Köpeklerde Solunum Problemleri: Ne Yapmalısınız?

Nefes nefese kalmak, hapşırmak,burun akıntısı,öksürük ve iştah eksikliği, köpeğinizin solunum problemleri yaşadığına işaret ediyor olabilir. Köpeğiniz bu semptomlara sahipse, evcil hayvanınızın ölümüne sebep olabilecek komplikasyonları önlemek için bir veterinere başvurmanız gereklidir.
Köpeklerde Solunum Problemleri: Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 18 Mart, 2019

Cinsleri veya sağlık sorunları nedeniyle nefes almada zorluk çeken birçok köpek türü vardır. Bu solunum problemleri, her köpekte görülebilir. Bu nedenle köpeğinizin solunum problemleri yaşaması durumunda ne yapmanız gerektiğini bilmek önemlidir.

Köpeklerde en sık görülen solunum problemleri nelerdir?

Köpeklerde solunum problemleri farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir:

  • Bakteriyel enfeksiyonlar
  • Viral enfeksiyonlar
  • Mantar enfeksiyonları
  • Alerjiler

Köpeklerde solunum problemleri çoğunlukla bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır. Ancak muhtemelen daha ciddi sorunlar da söz konusu olabilir.

Köpeklerde solunum hastalıklarının en sık görülen belirtileri şunlardır:

Öksürük

Bu semptom herhangi bir zamanda ve herhangi bir cinste ortaya çıkabilir. Köpeğinizde bir sorun yok gibi gözükse bile durum ciddi olabilir. Öksürük, sadece hafif bir boğaz problemi olabilir veya daha ciddi bir hastalıktan kaynaklanabilir.

köpeklerde solunum problemleri

Köpeğinizin öksürüğünün ne kadar şiddetli olduğunu anlamak için ne kadar sürdüğüne bakmalısınız. Köpeğiniz bir günden fazla bir süredir öksürüyorsa, onu bir veterinere götürmeniz en iyisi olacaktır. Büyük olasılıkla köpeğiniz düşündüğünüzden daha büyük bir problem yaşamaktadır.

Hapşırmak

Hapşırmak ciddi bir şey gibi görünmese de, bazen burun kanallarında tıkanıklıktan kaynaklanıyor olabilir ve kanamaya neden olabilir.

Köpeğinizin her zamankinden daha fazla ve daha yoğun öksürdüğünü düşünüyorsanız, bir veterinere muayene ettirmelisiniz.

İştah kaybı

Her ne kadar solunum problemleri mideyle ilgili olmasa da evcil hayvanınızın üzgün ve yorgun olmasına neden olacağından, iştah kaybını da beraberinde getirebilir. Normalden daha güçsüz olduklarını, yemek yemek ve dışarıya çıkıp oyun oynamak istemediklerini fark edeceksiniz.

Köpeğiniz bir günden fazla süre böyle hissetmeye devam ederse, onu derhal veterinere götürmelisiniz. Hızlı davranmanın, evcil hayvanınızın hayatını kurtarabileceğini unutmayın.

Şiddetli derecede nefes nefese kalma ve burun akıntısı

Genel bir kural olarak, bir köpek solunum problemi yaşadığında, her iki semptom da ortaya çıkacaktır, ancak illa böyle olmayabilir. Nefes nefese kalma veya hızlı nefes alıp verme ve burun akıntısı, evcil hayvanınızın solunum sistemiyle ilgili bir sorun olduğunun işaretidir.

Bunlar en yaygın belirtilerden bazılarıdır. Köpeğiniz ayrıca hırıltı çıkarabilir, depresyon belirtileri gösterebilir veya uyuşuk görünebilir. Kısacası, köpeğiniz bu sorunlardan herhangi birine sahipse, onu veterinere götürmelisiniz.

Köpeklerde sık görülen solunum problemleri

  • Soğuk algınlığı. Çok yaygındır, ancak tehlikeli olmadığını düşünmemelisiniz. Tedavi edilmemiş bir soğuk algınlığı daha büyük sorunlara yol açabilir.
  • Çiftlik öksürüğü (Kennel cough). Bu rahatsızlık, kuru bir öksürük şeklindedir ve normal olarak başka köpeklerin bulunduğu hijyenik olmayan yerlerde kapılır. Çok bulaşıcıdır, bu nedenle köpeğinizin virüslü köpeklerle etkileşime girmediğinden emin olun.
  • Gençlik hastalığı (Distemper). Bu en bilinen ve tehlikeli solunum problemleri arasındadır. Normalde aşılanmamış köpeklerde görülür. İdrar ve dışkı ile nefes alma yoluyla kolayca yayılır.
  • Astım. Astım genellikle genetik bir sorundur. Genellikle, köpeğin alerjisi varsa ve bronşları bu nedenle kapandığında meydana gelir. Zamanında tedavi edilmezse evcil hayvanınız boğulup ölebilir.
  • Zatürre (Pnömoni). Bu sorun mantarlardan kaynaklanır. Akciğerlerde ve hava yollarında iltihaplanmaya neden olur. Enfeksiyon kapan bir köpek nefessiz kalır, öksürür ve daha önce belirtilen semptomlardan bazılarını gösterebilir. Köpeğiniz birkaç saatten fazla bir süredir bu sorunu yaşıyorsa, veterinerinizi ziyaret etmekte tereddüt etmeyin.
  • Bademcik iltihabı. Bu insanlarda görülen bir solunum hastalığı olmasına rağmen, köpekleri de etkileyebilir. En az ciddi olan solunum sorunu diyebiliriz çünkü ilaçla tedavi edilebilir.
köpeklerde zatürre

Bunlar her cins ve yaştaki köpeklerde en çok bilinen solunum problemleridir. Aşıların ve düzenli veteriner ziyaretlerinin bu solunum problemleri ve diğer rahatsızlıkların çoğunu önlemenize yardımcı olabileceğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.