Kedinizin Kesinlikle Bayılacağı Ödül Mamasını Keşfedin

Evcil hayvanlar aileden biri gibidir. O yüzden bugün size kedi nanesinden bahsedeceğiz: kedi dostunuzun kesinlikle bayılacağı bir ödül maması.
Kedinizin Kesinlikle Bayılacağı Ödül Mamasını Keşfedin

Son Güncelleme: 22 Kasım, 2020

Evcil hayvanlar aileden biri gibidir. Onlarla ilgilenir, onları sever ve karşılıksız bir şekilde şımartırız. Bununla beraber, bazı zamanlar bir köpeğe hediye almak bir kediye hediye almaktan çok daha kolay gözükür. Bir köpeği mutlu etmek çok da zor değil: sadece bir yürüyüşe çıkartın ya da akşamdan kalan yemek artıklarını verin ve çılgın gibi kuyruk sallamalarını izleyin. Öte yandan kediler için işler farklıdır. O yüzden bugün size kedi dostunuzun kesinlikle bayılacağı ödül maması olan kedi nanesinden bahsedeceğiz.

Bulunmaları köpek ödül mamalarını bulmaktan daha zor olsa da kedinizin kesinlikle deliye döneceği bazı şeyler var. Aldıkları zevki köpek dostlarımız kadar enerjik bir şekilde ifade etmeyebilirler ama kedinizin neredeyse kesinlikle seveceği bir bitki var: kedi nanesi. Bu yazımızda bu bitki hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Kedi nanesi – çok özel bir ödül maması

Kedi nanesi yiyen bir kedi

Bilimsel ismi Nepeta Cataria olan kedi nanesi aynı zamanda yaban sümbülü olarak da bilinir. Karşı konulamaz bir kedi ödül maması yaratmak için birçok şirket tarafından kopyalandı ve pazarlandı.

İsmi ve fiziksel görüntüsüne rağmen kedi nanesi aslında nane ile, hatta ballıbabagiller ailesi ile bile akraba değildir. Hatta aslında lavanta ve kekik gibi bitkilere olan akrabalığı daha yakındır. Bu sürekli bitkinin kalın dişli yaprakları ve güzel, sarı çiçekleri vardır. genellikle kuru iklimlerde yetişir.

Eğer bir kedi bu bitkilerden herhangi birisi ile karşı karşıya gelirse, tam olarak yemeden yapraklarını çiğnemeye başlayacaktır. Belki de hafif nane kokusu dikkatini çekiyor ya da başka bir şey gerçekleşiyor. Kedi dostumuzun dikkatini çeken şey her ne ise, bunun alışılmadık etkilerini kaçırmak çok mümkün değil.

Kedi nanesi – kedileri nasıl etkiliyor

Kedi nanesi sindirdikleri ilk an kedinizin, köpeklere ödül maması verdiğiniz zamanki gibi daha hareketli ve oyuncu olduğunu fark edebilirsiniz. Ama eğer yemeye devam ederlerse biraz garip davranmaya başlayabilirler!

Yerde sürünmeye ve yuvarlanmaya başlayabilir, normalden daha gergin ve endişeli olabilir ya da evinizdeki eşyaları rastgele avlamaya başlayabilir. Sanki tüm hislerinin hassasiyeti artmış gibi. Bu davranış daha fazla kedi nanesi yemeseler bile yarım saat ya da daha uzun sürebilir. Bu ödül mamasının aslında kediler için bir tür yasal uyuşturucu gibi olduğu söylenebilir.

Bu genel olarak göreceğiniz reaksiyondur ama bazı kediler tamamıyla farklı bir şekilde tepki verir. Bazıları daha çok rahatlarken diğerleri dalgın dalgın bir noktaya bakar ve garip sesler çıkarır.

Kedi nanesi kedileri neden etkiler?

Bu reaksiyona dair açıklamalardan biri bu bitkinin ana bileşenidir: nepetalaktonAslında kimyasal kompozisyonu dişi kedilerin idrarına çok benzerdir ve ilgilerini çeken şey de bu olabilir.

Bir diğer sebep kedi nanesinin, kedilerin cinsellik feromonlarına fazlaca benzerlik göstermesidir ki bu da dişi kedilerin erkek kedilere nazaran kedi nanesine daha güçlü tepki vermesinin sebebidir. Garip olan şu ki kısırlaştırılmış kediler bile bu doğal ödül mamasına karşı ilgi duyar.

Kedi nanesinin kedilerin üzerindeki olumlu etkileri bu bitkiyi oyuncak, yatak ve farklı ürünlerin içine yerleştiren evcil hayvan oyuncağı firmaları tarafınca gayet iyi biliniyor.

İster kendi yatağında uyumayı öğretmek olsun ister ihtiyaç kutusunu kullanmak ya da mobilyalarınızı değil de tırmalama direğini kullanmak olsun, kedinizi eğitmek için de çok faydalı bir alet olabilir. Eğer olumlu pekiştirme kullanmak istiyorsanız, kusursuz bir ödül mamasıdır.

Bu ödül maması olumsuz etkiler barındırıyor mu?

Mamasını yiyen bir kedi

Evet, var. Ölçülü olmak gerek derler ve kedi nanesi konusunda da gereken tam olarak bu. Ara sıra bir ödül olarak verebilirsiniz ama aşırı dozlarda tüketimi kedinizin hasta olmasına ve hatta mide ağrıları çekmesine sebep olabilir.

Aynı zamanda aşırı heyecanlı olmalarına sebep olabilir ve eğer çok fazla yerlerse saldırgan bile olabilirler.

Bununla beraber, çok fazla tüketmelerine izin vermediğiniz sürece, kedi nanesinden daha doğal bir ödül maması bulamazsın. Tamamen çıldırmalarına sebep olabilse de benzersiz özellikleri sayesinde mutlu ve rahat hissetmelerine de yol açacak. Peki neyi bekliyorsunuz? İster doğal ister ticari kedi nanesi olsun, kediniz bu müthiş ödül mamasına bayılacak.

İlginizi çekebilir ...
Kedi Nanesi Nedir?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedi Nanesi Nedir?

Kedi nanesi ya da “catnip”, kedilerin üstünde sarhoş olmuşlar gibi bir etki bırakarak normalden daha hareketli olmalarına neden oluyor.