Kedilerde Obezlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kedi severler ve sahipleri arasında farkındalığı arttırmak adına, kedilerde obezlik hakkında bilgilendirme yapacağız.
Kedilerde Obezlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son Güncelleme: 07 Eylül, 2020

Günümüzde obezite, evcil hayvanlarımız arasında bile git gide artmaktadır. Hatta, bu sorun özellikle kedilerde yaygın olarak görülmekte ve ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bazı  evcil hayvan sahipleri hayvanlarının obezite sorunlarından sosyal medyada prim yapmaktadır. Ne yazık ki kedilerde obezlik durumunun ciddiyetini tam kavrayamamışlar.

Kedilerde obezlik komedi unsuru değil, ciddi bir sağlık sorunudur

Daha önce de belirttiğimiz üzere, obezite birçok sağlık sorunu ile bağlantılıdır. Sosyal medyada obez kedileri görmek komik gelse de, bu kedilerin ciddi bir hastalığa yakalanma riskleri oldukça yüksektir. Bunlar arasında artrit, karaciğer rahatsızlıkları veya bağırsak problemleri örnek verilebilir. Hepsi kronik olup kedinin yaşam kalitesini düşürecek özelliktedir.

Çoğu kedi sahibi, kedilerinin obezlik sınırlarını aştığını bilmiyor

kedilerde obezite

Birçok kedi sahibi kedilerinin obez olduğunun farkında değil. Ya da çok üstünde durulacak bir durum olarak görmedikleri için durumu göz ardı ediyorlar. Ancak, evcil hayvanların kilolarına dikkat etmek her sahibin görevidir.

Unutmayın, obez bir kedinin kilo vermesini sağlamaktansa bir kedinin obez olmasını önlemek daha kolaydır.

Obez kedi kendini hemen belli eder

Kedilerin ortalama kilosu 2 ila 5 arasındadır, bu yüzden bu sınırları aşan kediler obez sayılır. Kedinizin obez olup olmadığını anlamak için ona tepeden bakmanız yeterlidir.

Vücudunun göğüs kısmında daralan bir kum saati şeklinde olması gerekir. Ancak daha çok bir tüpü andırıyorsa, ya da göğüs kafesi daha geniş duruyorsa obezdir.

Kötü beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı

Kedilerin köpekler kadar aktif olmadığını biliyoruz, ancak yine de onlarla oyun oynamak ve onları harekete geçirmek için vakit ayırmalısınız. Eğer hareketsiz yaşam tarzına çok fazla alışırlarsa, ileride sorun yaşarlar.

Kedinize gereğinden fazla mama vermeyin ve özellikle kediler için yapılmayan yiyeceklerden uzak tutun. Kedinizin beslenme düzeni ile ilgili her zaman veterinerin önerilerini uygulayın.

Karbonhidratlar da tehlikelidir

Kedilerin mamaları genelde karbonhidrat açısından yüksektir. Bu durum genelde sorun yaratmasa da, kilo vermede sıkıntı yaşayan obez bir kediniz varsa, veterinere danışmak daha uygun olacaktır.

Yalvarsa da yiyecek vermeyin

Kediler doğaları gereği manipülatiftir. Herkes Shrek filmindeki Çizmeli Kedi’yi bilir. O karakter tam olarak kedilerin gerçekte yaptıklarının abartılı bir gösterimidir.

Konu yemek olunca, kediler sanki açlıktan ölüyormuşçasına yalvarabilir. Tabii durum göründüğünden daha farklıdır. Eğer kedinizin yalvarmasını kabullenirseniz, kedinizin kilo vermesi çok zorlaşır.

Kedilerin egzersize ihtiyacı vardır

çimlerdeki kedi

Bu konu etrafında dönen çok fazla soru vardır. Bazı kişiler köpeklerin günde üç kez egzersiz yapması gerektiğini düşünürken kedilerin buna ihtiyacı olmadığını düşünür. Yanlış. Türü ne olursa olsun, her hayvanın egzersize ihtiyacı vardır.

Kedinizin egzersiz yapmasını teşvik etmek için mamasını yatağından çok daha uzak bir noktaya koyun. Ya da daha yüksek bir yere koyarak zıplamasını teşvik edebilirsiniz. Eğer arka bahçeniz varsa, bahçeye çıkartarak rahatça dolaşmasını sağlayabilirsiniz.

Obez bir kediye sahip olmak hem sizin için hem de kediniz için bir sorun teşkil eder. Bu sebeple, kedinizin kilosunu yakından takip ederek kedinizin yeterli egzersizi yaptığından emin olun. Kedinizin sağlıklı ve fit olmasını sağlamanın tek yolu budur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.