Evcil Hayvan Güvenliği: Köpek ve Kediler İçin Mikroçip

Köpek ya da kedinize bir mikroçip takmak onların güvenlikleri ve sizin zihin rahatlığınıza çok iyi gelebilir. Evcil hayvanınız eğer kaybolur ya da çalınırsa size yasal bir koruma sağlar ve uygulaması kolay bir prosedürdür.
Evcil Hayvan Güvenliği: Köpek ve Kediler İçin Mikroçip
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler ve kedilere mikroçip takmanın ne kadar etkili olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Bu küçük aygıt esasen evcil hayvanınızın nerede olduğunu anlamanızı sağlıyor. Evcil hayvanınız eğer kaçar, çalınır ya da buna benzer bir şey olursa size yardım edebilir. Etkili ve değerli bir evcil hayvan güvenliği stratejisidir ve birçok insan kedileri ya da köpeklerine mikroçip takmayı tercih etmeye başladı.

Köpek ve kediler için mikroçip nedir?

Bu çip hayvanları tanımlayan elektronik bir cihazdır ve köpek ve kedilerde oldukça iyi sonuçlar verir. İki basit parçadan oluşur. Birisi cihazın kendisi ve diğeri de cihazı koruyan kapsül. Bu kapsül de hayvanın iç organlarına zarar vermeyecek bir çeşit camdan yapılmıştır. Aynı zamanda bir pirinç tanesi kadar küçük.

Mikroçipli bir köpek

Köpeğinize mikroçip takması gereken tek kişi veterinerinizdir. Çok ciddi bir prosedür olmasa da köpeğinizin vücuduna bir şeyin fiziksel olarak sokulması gerekir. Bunun yapıldığı en yaygın yer ise enselerinin arkasıdır.

Ama endişe etmeyin çünkü implant işlemi oldukça risksiz ve sorun çıkarma eğilimi yok. Hızlı ve kolay bir prosedür. Evcil hayvanınızla bağlanan özel bir numara sayesinde çalışır. Yani aslında evcil hayvanınız için bir tür kimlik kartı görevi görür.

Bu çipi evcil hayvanınıza bir kere takmanız ömrü boyunca yeterli olacaktır. Bu noktadan sonra hiçbir şey yapmanıza gerek kalmaz ve hayvanınızın bilgisi veri tabanına iletilir. Her ülkenin kendi veri tabanı vardır. Mikroçip hem hayvan hem de sahibi hakkında (adresi vb.) bilgiler barındırır.

Köpeğin yaşı

Söz konusu köpekler olduğunda en az iki aylık olmadan önce mikroçip taktırmamalısınız. Veterinerinize kesinlikle gerçek ve geçerli bilgileri vermelisiniz çünkü sonrasında değiştirme şansınız olmaz. Eğer köpeğiniz kaybolur ya da çalınırsa başta verdiğiniz bu bilgileri kullanarak onu bulmaya ve kimliğini saptamaya çalışırlar.

Eğer taşınırsanız ya da köpeğin sahibi değişirse elinizden geldiğince hızlı bir şekilde bunu veterinerinize bildirmelisiniz. Onlar da sonrasında veri değişimi işlemini başlatırlar. Evcil hayvanınızın ölürse de bunu veterinere bildirmelisiniz.

İspanya’nın Madrid şehri tüm kedi ve köpeklerin mikroçip takmasını zorunlu hale getirdi. İspanya’nın diğer birçok bölgesi de bu durumu örnek aldı ve artık bu küçük aygıt ülkenin çoğunluğunda zorunlu hale geldi.

Kedi ve köpek mikroçipi ne işe yarar?

Bu cihazın birçok farklı fonksiyonu var. Bir evcil hayvan sahibi olarak size sağlayabileceği çokça faydası mevcut:

  • Hayvanın size ait olduğunu her zaman yasal olarak kanıtlayabileceksiniz.
  • Eğer kaybolursa çipin üzerindeki bilgileri kullanabilirsiniz.
  • Çip, insanların köpek ve kedilerini terk etmesini önleyebilir. Dünyanın birçok yerinde evcil hayvanlarını terk eden ya da onları istismar eden insanları cezalandıran yasalar var.

Bir mikroçip, hayvanın sahibinin tam olarak kim olduğu bilgisini içerisinde bulundurur. Bu kişi hayvanının tüm sorumluluğunu üzerinde taşır. Adres, sahip değişimi gibi şeyleri veterinerinize bildirmeniz işte bu yüzden çok önemlidir.

Eğer köpek ya da kediniz çalınır veya kaybolursa ne olur?

Elbette birçok insan evcil hayvanlarının tasmalarına etiket yerleştiriyor. Kaybolur ya da çalınırsa bu da nerede olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte bu metot tam olarak güvenilir sayılmaz. Etiket düşebilir ya da birisi basitçe etiketi koparabilir. Bu da çipi hem köpek hem de kediler için çok daha güvenilir bir seçenek haline getirir.

İşler yaşadığınız şehir, bölge, il ya da ülkeye göre değişebilir. Bu yüzden böyle bir şey başınıza gelirse kime ulaşmanız gerektiğini öğrenin. Aynı zamanda hayvanınızı alıp almadıklarını öğrenmek için barınakları da arayın. Eğer köpek ya da kedinize rastlamamışlarsa polisi arayabilirsiniz.

Bir kedi ve köpek

Eğer polise şikayette bulunursanız elinizde bazı bilgiler olmalı. İlk olarak kendi kişisel bilgilerinizle beraber hayvanın çip numarasını vermelisiniz. Bundan sonra da hayvanın ortadan kaybolması hakkında bildiğiniz her şeyi anlatabilirsiniz. Mikroçip sayesinde kayıp hayvanlar genellikle çok kısa bir zaman içerisinde bulunabilirler.

Bununla beraber eğer kayıp bir hayvanı bulan kişi sizseniz az önce bahsettiğimiz yerlere gitmelisiniz. Oradaki insanlar hayvana bakıp mikroçipi kullanarak gerekli bilgileri edinebilirler. Kayıp bir hayvanın sahibine geri dönmesi için en hızlı yol bu.

Kedi ve köpekler için mikroçip son zamanlarda yapılmış en iyi icatlardan birisi. Hayvanlarına çip taktırmış her evcil hayvan sahibi cihazdan oldukça memnun. Umudumuz yakında dünyanın her yerinde bu aygıtın zorunlu olması.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.