Gençlik Hastalığının Yayılması Ve Tedavisi

Gençlik hastalığı o kadar ciddi bir sorundur ki köpekler hayatları boyunca nüksetmelerle karşılaşabilir, daha da kötüsü ölebilirler. Bu hastalık özellikle yavru köpekleri veya bağışıklık sistemi zayıf olan daha yaşlı köpekleri etkiler.
Gençlik Hastalığının Yayılması Ve Tedavisi

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Gençlik hastalığı, oldukça bulaşıcı bir virüs nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle yavru köpekleri etkiler ve zamanında tedavi edilmezse geri dönülmez etkilere ve hatta ölüme bile yol açabilir. Bu yazıda köpeklerde gençlik hastalığının yayılması ve tedavisiyle ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Gençlik hastalığının yayılması

Bu hastalık inanılmaz derecede tehlikelidir ve çoğu zaman yavru köpekler ya da bağışıklık sistemi zayıf olan köpekler için ölümcül olabilir. Solunum yollarını, sindirim sistemini ve sinir sistemini etkileyen çok bulaşıcı bir viral patolojidir.

Köpekler, gözyaşı, salya ve mukus gibi vücut salgılarına dokunmaları sonucu bu hastalığa yakalanırlar. Bir köpek hapşırdığında veya öksürdüğünde, virüs barındıran küçük hastalık damlalarını çevreye yayabilir.

Aktarım daha çok yavru köpeklerle iletişim halinde olan yavru köpekler arasında gerçekleşir. Ancak bu, köpeğinizi yürüyüşe çıkarmayarak onu bu hastalıktan koruyabileceğiniz anlamına gelmez.

Bu virüs o kadar bulaşıcıdır ki, bilmeden, enfekte olmuş bir başka köpekle oynadığınızda virüs kıyafetlerinize veya ellerinize bulaşabilir. Bu nedenle bir başka köpeğe dokunduktan sonra ellerinizi temizlemeniz çok önemlidir.

Yavru köpeğiniz varsa önlem almak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır. İlk adım olarak, köpeğiniz, veterinerin size verdiği aşı programına göre aşılanmalıdır.

Ayrıca, özellikle de bu hastalığın belirtilerini gösteriyorlarsa, köpeğinizin etkileşime geçtiği diğer köpeklere çok dikkat etmeniz önemlidir.

Gençlik hastalığının belirtileri nelerdir?

Bir sorun olduğunu gösteren ilk işaret ateştir. Ancak tek belirti bu değildir çünkü gençlik hastalığı vücudun pek çok kısmına saldırır.

yaşlı kadının kucağında yatan köpek

Solunum yollarındaki atak nedeniyle köpek hapşırmaya ve öksürmeye başlar. Burnu akar. Ayrıca göz kapaklarından ve burundan sarı renkli bir akıntı gelir. Bu da enflamasyona, yani konjunktivit geliştiğine işaret eder. Mukus nedeniyle köpeğin nefes alması zorlaşır ve virüs akciğerlere ulaşırsa pnömoniye yol açabilir.

Sindirim sistemine gelince, virüs, şiddetli gastroenterit nedeniyle kusmaya ve ishale yol açar. Köpek yalnızca bu belirtiyi gösterirse, hemen hastalığının gençlik hastalığı olabileceğini düşünmemelisiniz. Bu durum büyük ihtimalle yediği bir şeyden kaynaklanıyordur.

Bu hastalık, sinir sistemi açısından şiddetli sonuçlar doğurabilir. Hayvan hayatta kalırsa hayatı boyunca tekrar nüksetme sorunu görülebilir. Ani ataklar, kasılmalar, sinirsel tikler, kas spazmları ve felç oldukça sık görülür.

Gençlik hastalığının tedavisi var mıdır?

Günümüzde henüz bu viral enfeksiyonun belli ve etkili bir tedavisi yoktur. Ancak köpeğinizin enfekte olduğunu düşünüyorsanız yine de onu hemen bir veterinere götürmelisiniz.

veteriner köpek muayene

Veteriner semptomları yatıştıracak ve köpeğin çok fazla acı çekmesini engelleyecektir. Bazı balgam söktürücüler ve antibiyotikler balgamı yok etmeye yardımcı olacak, diğer ilaçlar ise kusmayı ve öksürüğü durduracaktır.

Hayvanın sağlığını iyileştirmek için bazı besinsel takviyeler kullanılacaktır. Sinirsel tikleri varsa köpeğin daha çok B vitamini tüketmesi önerilir.

Özellikle de su içmek istemiyorsa, köpeğinizin vücudunu sıvısız bırakmamaya dikkat edin. Ayrıca burnunu ve gözlerini sürekli sterilize edin.

Köpeğinizde iştah eksikliği varsa, en azından küçük boy ıslak konserve yiyecek yemesini sağlamaya çalışın. Bu, onlara kuru yiyecekten daha cazip gelecektir. Köpeğinizi şımartmanız ve onunla bol bol ilgilenmeniz de kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olmanız için çok önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerde Gençlik Hastalığı
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Köpeklerde Gençlik hastalığı, en çok rastlanan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Yavru köpekler, özellikle bu hastalığa karşı çok savunmasızdırlar.