Bağırsak Florası ve Bağırsak Dengesini Sağlamak

Evcil hayvanınızın bağırsak dengesini ve bağırsak florasını düzenlemek ve onarmak için probiyotik ürünler kullanabilirsiniz.
Bağırsak Florası ve Bağırsak Dengesini Sağlamak

Son Güncelleme: 19 Ocak, 2020

Hayvan bağırsaklarında pek çok çeşit mikroorganizma bulunuyor. S ağlıklı bir bağırsak florası, sindirim sisteminin iyi çalışması için son derece önemli. Bağırsakta bulunan bakterilerin, bu floradaki dengeyi sağlamak için belirli sayı ve oranlarda bulunması gerekiyor.

İyi bakteri ve kötü bakteri oranları arasındaki denge kaybolduğunda, ishal, sindirim bozuklukları ve kusma gibi durumlar da ortaya çıkmaya başlıyor. Bu yazımızda, köpeklerde ve kedilerde bağırsak florasının öneminden bahsediyoruz. Okumaya devam ettiğinizde, bağırsak florasındaki denge bozulduğunda bunu nasıl yeniden sağlayabileceğinizi de öğrenmiş olacaksınız.

Bağırsak florası neden bu kadar önemli?

Bağırsak dengesini yeniden sağlamak için bağırsak florasının normal dengesini tekrar oluşturmalısınız, yani mikroorganizmaların oranları normal seviyelerine gelmeli. Bağırsaktaki faydalı mikroorganizmalar, bir hayvanın organizmasının düzgün çalışmasına katkıda bulunmak için:

 • Metabolizmaya kazandırmak üzere besinleri emerler. Kısa zincirli yağ asitleri gibi sindirimi mümkün olmayan gıdalardaki besinleri alırlar. İyi bakteriler ayrıca B ve K vitaminlerini sentezleyip, kalsiyum gibi minerallerin emilimini desteklerler. Bunlara ilave olarak, metabolizmanızın düzenlenmesine yardım eden diğer maddelerin üretimini de yaparlar.
 • Bağırsak florası, içerisindeki faydalı bakteriler ile metabolizmaya katkı sağlarken, vücuda düşman mikroorganizmalara karşı da koruyucu bir bariyer görevi yapar. Ayrıca, flora, vücuda zarar verebilecek diğer kötü mikrobik türlerin de gereğinden fazla büyümesini önler. Mikrobiyota yani bağırsaki florası dengesi, antibiyotiklerin kullanımı sonrasında da zorlanabiliyor.
 • Bazı bakteri suşları, bağırsak dokusunun gelişmesine ve yeteri kadar farklı türlerin yerleşmesine yardımcı olur. Bu suşlar, temelde, bağırsak bakımı yapmış olurlar.
 • Bağışıklık sistemi hücreleri sindirim sistemi içinde olgunlaşırlar. Bağırsak mukozasında, savunma sistemi hücreleri sürekli olarak antijenlere maruz kalır – bu durum da gıda intoleransına sebep olur.

Bağırsak florası hangi bakterileri içerir?

Bifidobakteriyum bağırsak florası içerisinde önemli bir yere sahip.

Bağırsak florası, doğumdan hemen sonra oluşur. Bu flora içerisindeki bakterilerin en büyük çoğunluğu ince bağırsaklarda yer alır. Anne tarafından yavrunun emzirilmesi, mikrobiyota ve antikorları elde etmenin en iyi yolu olacaktır.

Hayvanlarda, sindirim sistemlerini kolonize eden bakteriler, ilk başta, Escherichia ve Lactobacillus bakterileri. Zaman içerisinde, birçok farklı türün tam bir denge ortaya çıkardığı bir ekosistem oluşur. Bifidobacterium, bu türler arasında, en yaygın olanlardan birisi.

Lactobacillus ve Bifidobacterium laktik asit üreten bakteriler. Bu madde, yani laktik asit, sindirim sistemindeki pH dengesini değiştirir ve kötü bakterilere zarar veren bir yapıya sahiptir. Bu, bir anlamda, bağırsaklardaki koruyucu ortamın nasıl ortaya çıktığını da açıklıyor.

Yukarıda adı geçen faydalı bakteriler, Enterobacteriaceae gibi patojen engelleyici maddeler de ortaya çıkarabiliyorlar. Böylece, bu maddeler de, bakteri popülasyonundaki dengeyi koruyorlar. Aslında, bu bakteriler probiyotik maddeler.

