Evcil Hayvanlarda Beslenme: Doğru Beslenmenin Önemi

Doğru beslenme, evcil hayvanların sağlıklı olmasının temel şartıdır. Evcil hayvanınızın türüne, yaşına ve cinsiyetine göre özel ihtiyaçlarını tam olarak bilmelisiniz. Genel sağlıklarını hesaba katarak hareket etmeniz gerekiyor.
Evcil Hayvanlarda Beslenme: Doğru Beslenmenin Önemi

Son Güncelleme: 14 Kasım, 2020

Doğru beslenme, evcil hayvanınıza garanti etmeniz gereken temel koşullardan biridir. Hayvanınızın uzun vadedeki refahı için yapabileceğiniz ana yatırım budur. Yeterli miktarda vitamin, protein ve karbonhidrat alımı, herhangi bir hayvanın bağışıklık sistemi için çok önemlidir; sağlıkları için birçok faydası vardır. Evcil hayvanlarda beslenme, ciddiye almanız gereken bir konudur.

Evcil hayvanınızın özel ihtiyaçlarının farkında olmalısınız. Örneğin, beslenme gereksinimlerinin aynı tür olsalar bile hayvanların yaşına veya cinsiyetine göre değişebileceğini biliyor muydunuz? Evcil hayvanınız için mükemmel bir beslenme planı yapabilmek için tüm bunları göz önünde bulundurmalısınız.

Dengeli beslenmenin evcil hayvanlardaki farklı faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Düzgün beslenme evcil hayvanınızın genel sağlığı için oldukça önemlidir

Sağlıklı bir yaşam için tüm hayvanların temel gereksinimleri vardır. Biz dahil bütün canlıların yemek, su ve uykuya ihtiyacı vardır. Aslında tüm bunlar hem fiziksel hem de duygusal sağlığımızın temel taşlarıdır. Gördüğünüz gibi evcil hayvanlardan o kadar da farklı değiliz. Şimdi size evcil hayvanınızı beslerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı kavramlardan bahsedeceğiz.

Her tür farklı şekilde besleniyor

Bir hayvanın sadece etobur, hepçil veya otobur olduğunu bilmek yeterli değildir. Özellikle egzotik hayvanlar birçok beslenme eksikliğine sahip olduğu için sık sık hastalanırlar.

Örneğin, Gine domuzunun düzgünce beslenebilmesi için C vitamini desteğine ihtiyacı vardır. Birçok sürüngen hayvan, toz halinde kalsiyum ve D vitaminine ihtiyaç duyar ve genellikle bu maddeyi avladığı canlılardan sağlar. Dolayısıyla, evcil hayvan sahipleri beslenme söz konusu olduğunda birçok faktörü hesaba katmalıdır.

mamasına bakan ev faresi

Hasta bir hayvan doğru besinlerden iyi bir şekilde yararlanabilir

Pek çok hastalıkla mücadele ederken, daha fazla ilerlememesi veya tedavi etmek için farklı diyetlerin uygulanması gerekir. Örneğin kilo kontrolü, diyabet, böbrek hastalığı, alerji, gıda intoleransları ve diğer sindirim sorunları nedeniyle evcil hayvanınızın diyetini değiştirmeniz gerekebilir.

Çeşitliliği sınırlı veya aşırı yağ barındıran diyetler, bir hayvanın sahip olabileceği herhangi bir sağlık durumunu daha da kötüleştirebilir.

Doğru beslenme sayesinde daha az veteriner ziyareti gerçekleştirirsiniz

Gıda sağlığın temelidir. Tahmin edebileceğiniz gibi sağlıklı bir evcil hayvan tıbbi müdahale gerektirebilecek durumlar dışında herhangi bir beslenme yetersizliği için veterinere gitmek zorunda kalmaz.

Markette satılan aşırı işlenmiş düşük kalitedeki yiyecekler, tartar birikimine bağlı olarak sindirim rahatsızlıklarına, böbrek problemlerine ve ağız enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu duruma neden olan şey, bu yiyeceklerin yüksek mineral konsantrasyonudur.

