Köpekler İçin Prebiyotikler - Bilmeniz Gerekenler

Muhtemelen köpeğinizin beslenmesinde prebiyotiklerin gerekli bir tamamlayıcı olduğunu duymuşsunuzdur. Peki ama bunlar nedir?
Köpekler İçin Prebiyotikler - Bilmeniz Gerekenler
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Beslenme ve sağlık her hayvanda bağlantılı bir konudur, aynı bizde olduğu gibi. Son dönemlerdeki bilimsel gelişmeler de, yeni şeyler keşfetmeye ve bu bağlantıyı destekleyecek şeyler oluşturmamıza izin verir. Köpekler için prebiyotikler böyle bir seçenektir. Eğer daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Köpekler İçin Prebiyotikler ve Probiyotikler

İnsanlar olarak, mikroorganizmaların işleyişini ve sağlığımıza faydalarını keşfettiğimizden beridir bunların avantajını kullanabiliyoruz. Bu gibi şeyleri insan ilaçlarında ve veterinerlik alanında da kullanıyoruz. Bu yüzden size bugün probiyotikler ve prebiyotikler hakkında bildiklerimizi anlatmak ve hayvan dostumuzun sağlığına olan katkılarına odaklanmak istiyoruz.

Daha detaya girmeden önce, prebiyotikler ile probiyotiklerin farkını bir netleştirelim. İkisinin de aynı amaca hizmet ettiği doğrudur; her hayvanın içinde yaşayan mikroorganizmalara yarar sağlamak. Fakat ikisinin de çalışma şekli farklıdır.

  • Probiyotikler yaşayan organizmalardır, özellikle bakteriler bu gruptadır ve makul bir şekilde sağlandığında fayda gösterir.
  • Prebiyotikler bir çeşit gıdadır. Fakat, temel bileşimleri hayvanlar tarafından sindirilebilir değildir. Bunun yerine, bağırsağımızda yaşayan mikroorganizmalar için bir gıda kaynağıdır.

Köpekler İçin Prebiyotikler İyi Bir Seçenek Mi?

köpekler için prebiyotikler

Artık farkı bildiğinize göre, prebiyotiklerin köpeğinizin bağırsağında daha sağlıklı bir etkisi olduğu konusunda hemfikir olmalıyız. Bakteriler probiyotik olarak ayrıştığında, bu salınım pozitif etkileri olan şeylere sebep olur:

  • Bağırsak fonksiyonunun daha iyi olmasını destekler ve hücrelere enerji sağlar.
  • İstenmeyen mikroorganizmaların çoğalmasını önler.

Bugün, fruktooligosakkaritler ve bitkilerden elde edilen doğal lifler gibi prebiyotikleri içeren birçok yüksek kalitede mama vardır. Eğer köpeğinizin beslenmesine prebiyotikleri dahil etmeyi düşünüyorsanız, etiketleri okurken üstte bahsettiğimiz bileşenlere bakmalısınız.

Prebiyotikler ile İlgili Aklınızda Tutmanız Gereken Önlemler

mamanın önünde oturan köpek

Prebiyotikleri verirken her şeyin iyi gitmeyebileceğini de aklınızda tutmalısınız. Örneğin, birçok faydasına rağmen kötü bir reaksiyona sebep olabilir. Bütün köpekler aynı şekilde yanıt vermez. Bu yüzden, köpeğinizin beslenmesine prebiyotiği dahil etmeden önce kesinlikle veterinerinize danışın.

Prebiyotikler hakkında çok açık olan şey; ikili etkisidir. Çeşitli içeriklerinin “iyi” mikroorganizmalar için faydalı olduğu doğruyken, birçok çalışma “kötü” mikroorganizmaları da desteklediğini bulmuştur.

Bu da köpeklerde gastrointestinal problemlere yol açabilir. Sistemlerindeki zararlı bakterileri prebiyotik ile daha fazla güçlendirirseniz, sindirim sistemi problemlerini daha çok yaşayacaklardır. Bu sebepten ötürü, köpeğinize, sadece sindirim yolunun uygun bir durumda olduğundan emin olduktan sonra bu tamamlayıcıyı verin.

Gördüğünüz gibi, prebiyotiklerin faydaları çoktur fakat bunu beslenmesine eklemeden önce veterinerinize veya bir hayvan beslenme uzmanına danışmak daha güvenli olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Nawaz, A., Irshad, S., Hoseinifar, S. H., & Xiong, H. (2018). The functionality of prebiotics as immunostimulant: Evidences from trials on terrestrial and aquatic animals. Fish & shellfish immunology76, 272-278.
  • Gibson, G. R., & Rastall, R. A. (2006). Prebiotics: development & application (pp. 101-110). Chichester: John Wiley & Sons.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.