Kedilerde Beslenme: Kedileri Diyete Başlatmak

Kedilerinizin bir diyete başlaması için, öncelikle hayvanın ideal ağırlığını bilmeli, yüksek kaliteli bir mama vermeli ve onunla egzersiz yapmalısınız.
Kedilerde Beslenme: Kedileri Diyete Başlatmak

Son Güncelleme: 13 Ocak, 2021

Bir evcil hayvanın hayatının farklı dönemlerinde, sahiplerinin onların beslenme şeklini farklı besin grupları ve enerji gereksinimlerine göre ayarlaması gerekebilir.

Yavru bir kedi, yaşlı bir kedi veya hamile bir kedi aynı ihtiyaçlara sahip değildir. Bu nedenle beslenme şekilleri de biraz farklıdır. Bu kavramı anlamak evcil hayvanlarımızın sağlıklı bir şekilde ideal kilolarında kalmalarına ve onları obezite ile ilişkili sağlık sorunlarından uzak tutmanıza yardımcı olur. Kediler için diyete başlamak kolay olmayabilir. Ancak işte size bu konuda yardımcı olacak birkaç ipucu. Sakın onları kaçırmayın.

1.Kedinizin İdeal Kilosunu Bilin

Bir kedinin ideal ağırlığı birkaç faktöre bağlıdır: büyüklük, yaş, cins ve cinsiyet vb. gibi. Bir veteriner size kedinizin olması ve aşmaması gereken kilo hakkında bir bilgi verebilir.

Hayvanın yeterli kiloya sahip olup olmadığını anlamak için vücut yapısını gözlemleyebilirsiniz. Sonuç olarak, vücudunun dış hatlarına ve oranına özellikle dikkat etmeniz gerekir:

  • Kedinizin siluetine bakın. Çok yuvarlak mı? Pençeler ve gövde arasında net bir kontrast var mı?
  • Kaburgalarını hissedebiliyorsanız, kedinin normal kilosunda olma olasılığı yüksektir. Eğer çok belirginse, kedi zayıf olabilir. Aksine, kaburgaları göremiyor veya kolayca dokunamıyorsanız, kedi büyük olasılıkla aşırı kiloludur.
  • İdeal kilosundaki bir kedinin, karın bölgesinde çok az yağ bulunan belirgin bir beli vardır. Karındaki büyük yağ birikintileri nedeniyle bel zar zor göründüğünde ve karın kıvrımı olmadığında, kedi obezdir.

2.Besin Alımını Kontrol Edin

Her kedinin ideal kilosunu bilmek çok önemlidir. Böylece ne kadar yiyecek verebileceğinizi bileceksiniz. Her mama torbasının arkasında, hayvanın ağırlığına karşılık gelen günlük alım miktarını gösteren bir tablo bulabilirsiniz.

Ayrıca, hayvanın ideal ağırlığına göre doğru alım miktarını seçmelisiniz. Kedi fazla kiloluysa mevcut kilosu için uygun olan miktarla onu beslemeyin! Bu şekilde, kedi fazla kilolarını asla veremeyecektir.

Veterinerinize kedinizin kilosunun ne olması gerektiğini sorun ve kedinizi bu ideal kiloya göre besleyin.

3.Yiyecek Kalitesi ve Miktarı

Mamanın bileşimi, neredeyse verdiğiniz miktar kadar önemlidir. Kediler katı etoburlardır, bu nedenle köpeklerden daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyarlar ve karbonhidrata ihtiyaçları yoktur. Aslında bu hayvanlar karbonhidratların parçalanmasından sorumlu çok az enzime sahiptir.

Glikozu esas olarak amino asitlerden elde ettiği için bir kedinin metabolizması bu özelliklere uyarlanmıştır. Bu nedenle kediler yüksek protein alımına ihtiyaç duyar.