Elbette dengeli bir diyet her hastalığı önler diye bir şey yok. Çünkü hastalıklara neden olan, genetik, çevresel ve doğal birçok faktör bulunmaktadır.

Sağlıklı beslenme, evcil hayvanınıza kesinlikle faydalar sağlayabilir ve hastalık kapma olasılığını azaltabilir. Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin ilk adımı, doğru beslenmek ve her zaman yeterince su içmektir.

Evcil hayvanlarda beslenme: Farklı yaşlar, farklı boyutlar ve farklı gereksinimler

Aynı hayvan büyüdükçe ve yaşlandıkça farklı enerji seviyelerine sahip olur ve bu nedenle besin gereksinimi yaşamı boyunca büyük ölçüde değişir. Örneğin yavru hayvanların büyümek için daha fazla kaloriye ve yağa; hamile ve emziren dişilerin ise yavrularının düzgün gelişimi için daha fazla besine ihtiyacı vardır.

Yetişkinler sağlıklı ve vücut büyüklüklerine uygun bir diyete ihtiyaç duyar; daha yaşlı evcil hayvanların ise daha az enerjiye ve dolayısıyla özel diyetlere ihtiyaçları vardır.

Diyette bulunan enerji miktarının yanı sıra protein, yağ, karbonhidrat ve mineral oranları da hayvanın gereksinimlerine göre değişir.

yavru köpekler mama yiyor ve evcil hayvanlarda beslenme

Dengeli beslenme bağışıklık sistemini güçlendirir

İyi dengelenmiş bir diyet bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Ana hedefiniz bu olmalıdır; çünkü evcil hayvanınızın hastalığa karşı en büyük savunması bağışıklık sistemidir.

Evcil hayvanların diyetini oluşturan besin bileşiklerinin çoğu antioksidan içermelidir. Bu bileşikler, optimal vücut fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olan anti-enflamatuvar ve kanser karşıtı özelliklere sahiptir. Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bu besin maddelerine örnek olarak verilebilir.

Evcil hayvanlarda beslenme: Gıda, etkili bir pekiştiricidir

Ödül mamaları yaygın bir eğitim aracıdır, yiyecekleri kullanarak hayvanlarla iletişim kurar ve onlarla bağlarımızı güçlendiririz. Klasik koşullandırmada kullanılan pekiştiriciler, öğretme sürecinin anahtarıdır. Öğretmek istediğiniz herhangi bir eylemi iyice pekiştirmek için yiyecekleri ve oyunları kullanabilirsiniz. Evcil hayvanınız bir noktada istenilen eylemi bir ödül olmadan da yapacak, ama yine de ona ödül olarak sevdiği bir yiyeceği verin.

Doğru beslenme yaşlanma sürecini yavaşlatır

Bazı gıdaların antioksidan özellikleri hücresel yaşlanmayı geciktirerek oksidatif stresi azaltır. Vitaminler ve bitkiler, serbest radikallerin etkisini azaltan doğal antioksidanlar içerir. Bu nedenle hayvanlar çok sayıda meyve ve sebze içeren iyi dengelenmiş bir diyete ihtiyaç duyar.

Bilmiyor olabilirsiniz ancak her tür evcil hayvan için antioksidan bakımından zenginleştirilmiş besin takviyeleri bulunmaktadır.

Doğru beslenme söz konusu olduğunda akılda tutulması gerekenler

Yukarıda da okuduğunuz gibi, doğru beslenme bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıkların belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur ve hatta yaşlanma sürecini geciktirir. 

Bu nedenle evcil hayvan sahiplerini beslenmenin önemi hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet ediyoruz. Evcil hayvanınızın diyetini türüne, cinsiyetine, yaşına ve diğer birçok değişkene göre uyarlamaktan siz sorumlusunuz. Bu konuda uzman olan bir kişi, evcil hayvanınızın beslenme gereksinimlerini karşılayan bir plan oluşturmanıza yardımcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • McDonald, Edwards Grennhalgh y Morgan. Nutrición animal. Zaragoza, Editorial Acribia, 1995.
  • Hand, Tharcher, Remillard y Roudebush. Nutrición clínica en pequeños animales. Buenos Aires; Panamericana, 2000.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.