Fazla Kilolu Köpekler İçin Tedavi Çeşitleri

Fazla kilolu köpeklerin bir hastalığı olduğunu kavramak köpek sahipleri için çok güçtür. Bu yüzden, atılacak ilk adımlardan biri obeziteyi en başından önlemeye çalışmaktır.
Fazla Kilolu Köpekler İçin Tedavi Çeşitleri
Juan Pedro Vazquez Espeso

Yazan ve doğrulayan ıslak Juan Pedro Vazquez Espeso.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Fazla kilolu köpekler için tedavi yöntemleri olduğunu duymak sizi şaşırtabilir ama bu oldukça sık yaşanan bir durumdur. Bu tarz bozukluklar hayvanın genel sağlığını ciddi boyutta etkilediği için doğru bir tanı koymak üzere veterinerle görüşmelisiniz.

Yine de köpeklerde fazla kilolu olmak genelde bir hastalık olarak görülmez. Ancak veterinere götürme sebeplerinden en sık karşılaşılanı da budur.

Bugünkü yazımızda bu durumla başa çıkmak için ne yapılabileceğini ve fazla kilolu köpeklerin uygun kiloya düşmesi için hangi yöntemler izlenebileceğini anlatacağız. Elbette bunu yapmak köpeğinizin yaşam kalitesini arttıracaktır.

Neden bazı köpekler fazla kiloludur?

Obezite, vücuttaki fazla yağların birikmesi sonucu köpeğin fizyolojik mekanizmalarının işlevselliğini etkilenmesi durumudur. Ayrıca köpeği bazı hastalıklara karşı savunmasız hale getiren bir durumdur. Ne yazık ki, yeme bozukluklarına köpeklerde çok sık rastlanır ve bir nevi normalleşmiştir.

Köpeğin fiziksel kondisyonunun değerlendirilmesi de karmaşık bir süreçtir. Bunu anlamanın kısaca iki yolu vardır:

  • Yaklaşık %30-40 oranında olan fazla kilo yeme bozukluğuna işaret eder
  • Köpeğin göğüs kafesini ellediğinizde hissedemiyorsanız köpeğiniz fazla kiloludur
şişman corgi cinsi köpek

Fazla kilolu köpeklerin beslenmesini düzenlemek

Bu durumu kontrol altına almanın temelinde basit bir önerme yatar: alınan kalori harcanan kaloriden daha az olmalıdır. Bu yüzden, köpeğin gün içinde aldığı kalori vücudunun harcadığı kaloriden daha fazla olduğunda bu fazla enerji yağ dokuda yağ formunda birikir. 

Beslenme ve metabolizmanın çalışmasıyla ilgili bu anektoddan sonra dostunuza verdiğiniz mamanın miktarını ve kalitesini ayarlamanız gerektiği sonucunu kendi kendinize çıkarmışsınızdır. İşte bu problemle başa çıkmak için birkaç yol.

1. Düşük kalorili beslenmesini sağlayın

Bu besleme şekliyle hayvanın beslenmesindeki bileşenleri değiştirmeden kalorisini sınırlama yolu izlenir. Bir diğer deyişle, düşük kalorili besleme şekli köpeğin uzun vadede bütünsel ve dengeli bir diyet uygulamasından oluşur. Buna ek olarak, hayvan doyacağı için de aç hissettirmeden kolayca kilo vermesi sağlanır.

Ne yazık ki bu besin türleri genelde düşük yağlı olduğu için hayvanın pek ilgisini çekmeyebilir. Yani bu demek oluyor ki yemek konusunda seçici olan köpekler sevmeyecektir.

2. Daha az miktarda beslemek

Bu yöntem özellikle de yemek konusunda çok seçici olan köpeklerde etkili olur. Ancak, bunu uzun vadede uygulamanız önerilmez çünkü köpekte birtakım vitamin eksikliklerine yol açabilir.

3. Ödül mamalarını azaltmak

Öğünler arasında jelibon, kurabiye ya da ekmek gibi şeyler vermek çok hızlı bir şekilde obeziteye yol açar. Bu yüzden, bunları vermekten ya tamamen kaçının ya da sık sık veriyorsanız bu sıklığı bir hayli azaltın.

Egzersiz de fazla kilolu köpekler için tedavi yöntemlerine eklenmelidir

Fiziksel olarak aktif bir köpek aldığı kalorilerin fazlasını harcayacağı için fit kalacaktır. Mantıklı olan, bu tedavinin her köpeğe uygulanması ve köpeğin özel ihtiyaçlarına göre şekillendirilmesidir. Örneğin, obez bir köpeği her gün maraton koşmaya zorlayamazsınız.

Fiziksek aktiviteyi ilk başta orta derecede tutun, yani kısa yürüyüşlerle başlayın. Daha sonra hayvan direnç kazandıkça ve kilo vermeye başladıkça bu yürüyüşlerin sıklığını arttırın. Köpeğinizin sporcu olmasına gerek yok. Topu kovalarken nefesinin kesilmemesi ilk etapta yeterli olacaktır. 

Köpek sahibinin bilinçlenmesi

Bu işin en karmaşık kısmıdır çünkü çoğu zaman köpek sahibinin obezitenin tehlikeli bir hastalık olduğunu fark etmesi çok zordur. Bu yüzden, köpek sahiplerinin şişman köpeklerin mutlu olamayacağını bilmesi tedavinin temelini oluşturur. Dahası, köpek sahipleri köpeğinin kilo vermesine yardımcı olmak için elinden geleni de yapmalıdır.

Köpeğinizden ödül maması sakınmanın ne kadar zor bir şey olduğunu bilirsiniz, özellikle de “kimse bana hiçbir şey vermiyor” diyen o sevimli gözleriyle bize bakarken. Ancak, bunu yapmanın onun için doğru olmadığını anlamanız gerekir. Unutmayın, obeziteyi tedavi etmek disiplin gerektirir.

fazla kilolu köpekler için tedavi: üzgün bir pug

Kısacası, fazla kilolu bir köpeğin hasta bir köpek olduğunu ve ideal kilosuna ulaşması için alışkanlıklarını değiştirmeniz gerektiğini umarım anlamışsınızdır.

İlginizi çekebilir ...
Evcil Hayvan Mamasında Kalori Miktarı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Evcil Hayvan Mamasında Kalori Miktarı

Evcil hayvanınız için kaliteli bir diyet seçmek ve evcil hayvan mamasının kalori miktarını hayvanınızın ideal kilosuna göre ayarlamak çok önemlidir...  • ATLAS DE NUTRICIÓN Y ALIMENTACIÓN PRÁCTICA EN PERROS Y GATOS. VOL UMEN II

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.