Kedinizin mamasındaki ana besin maddelerinin hayvansal kaynaklı proteinler olduğundan emin olun. Bu nedenle, yetişkin bir kedinin besin alımında %30-45 hayvansal protein olmalıdır. Listede etin ilk sırada olması gerektiğinden, mamanın bileşimine bakarak bunu kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca BARF diyetini de tercih edebilirsiniz. Hatta, normal beslenme şeklinden BARF’a geçiş yapmak için, bir profesyonelin belirttiği adımları okumanız ve takip etmeniz gerekir. Bu kolay bir süreç değildir ve kedinizin sağlığını aniden değiştirmemek için zaman ve çaba harcamanız gereklidir.

4.Bir Kedinin Diyetinde Uygulanması Gereken Beslenme Kuralları

Beslenme yöntemi, kediler için diyete başlarken de önemli bir faktör olabilir. İşte bazı ipuçları:

  • Yiyecekleri günde bir sefer yerine farklı zaman dilimlerinde birkaç kez verin.
  • Mamaya ulaşımı yavaşlatan yöntemleri seçin. Örneğin, mamayı gizlemek için oyuncakları kullanın veya kedinize daha büyük taneli mamalar verin.
  • Evcil hayvanınızın yemek artıklarını vermeyin.
  • Mamayı kediye vermeden önce mama ölçeğinde tartın.

5.Kedi Diyeti İşe Yarar mı? Ne Kadar Kilo Vermeli?

Günlük mama alım miktarını azaltarak, kaliteli yiyecekler vererek ve hayvanı egzersiz yapmaya teşvik ederek, sahibi aşamalı olarak nasıl kilo verdiğini görebilecektir.

Birçok kedi maması markasının, mamadaki yağ ve enerji oranının daha düşük olduğu obez kediler için özel ürün grupları vardır. Ayrıca, hayvanın kilo vermesine yardımcı olmak için L-karnitin gibi takviyeler eklenir.

Ek olarak, bu mamalar yiyecek hacmini artırmak ve böylece kediye daha hızlı tokluk hissi vermek için diyette daha yüksek miktarda lif içerir %15 daha fazladır.

Diyet işe yararsa, hayvan ayda kendi kilosunun %5 oranın kilo verecektir. Kilo veri hızı genellikle yavaş ama süreklidir.

6.Kedinizi Hareket Etmeye Teşvik Edin

Bir kedinin diyetini daha etkili hale getirmek için onu etrafta dolaşmaya ve oyun oynamaya biraz zaman ayırmaya teşvik edin. Örneğin av içgüdüsünü farklı oyuncaklarla uyandırabilir ya da birkaç tane farklı yükseklikteki tırmalama direği ile çevresini zenginleştirebilirsiniz.

Düzenli bir oyun zamanı için iki ila üç dakikalık kısa periyotlarla başlayarak kedi kilo verdikçe egzersizlerin süresini ve yoğunluğunu artırmak en iyisidir.

kilo olan kediler, kediler de kilo verme

Bunlar, kediler için bir diyete başlamanın temel adımlarıdır. Ancak tutarlı olmak ve işe yaradığından emin olmak için hayvanın kilosunu takip etmek önemlidir. Obez kediler birçok hastalığa eğilimlidir ve bunu önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapmak isteyeceksiniz.

İlginizi çekebilir ...
Kedilerde Kilo Kontrolü Yapmak
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedilerde Kilo Kontrolü Yapmak

Aşırı kilolu olmak ne insanlar ne de hayvanlar için iyi bir şeydir. Bu makalede, kedilerde kilo kontrolü yapmakla ilgili bilgileri paylaşacağız.  • Pascale Pibot Vincent Biourge Denise Elliot. Enciclopedia de la nutrición clínica felina.
  • McDdonald, Edwards, Grenhalgh y Morgan. Nutrición animal. Zaragoza, Editorial Acribia, 1995.
  • Purina. Dieta equilibrada para tu gato.