrenmek için veterinerinize danışın.

Kurtları uzaklaştıran diğer doğal yöntemler

siyah beyaz kedi

Birçok insan, ilaçları ya da o zehirli ürünleri kullanmaktansa bu doğal yöntemleri tercih ediyor. Günümüzde, her şeyin mümkün olduğunca en doğalı olmasını istiyoruz ve bunun iyi yanı ise doğal besinlerin gerçekten yararlı olması.

Parazitlere karşı kullanılabilecek doğal yöntemler:

  • Kene ve pireler için: Nane çayı, okaliptüs, elma sirkesi ve lavanta suyu
  • Mide parazitleri için: Kabak çekirdeği, limon çekirdeği, buğday özü yağı ya da balık yağı

Bu doğal yöntemlerin hemen hemen hepsini hayvanlarınızın yemeğine karıştırarak verdiğinizde doğrudan etki edecektir. Veterinerinizden izin aldıktan sonra, hayvanınız bu şekilde yemiyorsa başka çözüm yolları aramanız gerekiyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.