Kediler Su İçmeden Önce Su Kaselerini Neden Hareket Ettirir, Öğrenin

Kediler genellikle insanların ilginç ya da garip olarak değerlendirdikleri bazı davranışlarda bulunurlar. Bunlardan biri de su kaselerini hareket ettirmek ve bunun bir sonucu olarak da sık sık içerisindekileri dökmektir.
Kediler Su İçmeden Önce Su Kaselerini Neden Hareket Ettirir, Öğrenin

Son Güncelleme: 15 Nisan, 2020

Bu yazımızda sizlere kedilerden ve neden su içmeden önce su kaselerini hareket ettirdikleri hakkındaki farklı teorilerden bahsedeceğiz.

Kediler Neden Su Kaselerini Hareket Ettirir

Kediler arasında yaygın olan hastalıklar.

Kedinizin su kasesini bir yerden diğerine ittiğini hiç fark etmemiş olabilirsiniz. Ancak eğer bu hayvanlarla çok fazla zaman geçiriyorsanız bir noktada bu alışılmadık davranışı fark etmiş olma ihtimaliniz yüksek. Ancak, bu durum genellikle kedi yavrularında daha sık görülür. 

Genel olarak, kediler su içmeye ön patileriyle suyu tırmalayarak başlarlar. Sonrasında kaseyi hareket ettirir ve içeriğinin birazını dökerler.

Bu davranışı açıklayan mevcut teorilerin içerisinde bir tanesi en mantıklı görünenidir. Bu teori bir kedi kasesini hareket ettirdiğinde sıvıda dalgalar yaratmaya çalıştığını söyler. Bunun bir sonucu olarak da suyun seviyesini belirleyebilir. Bu şekilde kafasını kasesinin yakınına koyduğunda burnu ıslanmayacaktır. Bunun sebebi kedilerin yakındaki objelere odaklanmakta zorlanmalarıdır.

Bundan dolayı, eğer kediler burunlarını bir kez suya batırdılarsa, bir sonraki seferde bunu yapmamanın bir yolunu arayacaklardır. Ve bu da su kaselerini hareket ettirmelerinin nedenidir: kediler aynı hatayı iki kere yapmak istemezler.

Kediler – Gözleri Nasıl Çalışır

Kedilerin gözleri alacakaranlıkta ya da yarı karanlıkta görmek üzere optimize edilmiştir. Gece görüşleri bizimkinden 6 ila 8 kat daha iyidir. Gerek duydukları yiyecekleri bulmak için gece avlanmaya adapte olmak durumunda kalan atalarına bakarak bu sebebi görebiliriz.

Buna ek olarak, tüylü arkadaşlarımızın gözleri insanlara kıyasla kafalarının boyutu söz konusu olduğunda daha büyüktür. Bu ayrıca gece görmelerini de kolaylaştırır. Ama – ve her zaman bir “ama” vardır – bu onların kısa mesafelere odaklanmalarını zor hale getirir.

Kediler 30 santimetreden daha az uzaklıkta olan herhangi bir şeye odaklanamazlar. Bu sebepten dolayı su kaselerindeki su seviyesini belirlemek için başka teoriler aramaları gereklidir.

Diğer Teoriler

Kediler neden su içmeden önce su kaselerini hareket ettirir, bunu açıklayan diğer teoriler de bulunmaktadır. Bunlar:

  • Suyun sıcaklığını test etmek
  • Bunun ya balık tutmaktan ya da oyun oynamaktan gelen, kedilerin doğasında olan bir davranış olması
  • Suyun hareketini gözlemlemeyi sevmeleri

Buna ek olarak, bazı kedi türlerinin – örneğin, Norveç Orman Kedisi ya da Maine Coon kedileri – suyun yüzeyini yaprak ya da böceklerden temizleme, veya orijinalde yaşadıkları soğuk yerlerde suyu kaplayacak olan buz tabakasını kırmaya dair içgüdülerinin bazılarını korumaya devam ettiği de sık sık söylenir.

Su Kasesini Hareket Ettiren Bir Kediniz Varsa Ne Yapmalısınız

Su kasesinden su içen bir kedi.

Hayattaki hiçbir şey ya da hiç kimse mükemmel değildir. Bundan dolayı, bu miyavlayan, tüylü arkadaşlardan birine sahipseniz belki de su kasesini tuttuğunuz yerin evinizdeki diğer yerlerden biraz saha ıslak olmasına alışmanız gerekiyordur.

Aynı zamanda, eğer kedinizin davranışlarının normun dışarısına düştüğünü düşünüyorsanız herhangi bir hastalık ihtimalini elemek için veterinerinize danışabilirsiniz.

Eğer kediniz veterinerin kontrolünden geçtikten sonra sağlıklı çıkarsa o zaman rahatlayabilir ve su kasesini patisiyle hareket ettirmesini izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Hatta bu günlük stres seviyelerinizi azaltmanıza yardımcı bile olabilir!
İlginizi çekebilir ...

Evcil Hayvana Su Verilirken Dikkat Edilecekler
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Evcil Hayvana Su Verilirken Dikkat Edilecekler

Köpeğinizin su içmesi en az sizin kadar önemlidir. Hayvanın ne kadar suya ihtiyacı olduğu kilosuna ve yediği yemeğe göre değişmektedir.