Kedi Kısırlaştırma: Güvenli ve Gerekli Bir Şey mi?

Kedi kısırlaştırma ve sterilizasyon, evcil hayvan sahiplerinin yüzleşmek zorunda oldukları en büyük manevi ikilemlerden birisi. Tabii ki de bu iş sorumluluk gerektiren bir şey, ancak yine de yapmak veya yapmamak tamamen size bağlı.
Kedi Kısırlaştırma: Güvenli ve Gerekli Bir Şey mi?

Son Güncelleme: 10 Ocak, 2020

Bir evcil hayvana sahip olmak biz insanlar için oldukça güzel. Ama ne yazık ki, nadiren evlerinden çıkan kedilerde libidonun çok yükselmesi gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Kedilerin bu durumlarını ifade etme biçimleri, hem siz hem de onlar için oldukça can sıkıcı olabilir. Yani, böyle bir senaryo söz konusu olduğunda, kedi kısırlaştırma en iyi seçenek olabilir, çünkü, bunu yapmak, hayvanınızın sakinleşmesine yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, bu ikiniz için de, birlikte bir hayatı çok daha katlanılabilir bir hale getirecektir.

Bunlara ek olarak, kedinizi kısırlaştırmak, istenmeyen gebelikleri ve kaygıyı önlemeye yardımcı olacaktır ve sonuç olarak evcil hayvanınızın saldırganlığını azaltır. Bunu yapmak, yani sterilizasyon, hem erkek hem de dişi kediler için iyi olabilir. Ayrıca, bu tür bir müdahaleyi tercih ettiğinizde, birçok istenmeyen tıbbi durumu önlemek çok daha kolay bir hale gelecektir. Sokak kedilerinin yüksek nüfuslarının şu anda dünya çapında büyük bir sorun olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, bu hareket tarzı daha da fazla önem kazanıyor.

Bu tür ameliyatlar erkek ve dişi kediler için tamamen farklı şekillerde uygulanıyor. Bu nedenle, bu konuyu iki bölüme ayırmak daha iyi olacaktır. Böyle açıkladığımızda, siz de, kısırlaştırmanın her iki cinsi de nasıl etkileyebileceğini görebilirsiniz.

Kedi kısırlaştırma

Kedi kısırlaştırma oldukça yaygın bir prosedür

Erkek kedi kısırlaştırma

Erkek kedilerde kısırlaştırma genellikle veterinerler tarafından şiddetle tavsiye edilir, çünkü testis kanseri gibi ciddi hastalıklar, periyodik olarak seks yapmayan hayvanlarda çok daha yaygındır. Bu durum, aslında, düşündüğünüzden çok daha yaygın ve tehlikelidir.

Kısırlaştırılmış olmayan bir erkek kedi tarafından üretilen testosteron seviyeleri çok yüksektir ve bu durum, diğerleri ile birlikte adenom, prostat ve iyi huylu prostat hiperplazisi gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bir kediyi sterilize etmek için veterinerler, her iki testisin de çıkarılması anlamına gelen, orşiektomi uygularlar. Bu basit cerrahi prosedür ile kedilerdeki ana hormon kaynağı da çıkarılmış olur. Bu, aynı zamanda hayvanın dişilerle herhangi bir teması olmamasından kaynaklanan cinsel anlamdaki hayal kırıklığını da azaltır.

Kısırlaştırma sürecinde, genel anestezi kullanarak kedinin uyutulması zorunludur. Bu, çok az risk taşıyan veya hiç risk taşımayan oldukça basit bir prosedürdür. Buna ek olarak, kedi her şeyin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için önceki gece öğününü atlamalıdır.

Genellikle, erkek kediler bu prosedür için geceyi klinikte geçirmezler. Hatta, testisleri çıkarmak için gereken kesi çok küçüktür ve dikiş gerektirmez. Bu anlamda, erkek kedilerin kısırlaştırılması, köpek kısırlaştırmasına da çok benzer. Aslında, kedilerde bu işlem çok daha basittir, çünkü kesi tabii olarak çok daha küçüktür.

Dişi kedi kısırlaştırma

Kediler için hastane hayatı oldukça zor

Dişi kedileri kısırlaştırmak yoluyla önlenen en yaygın hastalıklar uterus ve yumurtalıklar ile ilgili olanlardır. Bu hastalıklara en yaygın örneklerden bazıları, polikistik yumurtalıklar, kanser ve pyometradır.

Bu prosedür dişi kedinin üreme organlarının iç kısımda olması nedeniyle, erkek kedilerden çok daha karmaşıktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için veterinerin yumurtalıkları ve uterusu çıkarması gerekir ve kedi genel anestezi altında uyutulmalıdır.

Bu durumda, ayrıca, dişi kedinin dikişe de ihtiyacı olacaktır, çünkü kesi boyutu erkekle karşılaştırıldığında çok daha büyüktür. Ancak, eğer her şey yolunda giderse, ameliyatın aynı gününde evlerine dönebilirler.

Ameliyattan sonra, dikişlerin alınabilmesi için kedi yaklaşık 8 ila 10 gün içinde veterineri ziyaret etmelidir. Yaranın intradermal olabileceği zamanlar da olabilir, bu tür durumlarda vücut dikişleri kendiliğinden eritir ve kedinin kliniğe gelmesi gerekmez. Ancak, bu sadece bir durumda geçerlidir, enfeksiyon olmadığında.

Kedi kısırlaştırması: sonuç

Hepimizin açık bir şekilde görebileceği gibi, kedi kısırlaştırmanın birçok faydası var. Her şeyden çok, kedinizin cinsel olarak aktif mevsimi boyunca rahatlamasını kolaylıkla hissedebilirsiniz.

Sterilize edilmemiş bir kedinin bu sezon boyunca evinizde kilitli kalması gerçekten de sinir bozucu olabilir. Bununla birlikte, kısırlaştırma bu stresi hafifletmek için bir çözüm olsa da, bu cerrahi prosedürün miyavlamaları tamamen ortadan kaldırmadığı zamanlar olduğunu da bilmelisiniz. Yine de, tamamen bitmese de, bu miyavlamalar önemli ölçüde azalırlar.

Bir kedinin, evin içinde yaşayıp yaşamaması konusundaki tartışmalara benzer şekilde, sterilize edilip edilmeyeceği konusunda da birçok etik ikilem vardır. Bir uzmana sorarsanız, muhtemelen yukarıda belirtilen sayısız hastalıktan kaçınmak için size bu yola gitmenizi söyleyecektir. Ancak, her şeyde olduğu gibi, bu kararın da artıları ve eksileri vardır.

Bunu yapmaya karar verirseniz, diyetlerine daha fazla dikkat etmelisiniz. Bunun nedeni, kedilerin bu şekilde rahatladıklarında ve hareketsiz yaşamlarının tadını çıkarmaya başladıklarında, şişmanlama eğiliminde olmalarıdır. Tabii ki, kedinizin diyetine dikkat etmek, onun cinsel olarak aktif mevsiminde onunla baş etmeye çalışmaktan çok daha kolaydır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Nutro expertos. 14 noviembre 2016. Castrar a un gato: todo lo que necesitas saber.

  • nutroexpertos.com/castrar-gato-lo-que-necesitas-saber/?cn-reloaded=1
  • Purina PRO Plan. La castración del gato.

  • purina.es/gato/pro-plan/consejos/cuidados-para-la-salud/la-castracion-del-gato-cuando-hacerlo-y-las-ventajas-de-esterilizar
  • Plataforma gatera. Fuente Gemfe. Esterilización del gato.

  • http://plataformagatera.org/post-6-esterilizacion-del-gato

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.