Kedilerde Diyabeti Önlemek İçin Doğru Beslenme

Dikkatlice kontrol edilen bir beslenme düzeni, kedilerde diyabeti önlemek ya da tedavi etmek için önemli bir role sahiptir.
Kedilerde Diyabeti Önlemek İçin Doğru Beslenme

Son Güncelleme: 14 Eylül, 2020

Diyabet her yaştaki kediyi etkilese de fazla kilolu, altı yaş üstü ve kısırlaştırılmış erkek kedilerde daha yaygındır. Bu, devamlı tedavi ve özel bir diyet ile kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır. Ancak iyi bir beslenme kadar sağlıklı bir kilo da kedilerde diyabeti önlemek için eşit derecede önem taşır.

Diyabet nedir?

Diyabet, pankreası etkileyerek ya çok az insülin salgılamasına ya da hiç salgılamamasına sebep olur. Bu da ciddi bir hiperglisemi yaratır; yani kedinin kan şekerini normal düzeye getirebilmek için insülin enjekte edilmesi ve katı bir diyet uygulanması gerekir.

Obezite diyabet riskini hem kedilerde hem de köpeklerde artırır. Diğer faktörler arasında da yaş, genetik ya da kortikosteroid tedavisi bulunur.

En yaygın semptomlar arasında şunlar vardır:

 • Polidipsi – poliüri: hayvan normalden çok daha sık susar ve idrar yapar.
 • Polifaji – kedi anormal derecede acıkır ve çok miktarda mama yiyebilir.
 • Güçsüzlük ya da enerji düşüklüğü
 • Katarakt ve diğer göz problemleri
kedilerde diyabet ve obezite
Glikoz seviyesindeki ani artışlar ciddi semptomlar yaratabilir. Hatta acil müdahale edilmesi bile gerekebilir.

Kedilerde diyabeti önlemek ve tedavi etmek

Kedilerde diyabeti önlemek ve kontrol etmenin kilit noktası beslenmedir. Kilo alımı insülin duyarlılığını azalttığı için kedinizin sağlıklı bir kiloda kalması, bu durumun ortaya çıkma riskini azaltmada etkili bir role sahiptir.

Kediniz için doğru mamayı seçerken aklınızda bulunması gereken bazı faktörler vardır:

 • İdeal kilosu: günlük tükettiği mama miktarı mevcut kilosuna değil ideal kilosuna göre olmalıdır. Doğru porsiyon her kiloya denk düşen gram cinsinden hesaplamalıdır, bunun ne kadar olması gerektiğini de paketin arkasında görebilirsiniz. Eğer hala şüpheleriniz varsa, veterineriniz kedinizin ne kadar yemesi gerektiği hakkında bir tahminde bulunacaktır.
 • Yaş: bir kedi yavrusu ile yetişkin veya yaşlı bir kedinin enerji ihtiyacı elbette aynı olmayacaktır. Yüksek kalorili yavru kedi mamaları yetişkin kedilerde kilo alımına sebep olur.
 • Kısırlık durumu ve cinsiyet: erkek kediler genelde kısırlaştırıldıktan sonra kilo alır. Neyse ki kedinize özel kısırlaştırılmış kedi mamaları bulmak çok kolay.
 • Hastalık: Böbrek hastalığı gibi durumlar için özel bir diyet mama gerektiren sağlık sorunları. Özel formüle edilmiş, bazı içeriklerin özellikle dahil edildiği veya koyulmadığı mamalar bu hastalıklara karşı kedinizin sağlığını korumanıza yardımcı olur.

Bir amino asit olan L-karnitin çoğu kedi mamasında bulunan bir içeriktir. Kedinizin diyabet oluşumuna karşı kilosunu korumasına, yağ dokularını azaltmaya ve obeziteyi önlemeye yardımcıdır.

kedilerde diyabeti önlemek

Kedilerde diyabeti önlemek için ideal beslenme

Diyabet kedilerde pankreas vücuttaki glikozu yönetebilmek için gereken insülini üretemez. Bu yüzden diyabeti önlemeye ya da tedavi etmeye yönelik yapılan diyetler, obezitenin önüne geçmek için kilo verdirmek ve kan şekerini düşürmek üzere tasarlanmıştır. Diyabet kontrolü için yapılan diyet:

 • Protein bakımından zengin
 • Düşük yağlı
 • Az miktarda karbonhidrat içermelidir. Ham tahıllar ve arpa ya da mısır gibi glisemik endeksi düşük tahıllar, pirince kıyasla kan şekerini düşürmede daha etkilidir.
 • Lif bakımından zengin. Lif glikoz kontrolünde önemli bir role sahiptir. Vücuttaki emilimi yavaş olduğu için kan şekerini düşük seviyede tutar. Psilyum gibi lifler de sindirimi ve karbonhidratların emilimini yavaşlatır.
 • Düşük nişasta içeriği olmalıdır. Bu da kan şekerini düşürmede oldukça faydalıdır.
İlginizi çekebilir ...
Köpekler Diyabeti Nasıl Tespit Edebiliyor, Biliyor Musunuz?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpekler Diyabeti Nasıl Tespit Edebiliyor, Biliyor Musunuz?

Yakın zamanda köpeklerin diyabeti de tespit edebildiğini öğrendik. Peki köpekler diyabeti nasıl tespit edebiliyor, hiç merak ettiniz mi? • Axonveterinaria.net Importancia de la dieta en la diabetes mellitus felina.
 • Affinity-petcare. Diabetes en gatos: manejo y posibles consecuencias.
 • Fidalgo, L. E., Rejas, J., Ruiz de Dopegui, R., Ramos, J. J.Patología Médica Veterinaria. Salamanca, Kadmos, 2003.
 • Mª Luisa Palmero. Certificada Medicina Felina ESVPS. Acreditada Medicina Felina AVEPA. Gattos Centro Clínico Felino. Diabetes Felina. Actualización en el diagnóstico y tratamiento.