Kediniz ya da Köpeğinizi Rahatsız Etmekten Nasıl Kaçınabilirsiniz

Eğer kedi ya da köpeğiniz garip davranıyorsa, rahatsız ya güvensiz hissediyor olabilir. Evcil hayvanınızın bu şekilde hissetmesinden nasıl kaçınabileceğinize dair size bazı ipuçları vereceğiz!
Kediniz ya da Köpeğinizi Rahatsız Etmekten Nasıl Kaçınabilirsiniz

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2021

Evcil hayvanınız ile aranızdaki bağ ne kadar güçlü olursa olsun, hala tamamen farklı iki tür olduğunuzun farkında olmalısınız. Davranışlar ile ilgili farklılıklar ve anlaşmazlıklar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda evcil hayvanınızın sadece nelerden hoşlandığını değil nelerin onu rahatsız ettiğini ve güvensiz hissettirdiğini de bilmelisiniz. 

Herkes beraber yaşamanın zor olduğunu söyler ve bu doğru. Köpek ya da kedinizi her ne kadar severseniz sevin, karakter ve davranışlarına adapte olana kadar işler karmaşık olabilir.

Ve bu karmaşıklığı sadece insanlar hissetmez. Hayvanlar da aynı şekilde bunu hissedebilir. Evcil hayvanınızı anlamak ve onu rahatsız edebilecek şeylerden kaçınmak için hadi bazı potansiyel davranış sorunlarına bir göz atalım.

Evcil hayvanınızı rahatsız eden şeyler

Köpekler ve kediler farklıdır ve bu yüzden onları rahatsız ya da güvensiz hissettirebilecek şeyler de farklıdır. O yüzden hadi her iki grubu da inceleyerek başlayalım.

Kedileri rahatsız eden şeyler

Rahatlamış bir kedi

Kediler rutinden hoşlanır. Aynı zamanda oldukça özgür ve hislerini pek belli etmeyen hayvanlardır. İşte bu yüzden etraflarında onları rahatsız edecek bir şey olduğunda buna tepkilerini anlamak köpeklere nazaran daha güç olabilir.

Kedilerin rahatsız olma sebepleri şunlar olabilir:

 • Rutin değişikliği: Evdeki bir mobilyanın değişmesi bile bir kediyi rahatsız edebilir.
 • Suistimal edilmek: Hayvanlar onlara kötü davranmamıza hazır değiller. Kedilerin sakin doğası onları bu duruma daha da az hazır bir hale sokar. Fiziksel ya da sözlü, taciz durumlarından gerçekten çok etkilenirler.
 • Kıskançlık: Kediler bölgelerine çok düşkündür. Bunun bir sonucu olarak eve yeni bir kedi gelmesi demek, alanlarını paylaşmak zorunda oldukları anlamına gelebilir. Aynı zamanda sahiplerinden eskisi kadar sevgi görmemelerine de sebep olabilir.
 • Stres: Yukarıda bahsettiklerimiz ve başka birçok sebep kedinizin stres hissettiği anlamına gelebilir. Kediniz stres altında hissederken rahatsız hissedebilir ve uygunsuz davranmaya başlayabilir.

Rahatsız hisseden bir kedinin doğuracağı sonuçlar

Eğer dikkatinizi verirseniz kedinizin rahatsız davranışları apaçık görülebilir olacaktır. Örneğin, kutularından dışarıya kedi kumu atmaya, iştahlarını kaybetmeye ya da her yere mama fırlatmaya başlayabilirler. Aynı zamanda ev içinde kazalar yaşamaya başlayabilir, canlarını yakacak kadar kendilerini yalama ya da tırmalama tahtalarını aşırı bir şekilde kullanma yoluna da girebilirler.

Buna ek olarak kelleşmiş ya da kızarmış noktalar gözlemlemeye de başlayabilirsiniz ve bu da stresin bir işaretçisidir. Kedinize yardım etmek için ne yapabilirsiniz?

 • Evde sakinleştirici aromalar kullanmak
 • Herhangi bir kıskançlık durumunda sabırlı olun
 • Başka bir kedi daha sahiplenin (adaptasyon sürecini kabul ederek)

Köpeğinizi rahatsız eden davranışlar

Köpekler kedilerden daha farklılardır çünkü köpeklerin hayata karşı bakış açısı daha olumludur. Rahatsız olmaları bir nebze daha zor olabilir ama bu vakitlerde de şu sebepten dolayı gerçekleşirler:

 • Travma: Eğer daha yetişkin bir köpek sahiplendiniz ve ilginç davranışlar gözlemliyorsanız hayvanın terk edilmiş ya da istismara uğramış olma ihtimali vardır.
 • Onları insanlaştırmak: Köpekler hayvandır, insan değil. Onlara ilgi göstermeli, ihtiyaçlarını karşılamalı ama bunları da onlara insanmış gibi davranacak kadar aşırı yapmamalıyız. Hatta bu da bir tür istismardır.
 • Aşırı koruma ya da izolasyon: İkisi de bir köpek için iyi değildir.
 • Kıskançlık: Yeni bir köpek de önceki köpeğinizin güvensiz hissetmesine sebep olabilir

Eğer saldırganlık, aşırı havlama ya da kuyruğunu ısırmaya çalışmak veya daireler çizmek gibi aynı hareketi sürekli olarak tekrar etme gibi garip hareketlerde bulunuyorsa, köpeğiniz muhtemelen rahatsız hissediyordur.

Köpeğinize nasıl yardım edebilirsiniz

Rahatça uzanmış köpek

Köpeğinize yardım etmenin en iyi yolları:

 • Onunla etkileşiminize keskin sınırlar koyun. Ona bolca sevgi ve ilgi verin ama başta sizin olduğunuzu kesin bir şekilde ortaya koyun.
 • Egzersiz yapın. Egzersiz toksinleri ortadan kaldırır ve bir köpeğin rahatlamasını sağlar.
 • Ceza vermekten kaçının. Daha önceki birkaç yazımızda da görebileceğiniz gibi olumlu pekiştirme, ceza vermekten her zaman daha iyidir. Köpeğinizi cezalandırmak durumu sadece daha da kötü bir hale sokacaktır.

Yeni bir evcil hayvan edinmek ilk başta bir nebze karmaşık olabilir ama bu ipuçlarını takip ederseniz her şeyin yoluna gireceğine eminiz!

İlginizi çekebilir ...
Evcil Hayvanınız İçin En İyi 10 Sosyal Ağ
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Evcil Hayvanınız İçin En İyi 10 Sosyal Ağ

Sosyal medya sadece insan dünyasını değil aynı zamanda evcil hayvan dünyasını da değiştirdi. Günümüzde bunun için kullanabileceğiniz pek çok sosyal ağ var.