Köpeklerde İshal Nasıl Durdurulur?

Evcil hayvan sahipleri ve veterinerler uzun süredir köpeklerinin dışkılarını genel sağlıklarının güvenilir bir göstergesi olarak kullanmaktadır. Bu yazıda, köpeklerde ishali nasıl durduracağınız hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Bu basit ipuçları, onunla savaşmaya ve gelecekte tekrarlamasını önlemeye yardımcı olabilir.
Köpeklerde İshal Nasıl Durdurulur?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2023

Tüm köpekler hayatlarının bir noktasında ishal yaşayacak olsalar da, bu durum endişe verici olabilir. Bu nedenle, evcil hayvan sahiplerinin genellikle köpeklerde ishal sorununu durdurmanın bir yolunu aramaları şaşırtıcı değildir.

Köpeğiniz düzenli olarak anormal dışkı üretiyorsa, veterinerler bunun kronik ishal olduğunu düşünmektedir. Bu durumda, altta yatan nedeni belirlemek ve tedavi etmek için veterinerinize danışmanız gerekir.

Akut ishali olan bir köpek için derhal bakım

 • Köpeğiniz çok gençse, çok yaşlıysa veya önceden mevcut bir sağlık durumuna sahipse, tedavi ve tavsiye için veterinerinize danışmak çok önemlidir.
 • Çok genç veya çok yaşlı köpekler, ishal nispeten hafif olsa bile son derece hızlı bir şekilde güçten düşebilir.
 • Köpeğinizin ishali çok sık veya sulu ise, birkaç kan izi içeriyorsa veya çok koyu renkte ve yapışkansa yapıdaysa bir veterinere danışmalısınız.
 • İshale sıklıkla kusma eşlik ediyorsa, köpek uyuşuksa, depresifse veya acı çekiyorsa da veteriner tedavisi almalısınız. Tüm bu belirtiler daha ciddi bir sağlık durumunun işareti olabilir.
köpeklerde ishal ve su tüketimi

Köpeklerde ishal için evde tedavi

Başka bir belirtisi olmayan sağlıklı, yetişkin bir köpekte hafif ishal aşağıdaki şekilde tedavi edilebilir:

 • Susuz kalmamasını sağlamak için köpeğinizin bol miktarda taze ve temiz suya erişimi olduğundan emin olun. Köpeğinizi içmeye teşvik edin. Gerekirse, evcil hayvanınıza sodyum açısından düşük olduğundan emin olarak bir kase seyreltilmiş tavuk veya sığır çorbası da sunabilirsiniz. Suya bir doz Pedialyte de ekleyebilirsiniz.
 • Köpeğinizde kusma ve ishal görülürse, tüm yiyecekleri 8-12 saat boyunca önünden almak en iyisi olabilir.
 • Onlara yumuşak bir diyet sunun. Köpeğinize kemikleri ve derilerini çıkardığınızdan emin olarak küçük bir parça haşlanmış tavuk ve beyaz pirinç verin. Ayrıca pirinç yerine tatlı patates veya kabak da verebilirsiniz. Aslında, lif alımını artırmak için beslenmesine düzenli bir biçimde kabak ve tatlı patates de eklenebilir. Dışkı kıvamı normale dönene kadar bu diyeti koruyun. Köpeğinizin tavuğa alerjisi varsa, yerine başka bir hipoalerjenik protein kaynağı verebilirsiniz.

Köpeğinizin durumu düzelirse, 1-3 gün boyunca bu yumuşak diyete devam edin ve her öğünde mama miktarını yavaş yavaş artırın.

Bununla birlikte, ishal 24 saatten fazla devam ederse veya köpeğinizin durumu herhangi bir noktada kötüleşirse, veterinerinizi hemen arayın.

Ayrıca kıvam normale dönene kadar öğünler arasındaki süreyi artırabilirsiniz. Daha fazla gastrointestinal sorundan kaçınmak için normal bir diyete geçişin kademeli bir şekilde yapılması gerektiğinin farkında olmak önemlidir.

kaka yapan köpek

İshalin tekrarlanmasına karşı önleyici tedbirler

Tekrar normal bir şekilde yemek yiyebildiklerinde, onları yumuşak bir diyete sokmak ishalin tekrarlanmasını önleyecektir.

Geleneksel pirinç ve protein tabağına ek olarak, kemik suyu başka bir yumuşak ve besleyici seçenektir. Bir vitamin ve besin karışımı sağlar, ancak kolayca sindirilebilir. Bağırsak florasını yeniden dengelemek için bu diyeti probiyotikler ve prebiyotiklerle de destekleyebilirsiniz.

Köpeklerde İshal Nasıl Durdurulur?

İşte köpeklerde ishal görünümünü azaltmanın birkaç yolu:

 • Diyetlerini aniden değiştirmeyin
 • Köpeğinizi yemek artıklarıyla beslemeyin veya çöp kutusuna baskın düzenlemesine izin vermeyin
 • Son olarak, her zaman en son ne zaman aşılandıkları ve parazitler için ne zaman tedavi edildikleri hakkında güncel bir kayıt tutun

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Jiménez Romero, C. A. (2017). Vómitos y diarreas en perros canis domesticus sus causas consecuencias e importancia de su control. Universidad Técnica de Machala. Ecuador. http://repositorio.utmachala.edu.ec/bitstream/48000/10524/1/DE00001_EXAMENCOMPLEXIVO.pdf
 • Huamancayo, F., & Chávez, A. (2015). Giardiasis en perros menores de tres años que concurren a los parques públicos del distrito de Santiago de Surco en Lima Metropolitana. Revista de Investigaciones Veterinarias del Perú, 26(2), 296-302.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.