Organik Mama Kullanmaya Başlamalı Mısınız?

Çoğu insan, daha çevre dostu ve sağlıklı bir yaşam tarzı için organik yiyecekler almayı tercih etmektedir. Peki, tüylü dostlarımız için de organik mama kullanmaya başlamalı mıyız?
Organik Mama Kullanmaya Başlamalı Mısınız?

Son Güncelleme: 07 Kasım, 2019

Hemen her yerde organik yiyecek satın alabilirsiniz. Peki, bu organik yiyeceklerin faydaları tam olarak nedir? Organik mama kullanmaya başlamak, hayvanlarımızın sağlığını desteklemek için harika bir seçenektir.

B12, çinko asit ve E vitamini gibi vitamin ve mineral içeren organik mamalar, evcil hayvanlarınızın sağlığı için faydalıdır. Genel anlamda, organik tavuk, esmer pirinç, sebzeler ve keten tohumu gibi doğal içeriklerden oluşur.

Her türlü bütçeye uygun organik mamalar

Evcil hayvanınız için organik mama almayı çok pahalı bulabilirsiniz ancak bu her zaman doğru değildir. Piyasada uygun fiyatlı birçok organik mama ve ödül maması bulabilirsiniz. Bunları hem online sipariş verebilirsiniz hem de evcil hayvan mağazalarından satın alabilirsiniz.

Organik mamaya geçiş yapan evcil hayvan sahipleri, besinler daha doyurucu ve besleyici hale geldiği için artık çok fazla mama vermediklerini iletmektedirler. Peki, siz de organik mama tercih etmeli misiniz? Cevap çok basit: En nihayetinde, köpeğiniz en iyisini hak etmiyor mu?

Eğer en taze organik ürünleri tüketir, hormonsuz sütleri içer ve aileniz için böcek ilacı içermeyen etlerden satın almakta ısrar ederseniz, evcil hayvanınız da aynı şekilde beslensin istemez misiniz?

Günümüzdeki mamalar

Hayvan mamaları, at etlerinin ve arta kalan yiyeceklerin verilmesinden sonra büyük bir değişim geçirdi. Günümüzde, lezzetli ve besleyici organik köpek mamaları üreten firmalar vardır.

organik mama yiyen köpek

Organik mamalara olan talepler son zamanlarda oldukça artmıştır. Çoğu şirket, hayvanlara daha sağlıklı besinler vermeyi ve daha az besleyici içerikleri çıkartmayı amaçlayarak daha sağlıklı ürünler üretmektedir.

Aşağıdaki mamalar sertifikalı organik ürünlerden yapılmıştır. Bu sayede, “doğal” ürün damgasının sadece bir kandırmacadan ibaret olmadığını anlıyorsunuz.

Bu mamalar, insanların organik yiyecekler tüketim standartları ile aynı olmalıdır: böcek ilacı, kimyasal gübreler, katkı maddeleri, koruyucular, GMO, yapay tatlandırıcılar, tatlandırıcılar ya da yağlar içermez.

Piyasadaki organik köpek mamaları

Kedi ve köpekler için çok çeşitli kuru ve konserve mamalar üreten birçok marka, %95’e kadar sertifikalı organik içeriği ile birlikte çok çeşitli lezzetlerde yiyecekler sunmaktadır.

Genelde mamaların içeriğinde tavuk, bezelye, havuç ve esmer pirinç olur. Piyasada tahılsız mamalar, obez köpekler için light mamalar, yavru köpekler için mamalar, ev kedileri için mamalar ve hem kedi hem de köpekler için vegan seçenekler sunan birçok ürün vardır.

Protein bakımından zengin Premium organik mama

Efsanevi aktör Paul Newman’ın organik krallığı, sadece Uruguay’dan gelen  bifteklerden yapılan yeni bir premium mama serisi işine dahil olmuştur. Bu ürünler ayrıca tavuk, tahıl ya da mısır (en yaygın ikinci evcil hayvan alerjisi) içermez.

Bu mamalar hem köpekler hem de kediler için üretilir ve yetişkinler, yavru köpek ve yavru kediler için ayrıca satılır. Özellikle kuzu etli ve arpa tadında olan köpek ödülleri tüketiciler arasında oldukça ünlüdür.

organik mama

Dengeli organik mama

Organik tavuktan, esmer pirinçten, yulaftan, arpadan, patatesten ve havuçtan yapılır. Bu organik hayvan mamaları omega 3 ve omage 6 gibi yağ asitleri, kanola yağı, E ve H vitamini gibi besin maddeleri içerdiği için, daha parlak bir tüy ve sağlıklı bir cilt yapısını destekler.

Bu organik tarif şu anda sadece köpekler için satılsa da, tarifleri her yaştan hayvan için uygundur.

Kuru et organik evcil hayvan maması

Bugünlerde, köpekler için kuru etler %100 organik içeriklerden üretilmektedir. Bazı hayvan maması firmaları, her yaştan kedi ve köpekler için kuru ve konserve ürünler sunmaktadır.

Piyasadaki bazı yeni ürünler arasında organik vegan köpek mamaları, ödülleri ve organik olarak üretilmiş kedi nanesi yer almaktadır.

Hipoalerjenik organik mama

Köpek mamalarını %95 organik ürün (buğday, soya ve mısırsız) sertifikalı üreten firmaların çok özel bir üretim yöntemi vardır. Besin değerlerini kaybetmemesi için yiyecekler düşük ısıda pişirilir.

Sadece bir çeşit köpek maması gelmesine rağmen, bazı şirketler ürünlerinin kalitesini garanti altına almak için yüzlerce farklı adım kullanırlar ve hatta yiyeceklerini çevre dostu çantalarda satarlar. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.