Yaygın İnsan Yiyeceklerinin Neden Olduğu Kedi Zehirlenmeleri

27 Nisan 2021
İnsan yiyeceklerinin neden olduğu kedi zehirlenmeleri gerçek bir durumdur. Hatta bazı veterinerler spesifik olarak kediler için tasarlanmamış herhangi bir gıdanın kedilerin sindirim sistemini etkileyebileceğini ve kusma, ishal ve iştah kaybına neden olabileceğini düşünmektedir. Size hangi insan gıdalarının bir kedi için güvenli olmadığını anlatmak üzereyiz.

Kedi zehirlenmelerinin genellikle insan yiyeceklerinden kaynaklandığını biliyor muydunuz? Kedigiller kedi mamalarını (özellikle ıslak türdekileri), pateleri ve ton balığını sevdikleri için onlara herhangi bir insan yiyeceği vermek gerekli değildir.

Temel olarak, bu üç tür yiyecek, bu hayvanın beslenmesini oluşturmalı. Bazı sahipler, evcil hayvanlarının menüsünü biraz değiştirmeyi düşünür ve kendi yiyeceklerini onlarla paylaşmakta bir sıkıntı görmezler. Ancak çok dikkatli olmaları gerekir çünkü bunların bir kısmı kedi zehirlenmeleri yaşanmasına yol açabilir. Bu zehirlenmeye neden olabilecek yiyeceklerin hangileri olduğunu bilmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin.

İnsan Yiyeceklerinin Neden Olduğu Kedi Zehirlenmeleri

Evcil hayvanlarınıza insan yiyecekleri yedirirken, onlarla paylaştığınız gıdaların hangileri olduğuna dikkat etmelisiniz. Tabağınızdan onlara belirli şeyler verdiğinizde kedinize bir kötülük yapıyor olabileceğinizi fark etmeyebilirsiniz.

Gittikçe daha fazla insan, hayvanları da dahil olmak üzere evde herkes için akşam yemeği yapmayı tercih ediyor. Ancak, onlar için hazırladığınız her şeyin sağlıkları için toksik ya da zararlı olabilecek maddeler içermemesi çok önemlidir. Aşağıdaki, kedi zehirlenmeleri yaşanmasına yol açabilecek  yiyecek maddelerine çok dikkat edin:

1. Çikolata Kedi Zehirlenmeleri Yaşanmasına Neden Olabilir

Bir insanın eliyle beslediği bir kedi.

Bu size garip gelebilir ama bazı insanlar evcil hayvanlarına çikolata verir. Onlar çikolatayı sevdikleri için hayvanlarının da seveceğini düşünürler. Hayvanlar ağızlarındaki tatlı tadı severler ama bilmedikleri şey bunun sağlıkları için ne kadar zararlı olduğudur.

Çikolata, merkezi sinir sistemini uyaran bir alkaloit olan teobromin adlı bir madde içerir. Bu madde, daha hafif bir etkiye sahip olmasına rağmen kafein ile akrabadır. Kedi vücudu bunu sindiremez, bu yüzden ortadan kaldırılması daha uzun sürer ve hayvanların kalp atışlarını hızlandırabilir. En yaygın semptomlar aşırı heyecan, kusma, ishal ve hatta aşırı miktarlarda yenildiğinde ölümdür.

2. Kahve

Kahve için tipik olan kafein, kediler için tehlikeli olan bir başka maddedir ve sinir sisteminde bozukluklara yol açabilir. Toksisitesi nefes darlığı, nöbetler, çarpıntı, huzursuzluk, kusma ve ishal şeklinde ortaya çıkabilir.

3. Çiğ Balık

Kedilerin en sevdiği yiyeceklerden biri konserve ton balığı olsa da, çiğ balık yemek onlar için zehirli olabilir. Bunun nedeni, ölü hayvanların genellikle yutulduğunda herhangi birinin sağlığına zararlı olan bakteriler içermesidir. Buna ek olarak, çiğ balıkta bulunan enzimler B1 Vitaminini yok eder, ki bu da bir hayvanın vücudunun uygun şekilde fonksiyon göstermesi için elzemdir.

Bunun yanı sıra, kedilerin çiğ balık kemiklerini yemeleri ihtimali söz konusu olduğunda ek bir endişe de var. Bunun nedeni, onları iyi çiğnemezlerse bu kemiklerin sindirim kanallarını ya da midelerini yırtabilecek olmalarıdır. Ayrıca, ton balığı söz konusu olduğunda, cıva zehirlenmesini önlemek için porsiyonları azaltmak önemlidir.

4. Narenciye Kedi Zehirlenmeleri Olmasına Yol Açabilir

Limon, portakal ve greyfurt gibi meyvelerin hepsi bir kedi midesini rahatsız edebilir ve ishale yol açabilir. Hayvanınıza vermemeniz gereken diğer meyve türleri arasında üzümler vardır çünkü kedilerin böbreklerini etkileyebilirler. Ayrıca, avokado kediler için zehirli olan persin adlı öldürücü bir madde içerir.

5. Tavuk Kemikleri

Köpekler kemikleri sever ve bunları bazı kedi yavruları da sever. Ancak bunlar herhangi bir şekilde pişirildiğinde onlar için tehlikelidir. Bu durumda, tehlike hayvan için zehirli olabilecek herhangi bir bileşen içerdiklerinden değil, kıymıklara ayrılmaları nedeniyledir. Bunlar, tıpkı balık kemiklerinde olduğu gibi, ağızlarında ve sindirim kanallarında bir şeyleri parçalayabilir. Bu tür bir hasar veteriner müdahalesi gerektirecektir.

6. Soğan ve Sarımsak

Bu ikili, kırmızı kan hücrelerini yok edebilen ve bir kedide anemiye yol açabilen bir element olan tiyosülfat içerir. Bu bileşik ayrıca pırasa ve frenk soğanının içinde de bulunur. Buradaki semptomlar zayıflık, ilgisizlik, kusma ve yemeğe az ilgi göstermektir.

7. Tatlılar ve Şekerler

Tatlıları kim sevmez! Hayvanlar da onları bizim kadar severler çünkü şeker bağımlılık yapıcı olduğu kadar lezzetlidir de. Ancak aşırı şeker tüketimi insanlar için kötü olduğu gibi kediler için de kötüdür. Uzun vadede şeker alınması, tip II diyabete ve ayrıca obeziteye yol açabilir.

Kedi Zehirlenmeleri – Diğer Yiyecekler

Kuru mama yiyen bir kedi.

Kedi zehirlenmelerine kuru üzüm, alkol, köpek maması, domates ve patates gibi diğer yiyecek türleri de neden olur.