Probiyotikler ve prebiyotikler

Probiyotikler

 • Bağırsak florasının düzenli üyesidir.
 • Ne toksik ne de patojeniktir, kötü etkisi yoktur.
 • Katlanarak çoğalabilir.
 • Mide suları, safra, enzimler ve oksijen ile temas ettiğinde kararlı bir hal alır.
 • Bağırsak mukozasına yapışabilir.
 • Sindirim sistemini kolonize edebilir.
 • Yararlı mikrobiyal maddelerin önemli bir üreticisidir.

Birçok doğal probiyotik gıda seçeneği var. Evcil hayvanınız için hangi yiyeceklerin uygun olabileceğini merak ediyorsanız, bunu öğrenmek için veterinerinize danışabilirsiniz. Evcil hayvanların kullanabileceği dondurulmuş probiyotikler de bulunuyor. Buna en güzel örnekler kefir ve yoğurttan üretiliyor (marketlerde oldukça fazla sahteleri var, kefir veya yoğurt alacaksanız gerçek olduğundan emin olun).

Prebiyotikler

Mamasını yiyen bir köpek

Prebiyotikler, genellikle yiyeceklerde bulunan oligosakkaritlerdir. İlave olarak, başta Bifidobacteria ve Lactobacilli olmak üzere, bazı faydalı bakteri türlerinin gelişmesini de desteklerler. Genellikle köpek ve kedi mamalarının içeriğinde FOS ve MOS şeklinde adlandırılmak suretiyle bulunurlar. Bu kısaltmalar, gıdaların içerdiği oligosakkarit tiplerini temsil ederler.

Prebiyotikler sarımsak, pancar ve hindiba gibi birçok doğal gıdada da bulunuyor.

Yani, köpeğinizin veya kedinizin yakın zamanda kusma, ishal, dışkıda anormallik gibi sindirim sistemi problemlerini gözlemliyorsanız veya antibiyotik kullanıyorsanız, veterineriniz, muhtemelen, köpek veya kedinizin bağırsak florası dengesini yeniden sağlamak için bu gıdalardan birini takviye olarak önerecek veya tozlar verecektir. En yaygın takviye ürünleri, yiyeceklerine eklenecek tozlar şeklinde üretilmekte.

Mikrobiyota, yani flora, bir memelinin sindirim sisteminin düzgün çalışması için oldukça önemli. Bakteri popülasyonlarındaki dengesizlik hazımsızlığa, kusmaya ve ishale yol açabiliyor.

Bu nedenle, evcil hayvanınızın diyetine probiyotikleri dahil ederek, hayvanınızın ve hatta kendinizin bağırsak dengelerinizi yeniden normale döndürün. Bunu yapmak, küçük dostunuzun sağlığını geri getirmenin ve gelecekte ortaya çıkması muhtemel hastalıkları önlemenin çok güzel bir yolu olacaktır. Bu nedenle, besin yönünden zengin uygun bir diyet, bağırsak florası için de uygun tabakayı oluşturmaya da yardımcı olacaktır. Bunu sağlamak, doğal olarak, evcil hayvanınızın sağlığı için çok önemli.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • F. Guarner, JR. Malagelada.La flora bacteriana del tracto digestivo. Unidad de Investigación de Aparato Digestivo. Hospital Universitari Vall d’Hebron. Barcelona. Vol. 26. Núm. S1. páginas 1-84 (2003).
  • Cortez RJ; Aranguren AJ; Gonzalez, M; Perazzo Y; López-Ortega AA. Aislamiento e identificación de bacterias ácido láctico del género Lactobacillus spp a partir de heces de perros (Canis lupus falmiliaris) mestizos lactantes. Gaceta de Ciencias Veterinarias Vol 19 N°1 pp 5-10 (2014).
  • N. Corzo, J. L. Alonso, F. Azpiroz, M. A. Calvo, M. Cirici, R. Leis, F. Lombó, I. Mateos-Aparicio, F. J. Plou, P. Ruas-Madiedo, P. Rúperez, A. Redondo-Cuenca, M. L. Sanz y A. Clemente. Prebióticos; concepto, propiedades y efectos beneficiosos. Nutr Hosp. 2015;31(Supl. 1):99-118 (2015).


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.