Kedi ve Köpek Maması: Bir Kedi Köpek Maması Yiyebilir Mi?

Kedi ve Köpek Maması: Bir Kedi Köpek Maması Yiyebilir Mi?

Son Güncelleme: 19 Mayıs, 2019

Köpekler ve kediler çok farklı ihtiyaçlara sahiptir. Tıbbi, duygusal ya da beslenme, hangi konuda olursa olsun, köpekler ve kediler birbirlerinden oldukça farklıdır. Ancak, kedi ve köpek maması içeriklerinin benzer olduğuna ve hem kedilerin hem de köpeklerin ikisini de yiyebileceğine inanan birçok insan var. Fakat bu doğru mu? Bir kediye köpek maması vermenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Bir göz atalım.

Kedi ve köpek maması

Köpek maması Beta Karoten‘den oluşur. Bu, köpek organizmasının A vitaminine dönüştürebildiği bir bileşiktir.

Kedilerin bu yeteneği yoktur. Bunun yerine, halihazırda A vitamini içeren yiyeceklere ihtiyaçları vardır. Ayrıca, kedilerin, köpeklerin kendi kendilerine üretebildikleri bir amino asit olan Taurin’e de ihtiyaçları vardır.

kedi maması yiyen yedi

Köpek maması, yağ ve protein bakımından düşük, vitamin oranı bakımından yüksek içeriğe sahiptir. Bunun nedeni köpeklerin kolaylıkla fazla kilolu olabilmeleridir. Bununla birlikte, kedilerin yüksek protein ve yağ içeriğine ihtiyacı vardır. Bir kediye köpek maması verirseniz, yetersiz beslenmeye neden olabilir ve hayvanın ciddi şekilde hastalanmasına neden olabilir.

Elbette, bu yalnızca kedi düzenli olarak köpek maması yerse gerçekleşir. Evdeki mamaların bittiği nadir anlarda kedinize köpek maması verirseniz elbette kediniz hastalanmayacaktır. Ancak, böyle bir durumda kedinize mümkünse sosis veya ton balığı vermenizi öneririz. Başka hiçbir seçenek yoksa, kedinize hiçbir şey vermemek yerine köpek maması verebilirsiniz.

Kediniz köpeğinizin yemeğini sevse de, ihtiyacı olan şey bu değildir. Aynı şey köpekler için de geçerlidir, kedi maması ile beslenemezler.

Kedinizin mamasını yemesini sağlamak için ipuçları

Hem bir kediniz hem de köpeğiniz varsa, bazen birbirlerinin mamalarını yiyebilirler. Belki de birbirlerinin mamasının kokusunu veya tadını beğenebilirler. Her hayvana yalnızca kendi yiyecek kabına gitmeyi öğretemezseniz, aşağıdakilerden bazılarını deneyebilirsiniz:

  • Farklı kaseler kullanın. Kedi ve köpek maması için aynı kabı kullanmayın çünkü bu hayvanların kafasını karıştırabilir. Farklı şekiller ve renkler seçin. Onlara hangi kabın kendisine ait olduğunu gösterin.
  • Yiyecekleri farklı yerlere koyun. Her hayvanın evin farklı bir bölgesinde mama yemesini sağlayın. Gerekirse, mamaları erişemeyecekleri bir yerde saklayabilir ve isteyinceye kadar mama vermeyebilirsiniz.
  • Beslenme programları yapın. Mamaları görüş açılarının dışında bırakırsanız, aramaya başlayabilirler. Onları programlarla besleyin ki kendilerine ait olmayan mamaları yemeye çalışmasınlar.
  • Onlara komutlar öğretin. Bu köpeklerde daha çok çalışsa da, kediler “dokunma” veya “hayır” gibi komutları da öğrenebilir. Kedinizin köpek maması yemeye gittiğini gördüğünüzde bu komutlar size yardımcı olabilir.

Ev yapımı kedi maması tarifleri

Elbette, bazen kedi maması tükenebilir ve zamanında dükkana yetişemeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, kedinizin ne tür bir mama tüketebileceği hakkında bir veterinerle konuşmuş olmanız iyidir. Aşağıda kedinizin yiyebileceği şeyler için bazı fikirler bulacaksınız:

ev yapımı kedi maması hazırlayan kız
  • Köfte. Köfte protein doludur ve kediniz için harika bir mamadır. Et biraz yağlı olabilir, ancak çok yağlı olmadığından emin olun, çünkü kediler aşırı kilo alabilir. Ayrıca, sebzeler de ekleyin, çünkü kedinizin vitaminlere, özellikle de A vitaminine ihtiyacı vardır.
  • Sebzeli ton balığı. Bu mamayı hazırlamak bir ton balığı konservesi (tercihen suda) açmak kadar kolaydır. İyice süzün ve küçük havuç parçaları veya diğer sebzeleri karıştırın. Tuz veya başka baharat ya da çeşni eklemeyin.
  • Somon. Bir parça ızgara somon, kedinizi delirtecek. Balıktan daha çok sevdikleri bir şey yok. Somonunuz yoksa, kedinize başka bir tür balık verebilirsiniz.

Bunlar sadece bazı fikirler, ama evcil hayvanınızın nelerden hoşlanacağını en iyi siz biliyorsunuz. Unutmayın, evcil hayvanlarınıza kedi ve köpek maması dışında başka yiyecekler vermek, sadece acil durumlarda olması gereken bir şeydir. Bu bir alışkanlık olmamalı.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.