Köpeklerde Besin Alerjisi Nasıl Önlenir?

Köpeklerde besin alerjisi genellikle et, yumurta, balık ve bazı sebzelerin tüketilmesinin bir sonucudur. Köpeğiniz bu sorunu yaşıyorsa, yara yapacak ve yaranın mikrop kapmasına sebep olacak kadar kendini kaşıdığını fark edebilirsiniz. Bir veteriner muayenesi ve doğal bir beslenme, bu konuyla ilgilenmenin püf noktası olabilir.
Köpeklerde Besin Alerjisi Nasıl Önlenir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tıpkı insanlar gibi köpekler de bazı yiyecekleri tükettikleri için alerjik reaksiyon geliştirebilirler. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey, köpeklerde besin alerjisi ile belirli bir gıdaya karşı gösterilen hassasiyet arasındaki farkı ayırt etmektir. Bu makalede köpeklerde besin alerjisi ile ilgili daha detaylı bilgi vereceğiz. Okumaya devam edin!

Köpeklerde besin alerjisi ve gıda hassasiyeti

Gıda hassasiyeti genel olarak, bir köpek belirli yiyecekleri her yediğinde, hayvanın bu yiyecekleri kusma ya da ishal yoluyla vücut dışına atmasına neden olur. Bununla birlikte, köpeklerde besin alerjisi ise evcil hayvanınızda sıklıkla çeşitli semptomlara neden olur.

Bu semptomlardan bazıları göğüs, bacak, koltuk altı, anüs ve kulak gibi vücudun bazı kısımlarında kaşıntı olarak sıralanabilir. Bu nedenle kaşıntı, hayvanın sıklıkla kendini çizmesine neden olur, bu da kızarıklık ve yanma ile sonuçlanır.

Genellikle, köpeğin kendini kaşıması ile kendiliğinden oluşan yara, tüm bu çizilmeler sonucu enfekte olur. Kızarmış gözler ve tüylerinde lekeler de besin alerjisinin belirtileri arasında sayılabilir.

Bu yazıya da muhakkak bir göz atın: Köpeğinizin Cilt Sorunu Varsa Ne Yapmalısınız?

besin alerjisi kaşınmaya neden olur

Genellikle bu alerjilere neden olan gıda ürünleri tavuk, dana eti, balık, yumurta, kuzu eti, mısır, soya fasulyesi ve buğdaydır. Bu aynı bileşenler birçok işlenmiş evcil hayvan besininde bulunur.

Neden köpeklerde besin alerjisi vardır?

Tıpkı insanlar gibi, köpeklerin vücudu da gıdalarda bulunan bazı proteinleri tanımaz. Bu nedenle de vücut, bağışıklık sistemini bu besinlere karşı savaşmak için harekete geçirir.

Bir evcil hayvan sahibi köpeğinin besin alerjisi olduğundan şüphelendiği zaman, köpeğe teşhis koymamalı ya da tedavi etmeye kalkmamalıdır. Diğer birçok hastalığın benzer semptomları vardır.

Bunlara örnek olarak, bazı uyuz türleri, böcek ısırıkları, bağırsak parazitleri, atopi ve enfeksiyonlar verilebilir. Veteriner, doğru teşhis koymaya yetkili olan tek kişidir ve bir köpeği tedavi etmek için hangi tedavinin veya çözümün kullanılması gerektiğini veteriner belirtecektir.

Köpeklerde besin alerjisi nasıl tedavi edilir?

Veteriner, köpeğinizde bir besin alerjisi tespit ettiği zaman, genellikle alerjik reaksiyona neden olan şüpheli içerikten arınmış bir diyet yazacaktır. Köpeğinizin böyle bir diyeti 6 ila 12 hafta boyunca uygulama durumu olabilir.

Bu süreden sonra hayvan tekrar beslenir ve bu bileşenin alerjinin sebebi olup olmadığını doğrulamak için gözlemlenir. Bu sürece eliminasyon diyeti ve provokasyon testi denir.

köpeklerde gıda alerjisi veteriner kontrolü

Veteriner, belirli bir alerjene karşı reaksiyon gösteren köpeklere, hidrolize protein içeren ticari bir köpek maması vermeniz gerektiğini söyleyebilir. Bu tip bir protein genellikle köpeklerde alerjik reaksiyon oluşturmaz, çünkü daha hafif peptitler üreten enzimler tarafından parçalanır.

Bu moleküller hipoalerjeniktir ve hayvanların sindirimi için daha kolaydır. Bir veteriner, bu özel formüller yerine, köpeğinizin besin alerjenleri alımını kontrol etmenin başka bir yolu olan ev yapımı bir diyet önerebilir.

BARF diyeti olarak bilinen bu diyet, sıfırdan yapılacak şekilde tasarlanmıştır. Evcil hayvanınızın çok güçlü bir alerjik reaksiyon gösterdiği zamanlarda veterinerlerin önerdiği bir diğer önlem ise hayvanın antihistaminikler ve kortikosteroidler almasını sağlamaktır.

BARF diyeti nedir?

BARF diyeti “biyolojik açıdan uygun çiğ besin” ya da “kemik ve çiğ besin” şeklinde iki farklı anlamda kullanılır. Bu diyet, köpeklerin doğal ortamlarında yiyebilecekleri gıdalardan oluşan bir diyettir.

çiğ et diyeti

Temel olarak çiğ et ve bitkisel proteinler, bazı yağlar, yoğurt, peynir ve diğer bazı karbonhidratlardan oluşur. Bu besinleri köpeğinize tamamen çiğ ya da hafif pişmiş olarak vermeniz gerekir.

Ayrıca listeye kemikli etler, organlar, çiğ etler ve bazı meyveleri de ekleyebilirsiniz. Bu ürünlerin hiçbiri evcil hayvanınızın sağlık sorunları yaşamasına neden olmayacaktır. Bu beslenme şekli, endüstriyel hayvan yemi ortaya çıkmadan önce günümüz köpeklerin ataları olan kurt ve köpeklerin beslenme biçimlerini taklit etmektir.

Bu çiğ ya da yarı çiğ yiyeceğin köpeğinize bakteri bulaştırıp bulaştırmayacağı konusundaki endişeler göz önüne alındığında, köpeğin yiyeceği porsiyonlarını en az üç gün boyunca dondurmanız gerekecektir.

Bu diyetin bir dezavantajı, iyi planlamazsanız zaman alıcı, pahalı ve dengesiz bir hazırlık haline gelmesidir. Endüstriyel köpek mamalarının evcil hayvanların beslenme ve vitamin gereksinimlerini hesapladığını aklınızda bulundurmalısınız.

Gördüğünüz gibi, köpeklerde besin alerjisi sorunu, belirli bir besindeki bir maddeye ters bir reaksiyondur ve farklı çözümleri vardır. Her zaman, herhangi bir tedaviye başlamadan önce veterinerinizle konuşmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.