Köpeklerde Konjunktivit: İlk Semptomları ve Tedavisi

Bu hastalığı, bazı durumlarda köpeğinizin davranışındaki değişiklikleri fark ederek tespit edebilirsiniz. Bunun konjunktivit olduğunu belirledikten sonra tedaviye başlarsınız.
Köpeklerde Konjunktivit: İlk Semptomları ve Tedavisi

Son Güncelleme: 05 Şubat, 2019

Köpeklerde konjunktivit semptomları hızlıca ortaya çıkar. Bu semptomların ne olduğunu ve onları tedavi etmek için neler yapabileceğinizi bilmek, köpeğinizin yaşadığı acının ve rahatsızlığın yanı sıra semptomların devam etme süresinde de büyük bir fark yaratabilir.

Konjunktivit nedir?

Bu hastalık, gözü saran mukoza membranı olan konjonktiva iltihaplandığında meydana gelir. Konjonktiva gözlerin yağlanmasını sağlamak içindir. Bu yüzden, şiştiğinde gözler kurur ve bu durum da tahrişe ve acıya neden olur. Göz kırpmak bile acı verici olabilir.

Köpeklerin enfeksiyon kapması normaldir, çünkü daima dış dünyaya maruz kalırlar. Bu yüzden konjunktivit de bu türlerde çok yaygındır.

köpeklerde konjunktivit semptomları

Köpeklerde konjunktivit semptomları

Bildiğiniz gibi, köpeklerin gözleri sürekli yaşarır. Ancak, gözyaşlarının konjunktivit belirtisi olduğunu zannetmeyin. Köpeğinizin gözlerinde konjunktivit varsa, yaşayacağınız değişikliklerden bazıları şunlardır:

  • Göz kırpmada zorluk. Zarın iltihaplanması ve şişmesi nedeniyle, köpeğinizin gözlerini açıp kapamak için daha az yeri vardır. Köpeğiniz bu sorunu yaşıyorsa hemen tespit edebilirsiniz.
  • Işığa duyarlılık. Konjunktivitin bir başka belirgin semptomu da ışığa tahammül edememektir. Köpekler güneşte olmayı severler – onlara sıcaklık ve ışık sağlar – ama konjunktiviti varsa güneşten kaçınırlar.
  • Yürüyüşe çıkmak istememek. Gözlerindeki hassasiyet nedeniyle (örneğin ışık) köpeğiniz dışarı çıkmayı reddedecektir. Bu beynin ve bedenin ışığın parlaklığına karşı savunma mekanizmasıdır, çünkü ışık göze zarar verecektir.
  • Gözlerine sürekli dokunması. Konjunktivit tahriş eder ve bu da kaşıntıya neden olur. Bu yüzden ilk göze çarpan semptomlardan biri de köpeğinizin vücudunun o kısmını kaşımaktan kendini alamamasıdır.
  • İrin. Ciddi konjunktivit vakalarında, köpeğinizin gözleri irinlenmeye başlayabilir.

Köpeklerde konjunktivit belirtileriyle nasıl başa çıkılır?

Köpeğinizin gözünün irinlendiğini fark ederseniz, doğrudan veterinere gidin. Bu, konjunktivitin ciddileştiğini ve köpeğinize büyük zarar verebileceği anlamına gelir.

göz damlası tedavisi

Durum bu değilse, deneyebileceğiniz birkaç doğal çare vardır:

  • Gözlerinin çevresini temizleyin. Bir miktar tuzlu su çözeltisi köpeğinizin gözlerini temizleyebilir. Gözlerine sadece birkaç damla damlatın. Bu sadece rahatsızlığı gidermekle kalmaz, aynı zamanda gözlerine nem de sağlar. Köpeğinize asla insan ilaçları vermemeniz gerektiğini unutmayın.
  • Veterinerinizden göz damlası isteyin. Köpeğinizin gözlerindeki şişliği azaltmak için hangi damlanın en iyisi olduğunu sorun.
  • Köpeğinizin boynuna bir Elizabeth yakası takın. Gözlerinin etrafını çok fazla kaşıyorsa, gözlerine zarar vermesini önlemek için boynuna bir Elizabeth yakası takmalısınız.

Köpeğinizin vücudunda herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakın ve ona yardım ederek semptomlarını azaltmak için gerekli tüm adımları atın. Göreceğiniz gibi, hiçbir şey ilk bakışta göründüğü kadar zor değildir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.