İshal Olan Köpekleri Neyle Beslemelisiniz?

Köpeklerde görülen çoğu ishal vakası birkaç gün içerisinde kendi kendisine çözülür. Evcil hayvanınızın bu durumların üstesinden gelmesine yardımcı olabilmeniz için size ishal olan köpeklere ne beslemeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.
İshal Olan Köpekleri Neyle Beslemelisiniz?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde veterinerlik uygulamalarında en yaygın olan sorunlardan bir tanesi, diğer gastrointestinal bozuklukların yanı sıra, ishal durumudur. İshal olan köpeklerin neyle besleneceğini bilmek iyileşmeleri için çok önemlidir. Sebep ne olursa olsun, bağırsak yolları hassastır ve kolayca sindirilebilen bir diyete ihtiyaç duyarlar.

İnsanlarda olduğu gibi, köpeklerde de bol miktarda ishal görülmesi hayvan için yorgunluk, dehidratasyon, elektrolit kaybı ve diğer birçok zararlı semptom ile sonuçlanabilir. Hastalığın üstesinden gelmek köpeklerin sahiplerine kalmıştır, bu nedenle burada size köpeğinizin ishal olması durumunda diyetinin nasıl olması gerektiğini anlatacağız.

Köpeklerde İshal Nedir?

Genel bir bakış açısından ishal, günde üç ya da daha fazla kez sıvı dışkı bırakma eylemini ifade eder. Aynı zamanda hastanın 24 saat ya da daha kısa süre içerisinde mukus, irin ya da kan içeren bir ya da daha fazla bağırsak hareketini gerçekleştirdiği bir durumu da ifade eder.

Veterinerlik web siteleri, kliniğe gelen köpeklerin neredeyse %30’unun akut ishal nedeniyle orada olduğunu tahmin etmektedir. Genel olarak, profesyoneller bu semptomun genellikle iki haftadan daha kısa sürede iyileştiğini tahmin ederler. Bu nedenle, çoğu durumda bir uzmana koşmaya gerek yoktur.

Ancak, ishal kan ya da irin içeriyorsa, köpeğinizin ateşi ya da başka semptomları varsa veya gastrointestinal rahatsızlık iki haftadan fazla devam ederse, bir veteriner hekime görünmek zorunlu hale gelir. Çoğu ishal vakası virüsler, parazitler ya da bakterilerden kaynaklanır ve bu enfeksiyonlar özel tedaviler gerektirir.

Tuvaletini yapan bir köpek.

İshal Olan Köpeklerde Doğru Beslenme

Öncelikle en konservatif tedavinin köpeğinizi 12 ila 24 saatlik bir süre boyunca her türlü yiyecekten uzak tutmak olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Aksi takdirde, evcil hayvanınıza uzun aralıklarla çok küçük yiyecek parçaları sunabilirsiniz. Bunu yaparken, suyu hayvan için her zaman ulaşabilir yapmalısınız.

Genel olarak, ishal olan köpeklerde diyet değişiklikleri aşağıdaki iki noktaya dayanmaktadır:

  1. Sindirimi kolay, ancak protein ve karbonhidrat formlarında yüksek enerji alımı sağlayan yiyecekler olmalıdır.
  2. Lif ve diğer prebiyotik elementler içermesi, yani hayvanın bakteri florasının yenilenmesine yardımcı olması gerekir.

Köpeğinize Önerebileceğiniz Spesifik Gıdalar

Bir veterinerin, köpeğin en savunmasız anlarındaki diyetini üstlenmesi en iyisidir. Yine de aşağıda size insan tüketimi için olup ishal olan köpekleri beslemek açısından da iyi olan belirli yiyeceklerin bir listesini sunacağız:

  • Beyaz pirinç: Beyaz pirinç, vitaminler ve mineraller açısından zengindir, bu nedenle dışkıda kaybolan maddeler için temel bir ikame maddesi görevi görür. Aynı zamanda çok fazla enerji sağlar.
  • Kemik ya da derisi olmayan haşlanmış tavuk göğsü: Bu ette sadece %2 yağ ve çok miktarda kaliteli protein vardır.
  • Yulaf: Yulaf ezmesi, 100 gram toplam ağırlık başına 1.7 gram lif içerir ki bu önemsiz bir rakam değildir. Söylediğimiz gibi; lif, hayvanın bağırsak mikrobiyotasının yenilenmesine yardımcı olur.
  • Karpuz: Bu meyve yüksek su içeriği nedeniyle ishal olan köpekleri beslemek için idealdir. Fazla dışkılamadan kaynaklanan su kaybını önlemenize yardımcı olur.
  • Haşlanmış yumurta: Haşlanmış yumurta birçok temel vitamin ve eser element içerir. Bu nedenle, bir seans sıvı dışkıdan sonra köpeğinize bir tane yumurta verebilirsiniz.

Çoğu durumda, ishalin ortaya çıkmasından sonraki ilk 12 ila 24 saatte köpeğin beslenmesinin temelinde pirinç ve haşlanmış kemiksiz tavuk bulunması en iyisidir. Köpek iyileştikçe, sahibi bu karışıma köpeğin mamasından koymaya başlayabilir.

Havuç yiyen bir köpek.

Her Şey Evde Çözülemez

Burada verilen tavsiyelere rağmen, bir şeyi açıklığa kavuşturmamız çok önemlidir: Tüm ishal durumları evde tedavi edilemez. Bu klinik vakalardan bazıları bağırsak parazitlerinden ya da çok agresif bakterilerden kaynaklanır. Bu nedenle köpeğinizin antibiyotik ya da antiparaziter tedaviye ihtiyacı olabilir.

Eğer köpeğiniz zamanla iyileşmezse, eğer uyuşuk haldeyse, hemen veterinere gidin. Aynı şey, evcil hayvanınızın dışkısında kan ya da irin olduğunu fark ederseniz de geçerlidir. Bazı hastalıklar söz konusu olduğunda, hızlı hareket etmek köpeğinizin hayatını kurtarabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.