Köpeklerde Sindirim Problemleri: Tedavisi Ve Önlemler

Köpeklerde görülen sindirim problemlerinin birçok nedeni olabilir. Ancak köpeğinizin diyetinde yapacağınız belli değişikliklerle bu tür problemlere karşı kolay önlemler alabilirsiniz.
Köpeklerde Sindirim Problemleri: Tedavisi Ve Önlemler
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde sindirim problemleri, hayvan sahiplerini ve veterinerleri genelde endişelendirir. Özellikle teşhis sürecinin zorlu olması ve hastalığın birçok farklı nedenden kaynaklanması göz önüne alındığında, tedavisi zor olan sindirim bozukluklarına özenle yaklaşılmalıdır. Bu yazıda, bu sağlık problemlerini tedavi etmek ve gerçekleşmeden önlemek için evcil hayvanınızın diyetinde yapabileceğiniz değişikliklere göz atacağız.

Köpeklerde sindirim problemleri: Bağırsak florasının rolü

Köpeklerin sindirim sisteminde yüzlerce tek hücreli mikroorganizma türü yaşar. Bu mikroorganizma çeşitliliği (bakteri ve diğer mikroplar) mikrobiyota veya bağırsak florası olarak bilinir.

Çok sayıda bilimsel çalışma, bağırsak florasının sindirim sistemi ve yiyeceklerin sağladığı besinleri elde etmek için çok önemli olduğunu göstermiştir.

Günümüzde uzmanlar, bağırsak mikrobiyotasının çok çeşitli konularda vücudun işleyişinde görev aldığını kabul etmektedir. Aslında vücut ağırlığından akıl sağlığına kadar çok daha fazla sürece dahil olur. Başka bir deyişle, bağırsak florasının dengesi bir köpeğin genel sağlığını ve mutluluğunu neredeyse her yönüyle etkiler.

karnı aç köpek mama yiyor

Hangi faktörler köpeklerin bağırsak florasında dengesizliğe yol açabilir?

Aşağıdaki faktörlerden herhangi birine maruz kalmak, köpeğinizin sindirim problemleri yaşamasına neden olabilir:

  • Antibiyotik tedavileri, anti-enflamatuvar ilaçlar, steroidler veya antihistaminikler
  • Kene veya pire için uygulanan tedaviler veya aşılar
  • Son olarak, sadece marketten alınan gıdalardan oluşan bir diyet de köpeklerde sindirim sorunlarına yol açabilir.

Sağlıklı bir bağırsak florası için neler yapmanız gerekir?

Neyse ki köpeğinizin dengeli bir bağırsak florasına sahip olması için alabileceğiniz bir dizi önlem var. Bu önlemlerin sonucunda sindirim problemlerini önlemiş olacaksınız. Örneğin:

1) Yavruların annesini emdiğinden emin olun

Anne sütü bir yavru köpeğin ilk ve en önemli doğal aşısıdır. Bu nedenle yavruların anne sütünün içerdiği çeşitli besinleri vücutlarına alması çok önemlidir. Anne sütü şu işlevleri görür:

  • Bağırsağın uygun şekilde olgunlaşmasını sağlayan büyüme faktörleri
  • Patojenlerin çoğalmasını engelleyen doğal antibiyotikler
  • Yararlı bağırsak bakterilerinin büyümesini destekleyen probiyotikler.

2) Temiz hava ve doğa ile sürekli temasa izin verin

Köpeğiniz için potansiyel olarak iyi olan bakteriler, doğada her yerde bulunur. Örneğin toprakta, bitkilerde ve hatta havada. Köpeğinizi yürüyüşe çıkarın ve biraz temiz hava alması için evinizin pencerelerini açın. 

3) Taze çiğ yiyecekler verin

Taze çiğ yiyecekler, köpeğiniz için doğal bir mikrop kaynağıdır. Hatta bazı insanlar köpeklerine çiğ et bile veriyor. Tabii bunu denemek istiyorsanız belirli önlemleri de almanız gerekiyor. Bildiğiniz gibi, yiyeceklerde üreyen mikropların tümü sağlıklı değildir.

4) Probiyotik ve fermente gıdalar kullanın

Probiyotikler, fermente gıdalarda bol miktarda bulunan ve vücuda faydası olan canlı mikroplardır. Bu nedenle uzmanlar sağlıklı bir diyetin parçası olarak fermente gıdaları önermektedir.

Probiyotiklerin genellikle köpeğinizin bağırsak florasının kalıcı sakinleri olmadıklarını akılda tutmak önemlidir. Bu nedenle birçok evcil hayvan sahibi günlük takviyelerin faydalı olduğunu düşünüyor.

Dışkı naklinin kronik bağırsak problemlerinin tedavisinde başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Bu işlem, mide hastalığı yaşayan bir köpeğin sağlıklı bir köpeğin bağırsak bakterilerini almasıyla gerçekleşir. 

Geçmişte bu tür nakiller genellikle bir veteriner hastanesinde lavman ile gerçekleşiyordu. Bu nedenle de hayvanlar için son derece pahalı ve stresliydi. Ancak günümüzde dışkı bakterilerini içeren oral kapsüller de bu işlemin yerini tutmaktadır. Bu da süreci çok daha kolay bir hale getirir.

renkli bağırsak bakterileri ve köpeklerde sindirim problemleri

6) Köpeğinizin stresini yönetmesine yardımcı olun

Bilimsel araştırmalar, stresin insanların bağırsak florasının dengesini bozduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, eğer köpekler de stresli durumlar yaşarlarsa sindirim sorunlarının belirtileri daha da kötüleşebilir.

Söz konusu köpeklerin yaşadığı stresi azaltmak olduğunda, bu konuda işinize yarayacak çeşitli teknikler mevcuttur. Örneğin, köpeğinizin egzersiz sürelerini artırabilirsiniz; sorunu çözmek için yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri budur.

Sonuç olarak, köpeklerde görülen sindirim sorunlarıyla baş ederken dikkat etmeniz gereken şey diyettir. Öncelikle, gıda alerjilerine veya hassasiyetlerine yol açabilecek bileşenleri köpeğinizin diyetinin dışında tutmanız gerekiyor. İkinci olarak ise, köpeğinizin bağırsak florasını ve metabolik aktivitelerini destekleyecek önlemler almalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • German, A., & Zentek, J. (2006). Enfermedades digestivas más frecuentes: el papel de la nutrición. Enciclopedia de la Nutrición Clínica Canina (Pibot y col.). Royal Canin, Paris, Francia, 120-131.
  • Silva, J. G. (2016). Nutrición hospitalaria práctica para la clínica de pequeños animales Nutrición enteral: estrategias y nutrientes terapéuticos. Revista Colombiana de Ciencia Animal, 9(1).
  • Salcedo Reyes, D. (2015). Evaluación de la aplicación de microorganismos benéficos en problemas diarreicos de cachorros Canis lupus familiaris (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil. Facultad de Medicina Veterinaria y Zootecnia).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.